Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Cestování v září - léčivé termály v Maďarsku

Termální lázně již dávno nejsou místem pouze pro vyvolené, ale navštívit je může kdokoliv. Osobně do nich jezdím již mnoho let, a proto si dovolím postupně některé z nich představit. Nejdřív se podíváme do Maďarska, které vedle klasických termálů skrývá i jeden zajímavý klenot – přírodní termální jezero.

Šárvár
Jde o malé městečko s asi 18 000 obyvateli, které najdete nedaleko známého Balatonu. Díky tomu se tam můžete vypravit nejenom s cestovní kanceláří, ale i automobilem. Současně platí, že jelikož to není vzdálenost jen na otočku, tak je vhodné si výlet spojit i s nějakými dalšími aktivitami. Tedy za předpokladu, že nebudete v termálech pobývat delší období, což je v případě větších zdravotních problémů vhodné.
Hlavní termální lázně jsou otevřeny po celý rok a skládají se ze dvou velkých teplých bazénů, které jsou v budově a částečně venku. Vydáte-li se do termálních lázní v hlavní sezóně, pak určitě využijete dost velký venkovní areál, který je zaměřený nejenom na léčbu onemocnění, ale i na zábavu dětí i dospělých. Tak jako většina termálních lázní i Šárvár má v popisu práce zejména léčbu kloubních a revmatických problémů a pohybového ústrojí obecně. Jeho voda je ovšem přínosná i v případě, že máte dermatologické nebo gynekologické potíže. A abych nezapomněl – v areálu lázní se můžete dobře najíst za dobrou cenu. Na své si přijdou jak „masožravci“, tak vegetariáni, i když úplně zdravá výživa to samozřejmě není.
Šárvár nenabízí více než jen koupele v termální vodě - určitě si udělejte dostatek času i na prohlídku města. Zajímavý je například středověký hrad Nádasy-vár s přilehlým parkem. Ujít byste si neměli nechat ani systém jezer, který leží mezi hradem a lázněmi. Samozřejmostí jsou různé obchody a obchůdky a zajímavé uličky.

Termální jezero Hevíz
Maďarské městečko Hevíz můžeme směle zařadit mezi jedinečná evropská místa s termální vodou. Důvod je zcela prostý. Jde o unikátní jezero s termální vodou v přírodě, i když musím kriticky přiznat, že kdo čeká nějaké romantické zákoutí, bude zklamaný. Jezero je plnohodnotně připraveno pro lázeňské hosty a jeho součástí je okolní park a navazující hezká promenáda v Hevízu.
Přesto je to příjemná změna proti uměle vytvořeným lázním, které většina z nás zná. Hevíz se nachází kousek od Balatonu, takže jeho návštěvu můžete směle spojit s návštěvou Šárváru a poznat a vyzkoušet obě lokality. Jezero Hevíz má rozměr 4,44 hektaru a již to samo o sobě naznačuje, že nejde o nějakou malou louži. Díky svému přírodnímu rozměru se při jeho návštěvě jak ze břehu, tak během koupání můžete pokochat kvetoucími lekníny. Pokud tedy trefíte zrovna období jejich květu. Přestože se jedná o otevřenou vodní plochu, tak Hevíz můžete navštívit i v zimním období, jelikož teplota neklesá pod přibližně 22 stupňů. Vzhledem k tomu, že jezero má rašelinový základ, je vhodné si vzít nějaké nafukovací nadnášedlo – například kruh, nebo polštářek, abyste nemuseli stát v bahně na kraji břehu. Jezero ovšem není příliš vhodné na delší plavání.
Voda i dno jezera má specifické složení mikroorganismů, které přispívají k prevenci a léčbě různých druhů pohybového aparátu. Termální voda je bohatá na rozpuštěné plynné složky, jako uhličitan, síra, vápník, hořčík a hydrogenuhličitan. Komplexní balneoterapie nebo pitná kúra může příznivě ovlivnit a léčit revma, osteoporózu, onemocnění kloubů, Bechtěrevovův syndrom, zánět kloubu apod..

Cesta

Z Prahy do Šárváru je to autem přibližně 4,5 hodiny a do Hevízu ještě o hodinu déle. Ale myslím, že cesta se určitě vyplatí a zejména v chladném podzimu nebo zimě, která se pomalu blíží, to organismus ocení. Jak jsem již zmínil, není to tedy cesta na otočku, ale na víc dní. Upřímně řečeno, za jedno vykoupání toho stejně moc nevyléčíte, takže neváhejte vyrazit na delší období.

Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a terapeut
www.pavelhanzal.cz