Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Cesta na Srí Lanku...

Náš spolupracovník Miloš Matula se připravuje na cestu na Srí Lanku. Co nám o této cestě prozradil?

Miloš Matula je známým duchovním učitelem, terapeutem, spisovatelem a věrným autorem Meduňky již od jejího vzniku. Napsal a vydal 6 knih, zatím poslední z nich napsal společně s legendou české astrologie Zošou Kinkorovou a jmenuje se Dějinami za poznáním astrologie.  Nedávno mu vyšlo první meditační cd s názvem Meditace. Miloš take pořádá meditační cesty po celém světě...

Miloši, kde se momentálně nacházíš? V Praze nebo na cestách?
Momentálně jsem již přes měsíc ve Střední Americe, kde jsem vedl meditační cestu se zaměřením na mayskou civilizaci po El Salvadoru, Hondurasu a Guatemale. Cesta je koncipována v návaznosti na mou knihu 2013: Hvězdá brána k Novému Věku. Celé naše putování jsme natočili na video a vznikne z něj mé první dvd. Ač meditační cesta již skončila, já ještě zůstávám na pláži El Tunco v El Salvadoru jak kvůli relaxaci, tak zde ještě dotáčíme nějaké sekvence právě do toho mého dvd a další video medailonky. Do Prahy se vracím koncem března, kdy mi začíná jarní turné po České republice, které se propojí od 11.dubna se slovenským turné.

Proč sis vybral za cíl tvé další meditační cesty zrovna Srí Lanku, když jezdíváš do Egypta či Střední a Jižní Ameriky?
Srí Lanka má nesmírné kulturní bohatství s řadou památek zapsaných na seznamu UNESCO.
V centru ostrova, v oblasti zvané kulturní trojúhelník, se nachází zřejmě nejzajímavější a nejatraktivnější památka země – skála zvaná Sigiriya, čnící cca 200 metrů nad okolní terén.

Co je třeba na Sigiriyi tak zajímavého?
Zbytky staveb a zahradní areál spolu s úchvatnými freskami polonahých dívek nás zavedou do 5. století našeho letopočtu, kdy se zde psaly dějiny. Sigiriya po staletí chátrala, až byla objevena britskými archeology v 19. století. Z původního dech beroucího sídla zůstaly jen zlomky, nicméně jsou dostatečné pro představu velkoleposti areálu. Obklopující komplex zahrad je propojen důmyslným závlahovým systémem. Na úpatí skály jsou stopy po příbytcích mnichů ukrývajících se pod skalními převisy. V jedné části bývala audienční síň, kde král přijímal návštěvy – na vrchol měl přístup jen úzký okruh jeho nejbližších, služebníků a strážných.

A kromě Sigiriye??
Občas není špatné jít proti davu. Místo na turistickou atrakci „Lví horu“ Sigiriyu, je lepší vylézt na Pidurangalu. Je to hora hned dva kilometry vedle.

Co dále navštívíte?
Královské město Kandy je dalším bodem v našem itineráři.  Je sice až druhé největší město na Srí Lance, svou atmosférou a kulturou je ale jasnou jedničkou. Je ideálním místem, ze kterého se lze - z mumraje na autobusovém nádraží – dostat na sever k jeskynním chrámům, na západ do sloního sirotčince a na jih k NP Yala i k písečným plážím. V samotném městě rozkládajícím se kolem jezírka s respektem budícími ještěry, se dá strávit i několik dní. Můžete objevit slavný Buddhův zub i nasát atmosféru asijských uliček, neustále troubících tuk-tuků i spalujícího kari...

Stejně jako k Belgii patří pralinky, ke Srí Lance zase patří proslulý Cejlonský čaj.     Ve vnitrozemí, v údolí hor kolem města Kandy jsou čajové plantáže na každém kroku. Původně zde pěstovali kávovníky, ty však zničila v 70. letech 19. století choroba. Plantáže tak byly obsazeny čajem, který tam roste dodnes. Jednou z nejkrásnějších vyhlídek na celé Srí Lance jsou Lipton´s seat. Dech beroucí pohled na údolíčka, vznešené kopce, čajové plantáže kam až oko dohlédne a za příznivého počasí dokonce až na oceán.

A má ta vyhlídka něco společného s čajem, který nese stejný název?                                              
Zajisté! Čaj Lipton, který se právě zde pěstuje a v továrnách zpracovává, je po celém světe známý a vyhlášený. Paradoxně jej však na Srí Lance neochutnáte, je totiž určen většinou jen na export. Každopádně pohled je to úžasný a dokonce si na vrcholku můžete dát i šálek černého čaje v porcelánovém hrnečku. No kdo by tomu odolal? (smích). Cesta na vrchol je dlouhá sedm kilometrů skrz čajové plantáže. Ale dá se vzít tuk-tuk a dolů si po kamenných schůdcích sejít sami, jedná se o nenáročnou procházku s krásnými výhledy do krajiny…
Srí Lanka je buddhistická země. Předpokládám, že bude náplní cesty i její spirituální část? Pochopitelně ano. Putováním po Srí Lance můžeme potkat stovky Buddhů. A jak? Od těch malinkatých v krámcích a chrámech ve vesničkách až po ty několikametrové kolosy, které jsou vidět na kilometry daleko. Přímo v srdci kulturního trojúhelníků země najdeme Dambullu, která je proslulá svými jeskynními chrámy. V pěti čarovných jeskynních jsou do skály vytesané obří ležící sochy Buddhy, nespočet sošek a pestrobarevné výjevy z mytologie sinhálského buddhismu.

Jaká další místa navštívit?
Srí Lanka, ostrov ve tvaru čajového lístku, nabízí spoustu historicky, přírodně, relaxačně i kulturně nabitých míst, jako například:
   
Pinnawala
Sloní sirotčinec v Pinnawale je jednou z hlavních atrakcí na Srí Lance. Byl založen v roce 1975 na podporu 7 osiřelých slůňat. Postupně se však rozrostl a v současné době je zde kolem 80-ti slonů. Sloni jsou buď nalezenými slůňaty z džungle, nemocnými slony nebo narozená slůňata matek, které v sirotčinci vyrostly. Asi největší zábavou je krmení malých slůňátek, kdy dostávají mléko a nějaký ten rostlinný mls. Poté se jdou sloni koupat do řeky.
   
Anuradhapura
Velmi významné město Anuradhapura bylo téměř 1000 let hlavním městem Srí Lanky. Je to místo kde byl přijat buddhismus na Srí Lanku a téměř 2000 let zde roste posvátný strom Bodhi. O tom, že zde bývalo centrum buddhismu, svědčí i stúpy, které zde hrdě stojí. Prohlédnout si můžete také pozůstatky paláců nebo třeba vodní nádrže.
   
Nuwera Eliya
Nejvýše položenému městu na ostrově (1889 m. n. m.) se přezdívá „malá Anglie“. A to nejen proto, že klimatem připomíná typicky anglické počasí, tedy zataženo, zima a déšť, ale i proto, že ve městě vyrostly typicky anglické stavby. Nechali je postavit Britové, kteří toto město vybudovali. Centrum města tvoří malé náměstí, kde je pěkný trh s ovocem a zeleninou. Pravidelně sem jezdí místní „smetánka“ na krátkodobé pobyty. Zvláště když jsou dostihové závody, které se zde každým rokem pořádají. Milovníci golfu si také přijdou na své, neboť zde naleznou 18-ti jamkové golfové hřiště.
   
Safari
Srí Lanka je velmi bohatá na přírodu. Možná proto je zde velké množství národních parků, kde si milovníci přírody přijdou opravdu na své. Parky nenabízí jen úžasnou exotickou flóru, ale také velmi bohatou faunu. V parcích můžete vidět například slony, buvoly, jeleny, krokodýly, leopardy, medvědy nebo různé druhy ptáků. Kromě národního parku Horton Plains není možné se volně pohybovat. Mezi nejnavštěvovanější parky patří národní park Yala, Uda Walawe, Minneriya, Bundala nebo třeba Wilpattu.
   
Želví líheň
Na Srí Lanku připlouvá 5 druhů mořských želv, aby nakladla vajíčka na místní pláže. Vajíčka jsou vyhrabána z písku a přenesena do želví líhně, aby byla pod ochranou před obchodníky s vejci, zvěří či jinými škůdci. Po vylíhnutí zůstávají želvičky pár dní v líhni a potom jsou vypuštěny do moře. Želvích líhní je na pobřeží několik a určitě stojí za návštěvu.
   
Má ostrov svá oblíbená plážová letoviska?
Zajisté a je jich hned několik: Negombo – rybářské městečko se nachází asi 10 km od letiště. Je to jedna z hlavních turistických destinacích pro pobytové zájezdy. Městečko nese znaky zásahu holandských kolonizátorů. Kromě pevnosti, starého holandského přístavu, chrámů, kostelů a domů s holandskou architekturou, je možné navštívit úžasný rybářský trh a prohlédnout si, jak se suší ryby. Dalším místem, kde budeme pobývat, je i Induruwa – klidné místo nedaleko Bentoty s velmi dlouhou a krásnou písčitou pláží nabízí příjemný relax u moře.
 
Jak je to na Srí Lance se stravováním?
Srí Lanka je proslulá svou vůní koření. Národním jídlem je rice and curry (rýže s kari). V tomto případě se nejedná o koření, ale o malé mističky, které se k rýži přidávají a bývá v nich zpracovaná omáčka se zeleninou, masem nebo rybami. Téměř vše je ostré. Ostrov nabízí také mnoho druhů tropického ovoce jako např. 18 druhů banánů, papáju, ananas, avokádo atd. Z ovoce se vyrábí výborné čerstvé džusy. A tak se těšíme, jak si budeme užívat, neboť součástí cesty je plná penze během celého zájezdu.
Zájezd se uskuteční už brzy - 20. – 30.dubna.
Více informací lze najít jak na mém webu www.milosmatula.cz, tak i na mém facebookovém profilu.

Připravuješ i další cesty?
Po Srí Lance se musím rychle vrátit do vlasti - hned další den 1. května otvírám víkendovým seminářem u Jihlavy nový cyklus mých seminářů – základním stupněm „1“ - z mé šamansko – ezoterické školy Duchovní cesta pokojného bojovníka Světla. připravuji i další cesty, které jsou otevřeny i čtenářům Meduňky  a budeme o nich včas informovat.

Připravuješ pro naše čtenáře nějakou další zajímavou knihu?
Již přes deset let mám rozepsanou knihu Mystická Barbra Streisand, pár let pomalu pracuji na knize o učení boha Thovta, začal jsem psát knihu zaměřenou na pohyb a fyzické cvičení, které učím na svých víkendových seminářích, mám rozepsanou i útlou knihu moudrostí pro každý den, před dokončením je další díl knihy rozhovorů Hvězdy ezoterického nebe III. – Kniha plná lásky. Rád bych letos vydal i meditační/afirmační karty, na kterých již pilně pracuju, a další meditační cd. A kromě toho jsem zmínil právě natáčení DVD, které má zatím jen pracovní název S Milošem Matulou po Střední Americe. Takže mě čeká samá práce, práce a zase práce….


Fotografie: archiv Miloše Matuly