Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Z prosincové Meduňky: Homeopatická léčba v zimním období

Hlavní téma prosincové Meduňky jsme nazvali Jak si užít Vánoce a zimu. Důležitou podmínkou k tomu, abychom si mohli Vánoce a zimu opravdu vychutnat, je zdraví. Proto z aktuálního čísla vybíráme jako další ukázku část článku dětské lékařky a homeopatky MUDr. Kateřiny Veselé, která se zabývá možnostmi homeopatie v  léčbě typicky zimních potíží a zaměřuje se zejména na zdraví dětí.
Aktuální Meduňku zakoupíte na stáncích PNS a ve vybraných obchodech.   

Zimní období přináší každoročně nárůst nemocí především dýchacích cest, ať už jde o banální rýmy a nachlazení nebo těžší virózy, chřipky, angíny, záněty dutin, záněty průdušek, záněty středního ucha u dětí a další.
Krátké a často pošmourné dny s nedostatkem slunečního světla působí citlivým jedincům na náladu i celkovou výkonnost, lidé bývají častěji unavení, a tím vším dochází k poklesu imunity a k větší náchylnosti k nemocem.  Samozřejmě k tomu přispívá i stres a vysoké nároky dnešní zrychlené doby. 
Jako prevence nemocí je určitě důležitý zdravý životní styl, dostatek spánku, zdravá strava s dostatkem vitaminů, relaxace a sportování ve volném čase i otužování. Někdy ale toto vše stejně nestačí a lidé onemocní, navíc mnoho z nich příliš zdravě nežije.
Účinnou léčebnou metodou, která léčí chronické a opakující se nemoci a po celkovém vyladění organismu působí jako obecná prevence nemocí, je konstituční homeopatie. Je to holistická (celostní) léčba. Správně zvolený homeopatický lék nese léčivou energii, která postupně nastolí rovnováhu a harmonii na psychické, emocionální a fyzické úrovni. Homeopatika tedy léčí příčinu nemocí tím, že rozpustí energetické bloky, které se vytvářejí v našem energetickém těle. Zvyšují tak nejen imunitu, ale úspěšně léčí např. i alergie, astma, ekzémy, migrény, poruchy spánku, neurózy, fobie, poruchy chování u dětí, noční pomočování u dětí a další chronické potíže.
Pokud přijde nemocné dítě nebo dospělý člověk s angínou ke klasickému lékaři, dostane antibiotika. Příznaky nemoci brzy zmizí, resp. se potlačí, ale angíny se v případě narušené imunity mohou opakovat dál, takže takový pacient užívá třeba patery antibiotika ročně. Jestliže takovému pacientovi najdeme přesný konstituční lék, může proběhnout po jeho podání jedna lehká, tzv. reverzní angína, a dále se nemoci již neopakují.
I když dítě léčené homeopaticky chodí nadále do školky, jeho nemoci mají krátký rychlý průběh, jako jednodenní až třídenní viróza, lehká rýma, lehký kašel bez komplikací a bez nutnosti podávání silných potlačujících léků. Pokud jsou děti léčeny pravidelnými dávkami homeopatik několikrát ročně, časem už nemají téměř žádné absence ve škole či ve školce a dochází k výraznému zlepšení jejich zdravotního stavu. 

Co umí a nabízí homeopatie
Jak vstupní homeopatické vyšetření probíhá? Je to přibližně hodinový až hodinu a půl trvající rozhovor, kdy nejprve podrobně zjišťujeme zdravotní anamnézu. Homeopata ale na rozdíl od klasického lékaře zajímá i to, co potíže pacienta zhoršuje či zlepšuje, v kterém ročním období se jeho nemoci nejčastěji vyskytují, na které straně těla příznaky převažují. Dále dopodrobna zjišťuje celkovou pacientovu konstituci, tj. jeho chutě a averze k jídlu, pocení, snášenlivost horka a zimy, spánek, strachy, úzkosti, obavy a pak i jeho povahu. Většinou pacient vypráví celý svůj životní příběh a rozhodující traumata, kterými od narození do současnosti prošel.  Proto má homeopatie blízko k psychoanalýze, psychosomatice a k etikoterapii. Někdy je potřeba odléčit jednotlivé vrstvy traumat postupně několika léky, než se dostaneme k jádru – konstitučnímu léku.  Jindy je tento konstituční lék viditelný již při vstupním vyšetření a vyléčí sám o sobě všechna tato traumata. Je to případ od případu jiné.
U dětí probíhá vstupní vyšetření samozřejmě společně s matkou, s otcem či s oběma rodiči. Malé děti si v průběhu vyšetření hrají v dětském koutku s hračkami, větší děti se již aktivně účastní rozhovoru. U dětí zjišťujeme i průběh těhotenství a porodu, psychomotorický vývoj a jeho odchylky, reakce po očkování. Ptáme se, jak se dítě adaptuje ve školce či ve škole, jak vychází se sourozenci a kamarády. Velmi důležité je pozorování dítěte v poradně. Introvertní typy dětí jsou plaché, stydlivé a sedí třeba celou dobu matce na klíně, naopak hyperaktivní dítě někdy celý rozhovor v poradně ani nevydrží a musí odejít s druhým rodičem ven. Na základě všech těchto informací pak homeopat vybere homeopatický lék.
Po jeho podání dochází k čištění organismu a ke krátkodobému návratu příznaků nemocí, kterými pacient trpěl. Tyto příznaky označujeme jako reverzní symptomy. Projevují se např. jako silná rýma, bolest hlavy, opar, časté močení, průjem, přechodné zhoršení ekzému atd. Příznaky zmizí samy, proto je potřeba vydržet a nepotlačovat je chemickými léky. Postupně pak dochází ke zlepšení zdraví na všech úrovních, mentální, emocionální i fyzické.  Lidé pociťují příliv energie, zlepšení nálady a výkonnosti, přitom se ale současně zklidní a dobře spí.
Plaché uzavřené děti se otevřou a začnou lépe komunikovat s okolím, divoké a vzteklé děti se zklidní. Tyto změny bývají tak výrazné, že si jich všimne i učitelka ve škole nebo terapeutka na logopedii.  Dospělý člověk často popisuje stav po podání konstitučního léku jako návrat ke svému vnitřnímu já...

Celý článek i řadu dalších článků, přinášejících "zimní inspiraci",  najdete v prosincovém čísle MEDUŇKY.