Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Cestování v srpnu - řecký ostrov Thassos


Dalším řeckým ostrovem, na který se společně podíváme, je Thassos. Tento malý, ale kouzelný ostrůvek je velmi příjemným místem k odpočinku a doplnění energie.


Trocha historie
Thassos byl kolonizován již v 7.století před naším letopočtem, když obyvatelé města Paros na základě proroctví z Delphské věštírny založili na ostrově první osadu. Dařilo se jim díky těžbě zlata, mramoru, ale také výrobě a prodeji olivového oleje, nebo vína. Ostrov se nevyhnul okupaci různými národy během své dlouhé historie. Můžu jmenovat Makedónce, Římany, nebo Benátčany, jakož i Turky. Až v roce 1912 byl připojen k Řecku.
Nebyl by to řecký ostrov, abychom nezabrousili trochu i do mytologie. Antické mýty tvrdí, že Thassos byl původním domovem Sirén, které lákaly svým zpěvem námořníky do zkázy. Ovšem každá pověst má obvykle svého hrdinu. Tentokrát je jím princ Thassos, po němž je údajně ostrov pojmenován. Ten při hledání své sestry, kterou unesl Zeus, objevil tento ostrov a natolik se mu zde zalíbilo, že se na něm usadil. Nad ostrovem držel ochrannou ruku sám velký hrdina Herkules. Ovšem ostrov je opředen vícero legendami, takže se můžete setkat i s dalšími vysvětleními.

Ostrov
Ačkoliv je ostrov poměrně malý, nabízí široké možnosti k zábavě i objevování. Věřím, že prohlášení o nádherných plážích se smaragdovým mořem by mohlo být nošením dříví do lesa. Přesto plně doporučuji zapůjčit si na pár dnů nějaký ten dopravní prostředek a projet si ostrov kolem dokola, protože objevíte kouzelné pláže a plážičky, na nichž je mnohem méně lidí, než na těch známých u jednotlivých vesnic. Za úvahu může stát i zapůjčení člunu, protože některé krásné pláže jsou dostupné pouze tímto způsobem. Na své si přijdou i příznivci šnorchlování a potápění, protože podmořský život je mimo letoviska opravdu zajímavý.
Odpočinout si můžete i ve stínu borovic, nebo olivovníků. To jsou v podstatě ideální místa pro meditace a cvičení jógy, nebo taichi. Příjemný stín těchto energeticky úžasných stromů je pro duchovní cvičení jako zrozený. Komu nevadí ranní vstávání, může využít skvělé možnosti zahájit den meditací na mořském břehu, zalitém paprsky vycházejícího slunce. A ani my jsme se o tento příznivý vliv nenechali ochudit.
Nechtěl bych zapomenout na gurmány, protože milovníci dobrého jídla a vína si přijdou na Thassosu také na své! Určitě to není žádným překvapením, protože Řekové patří mezi pohostinné národy a posezení v místní taverně má něco do sebe, tedy hlavně do žaludku, ale i dobrého vnitřního rozpoložení a prima nálady. A to nemusíte pít ani víno...

Památky
Pokud již budete mít dost povalování se po plážích, cachtání ve vodě, nebo ochutnávání dobrého jídla, můžete se vydat za objevováním antických památek, které se na ostrově nalézají, navzdory jeho malé velikosti. Kousek od hlavního města Limenas leží známé místo Agora, které bylo kdysi centrem všeho dění a uvidíte zde mj. proslulé sloupořadí. V sousedství Agory najdete archeologické muzeum, které skrývá mnoho z historie ostrova a nejen jeho. Návštěvu by si proto neměli nechat ujít nejenom historici a archeologové, ale i ostatní zájemci. Na Thassosu najdete také klášter Archangelos, postavený na mořském útesu. Z tohoto místa získáte skvělý výhled na Egejské moře. Další zajímavostí může být informace, že se jedná o čistě ženský klášter.
Řecké ostrovy mám velmi rád, protože mají svoje kouzlo a atmosféra je zde velmi příjemná. Nejinak tomu bylo i na Thassosu, takže jeho návštěvu může vřele doporučit úplně každému. Určitě nebudete litovat. Cestu na toto místo vám okoření i příjemná cesta trajektem…

Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a terapeut                           Foto P. Hanzal
www.pavelhanzal.cz