Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Cestování: Arhus – krásné město v Dánsku

Dánsko nepatří mezi nejčastější cílové země českých turistů. Proto jsem byl opravdu velmi zvědavý, jak na mě jeho atmosféra zapůsobí. A již nyní můžu prozradit, že mě Dánsko doslova uchvátilo. Když jím projíždíte, vnímáte čistou energii přírody.
Zřejmě i proto dánské mléko a sýry patří k těm nejvíce oblíbeným. Okolní krajina má svoje kouzlo. Na loukách se pasou kravičky a vysokou trávou se svobodně prohání vítr. Jak se říká lidově, vsadím boty, že to uchvátí každého milovníka přirozeného způsobu života v souladu s přírodou.

Druhé největší město v Dánsku
Arhus je druhým největším městem Dánska, má přibližně 300 000 obyvatel. Historie města sahá až do počátku desátého století, kdy vzniklo jako vikingská osada. Město samo o sobě je zajímavé a má hezké a typické domy, které vás nenechají chladnými. Vzhledem k tomu, že město má druhý největší přístav v zemi, určitě se vydejte na procházku podél moře u města.
 

Skanzen Den Gamle by
Hlavním cílem většiny turistů, kteří navštíví toto město, je starobylý skanzen. Jedná se vlastně o kulturní muzeum z roku 1909 (rok otevření), které ukazuje dánskou historii. Pokud moudré zdroje neklamou, máme před sebou největší skanzen na světě. A věřte, že je to opravdu nádherný zážitek, při kterém srdce každého návštěvníka zaplesá.
Pokud můžete, zajděte do skanzenu ihned při otevření, kdy by tam nemělo být tolik turistů. Hned během prvních kroků budete zcela uchváceni krásou historických domů, které jsou ve zcela zachovalém stavu. Je vidět, že se o ně Dánové pečlivě starají. Ostatně aby ne, když se jedná o jedinečný komplex ve světovém měřítku.
Během návštěvy budete procházet různými uličkami a kolem vás budou barevné domy odlišných velikostí a tvarů. Velkým plusem je zpřístupnění některých dvorů, včetně zahrad. Jinde se zase setkáte s možností projít domem doslova skrz naskrz a získáte tak představu o tom, jak byly v dané době koncipovány místnosti. Samozřejmě uvidíte i velký rozdíl mezi tím, zda se jednalo o dům boháče nebo někoho méně majetného…
Milovníci bylinkářství ocení dobovou lékárnu, kde najdou nejen kompletní ukázku kompletního vybavení, ale ve dvoře narazíte i na záhonky s rostoucími – a tedy živými! - bylinkami. Kdo nechává svoji mysl odpočívat u rukodělných prací, také si přijde na své. Ve skanzenu si můžeme prohlédnout dobovou kovárnu s plným vybavením. Milovníky dobrého jídla potěší nejenom historická pekárna, ale i prodejna s dobrým pečivem a koláčky, kde se může každý občerstvit.
Pokud budete mít štěstí na počasí, za příjemných slunečných paprsků si můžete odpočinout na dobovém náměstí, které opravdu nemá chybu! Vzhledem k tomu, že skanzenu nechybí ani vodní zdroj, můžete si vychutnat promenádu podél vody, přejít přes most, nebo se kousek svézt na lodičce.
V některých domech pro vytvoření celkového dobového dojmu hoří otevřený oheň nebo se topí v kamnech. Když budete mít štěstí, ochutnáte placku připravenou na historickém sporáku. Okrajová část skanzenu je vyhrazena i zážitku klasického hospodářství. Vedle selského dvora tak uvidíte i stáje s koňmi a dalšími zvířaty. 
A koho přepadne skutečný hlad, může navštívit místní restauraci stylizovanou do minulých dob. Neváhejte – určitě si pochutnáte.

Příjemně nás překvapilo, že navzdory množství turistů, jejichž počet během dne narůstá, je možné najít malebná zákoutí a klidná místa a v nich o samotě a na plno nasát energii tohoto skvělého místa. Pokud si uděláte dost času na návštěvu skanzenu, tak věřte, že posezení v klidu u vody, obklopené historickými domy, si skutečně užijete a získáte dostatek sil do dalšího poznávání.
Skanzen je otevřen celoročně s vyjímkou 24., 25., 31. prosince a 1. ledna. Ovšem otvírací doba se liší podle měsíců, a proto je dobré se předem informovat. Podobné je to i s cenou vstupného, které se zejména v letním období vyšplhá mnohem výše než například v zimě. Ale myslím, že poplatku za vstup určitě nebudete litovat.

 

Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a terapeut
www.pavelhanzal.cz