Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Cestování v červenci - objevte krásu Plitvických jezer

Hlavní sezóna dovolených u moře je tu a jak ukazují statistiky, mnoho Čechů cestuje k Jadranu do Chorvatska. Tato lokalita je oblíbeným místem, kam je možné cestovat letecky, autobusem nebo vlastním automobilem. Zřejmě i proto je chorvatské pobřeží častým místem různých duchovních a ezoterických seminářů. Cesta k moři je i tak dlouhá a v závislosti na konkrétní lokalitě trvá nejčastěji automobilem mezi 8 až 15 hodinami. Je proto škoda cesty nevyužít k návštěvě různých zajímavých míst, které Chorvatsko nabízí. Tentokrát se společně podíváme k Plitvickým jezerům.

Plitvická jezera

Jedná se o nejznámější národní park v Chorvatsku, založený v roce 1949, podle toho ovšem musíte počítat i s vysokou návštěvností. Pokud se do něj vypravíte brzy ráno, můžete si ho vychutnat plnými doušky zcela o samotě nebo s několika málo dalšími návštěvníky. Brzké vstávání se v tomto případě rozhodně vyplatí, protože probouzející se příroda je v Plitvicích opravdu nádherná. Dalším bonusem je, že pokud pojedete v létě, není ještě takové horko, a tím pádem nebudete tolik unaveni.
Plitvická jezera jsou od roku 1979 na seznamu památek UNESCO, takže již to samo o sobě vypovídá o jejich jedinečnosti. Celý národní park tvoří soustava 16 jezer propojených kaskádami a vodopády. Toto místo je obklopeno lesnatými kopci masivu zvaného Male Kapele a Plješivce. Zajímavé je i to, že celá jezerní soustava je vpodstatě rozdělena na horní patro s 12 jezery a na dolní parto se 4 jezery. Nejvýše je položené Proščansko jezero v nadmořské výšce 639 metrů. Nejnižší jezero Novakovič Brod je 503 m.n.m.. Nejhlubší a současně největší je jezero Kozjak – rozloha 81,5 ha a hloubka 46m.
Celý park leží na vápencové proláklině a jeho vzhled se neustále mění v závislosti na rozvoji jednotlivých jeho částí. Zrovna tak je proměnlivá barva jednotlivých jezer, která je závislá na aktuálním stavu minerálů a organismů ve vodě, jakož i na úhlu dopadajících slunečních paprsků. Proto při každé návštěvě, ale i v každé denní hodině, se barevné odstíny mění od azurové barvy, přes smaragdovou až na tmavě modrou. Tento fascinující „zázrak“ přírody je doslova uhrančivý a pokaždé, když Plitvice navštívím, můžu na něm oči nechat.
Samozřejmě nejde jen o jezera, ale i o množství kaskád a vodopádů. Jejich různé tvary, velikost i intenzita průtoku je neuvěřitelná. Jedinečnou atmosféru jim dodávají i různé vodní řasy a rostliny, které ze standardních vodních útvarů vytvářejí pohádková zakoutí. Kdo má rád čísla, tak největší vodopád dosahuje až 76 metrů, kdy říčka Plitvice padá do kaňonu.

 

Plitvice potěší každého
Návštěva Plitvic je vhodná vpodstatě pro každého. Nudit se nebude nikdo, ani děti, které určitě potěší možná cesta na lodičce po vodní hladině. Botanikům by neměla ujít informace, že zdejší louky nabízejí až 42 druhů orchidejí a 16 druhů lilií! Zoology potěší zpráva o výskytu medvědů, vlků a rysů. Jedinečná příroda a krajina je ideální pro fotografy a jejich krajinné scenérie. Duchovně hledající zase zdejší místo podpoří silnou energií, která zejména brzy po ráno, když ještě v parku nejsou návštěvníci, posouvá meditaci výrazně směrem k Universu.
Na závěr ještě jedno upozornění. Národní park Plitvice je návštěvníkům zpřístupněn pouze částečně. Důvodem je snaha o zachování cenných druhů, míst a přirozeného rozvoje přírody. Podle toho je potřeba si připravit plán toho, co zde navštívíte. I přesto se domnívám, že rozhodně nebudete litovat.

 

Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a terapeut
www.pavelhanzal.cz