Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Zápisky cestovatele - národní park Arches

Tentokrát se společně podíváme do dalšího národního parku v USA, který se nachází ve státě Utah, kousek od města Moab. Krásy parku došly ocenění již v roce 1929, kdy byla lokalita vyhlášena za národní památku, ovšem národním parkem se stala až v roce 1971.

Největší počet skalních oken a oblouků na světě
Národní park Arches je úžasným místem, které byste při návštěvě Utahu neměli opominout, protože ho charakterizuje největší počet skalních oblouků a mostů na světě! Navíc jejich barva je často okrová, červená nebo oranžová, zrovna tak jako okolní skály, což dodává tomuto místu velké kouzlo. Nejznámější a největší je Landscape Arch, jehož délka dosahuje 111 metrů, a vidět ho můžete na přiložené fotografii. Celý oblouk je velmi úzký, přičemž není bez zajímavosti, že se ho již kus zřítilo, dříve byl o něco širší. Právě eroze je přirozeným procesem probíhajícím v celém parku, což návštěvníky příliš nepotěší, neboť za posledních 40 let se zřítilo skoro 5 desítek oblouků, a jedinečná okna tohoto místa tedy pomalu, ale jistě ubývají. Naštěstí informační zdroje uvádějí, že v celé lokalitě je téměř 2000 různě velkých oblouků, a tak se jimi snad ještě budeme moct kochat dlouhou dobu.

Pokud by vás zajímalo, jak okna a oblouky vznikly, tak za celým procesem stojí moře, které ustoupilo a odkrylo toto úžasné místo. Během eroze se ve skalách a puklinách vytvářejí trhliny, jež se drolí a padají. Díky tomu se otevírají úžasná okna, oblouky a mosty, na které je fantastický pohled nejenom z dálky, ale i z bezprostřední blízkosti. Každému z vás bych přál jedinečná zážitek, když se přiblížíte podél skal ke krásnému oknu, skrz které můžete pozorovat okolní krajinu před, i pod vámi. Tento pohled každého chytne za srdce, a trošku symbolicky jsem si představil, že nějak podobně bývá v křesťanském světě vyobrazen pohled Boha na Zemi a lidstvo, jakkoliv sám za sebe všudepřítomnou energii nijak nepersonifikuji.

Jak je v amerických parcích zvykem, můžete i NP Arches projíždět po asfaltových cestách automobilem, ale přesto, pokud si chcete skalní útvary vychutnat, tak si udělejte dost času na různé procházky, které vás dovedou nejenom k jednotlivým skalním oknům, ale i na různé výhledy. Trasy jsou variabilně náročné, některé jsou dlouhé pouze pár stovek metrů s mírným stoupáním, další mnohem delší a výše položené.


I za deště má park kouzlo

Velmi zajímavým zážitkem se může stát nečekaná proměna počasí, taková, jaká potkala i nás. Zrovna když jsme byli v nejvzdálenějším koutu parku, a k tomu ještě nahoře na skalách, rychle se zatáhlo a začaly padat kroupy s mírným deštěm. Celá atmosféra se dramaticky změnila, a barvy skal i celého okolí byly zcela jiné. Zpáteční cesta po kluzkých skalách sice nebyla nic příjemného, ale přesto se celkově jednalo o jedinečný zážitek.
Navíc, pokud vás zastihne opravdu pořádná průtrž mračen, nemusíte být zklamaní, naopak se do parku vypravte. Vidět, jak se suché skály promění v místa s velkým počtem pramínků a vodopádů, je také jedinečné. Dole pod skalami se zase vytvoří potůčky a jezírka. V NP Arches budete mít dojem, že vše řídí nějaký kouzelník, protože jak rychle záplava vody, a vodopády zejména, vznikly, tak zase mávnutím kouzelného proutku zmizely, když přestalo pršet.

Pavel Hanzal, astrolog a léčitel
www.pavelhanzal.cz