Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Zápisky cestovatele - řecký ostrov Samos

Pokud přemýšlíte o dovolené u moře, jedním ze zajímavých cílů by se mohl stát řecký ostrov Samos. Samos obklopuje Egejské moře, které je zárukou čistoty a příjemného koupání. Ovšem ani milovníci historie a přírody nepřijdou na Samosu zkrátka...
Své zkušenosti z návštěvy tohoto půvabného ostrova pro nás napsal Pavel Hanzal.

Samos – řecký ostrov, který vás nezklame


Rodiště Pythagora
Pojem Pythagorova věta je znám každému, kdo chodil do školy. Jejím autorem je otec čísel – Pythagoras. Pythagoras se zabýval, mimo matematiky, také astronomií a filosofií. Ostrov Samos je jeho rodnou zemí, kde se narodil kolem roku 570 před naším letopočtem.
Právě po slavném rodákovi je pojmenováno malé městečko na jihovýchodním pobřeží Samosu. Jedná se o Pythagorio, které určitě stojí za návštěvu. Má kouzelnou atmosféru, kterou, podle mého subjektivního názoru, trošku kazí obrovský počet taveren v přístavu, jejichž zahrádky sahají až k moři. V přístavu tohoto města můžete nalézt také sochu věnovanou Pythagorovi. V okolí městečka se můžete vykoupat, protože jsou zde příjemné pláže. Také nezapomeňte navštívit různé archeologické vykopávky.

 

Samos je zeleným ostrovem
Samos každého návštěvníka příjemně překvapí vegetací. Velká část ostrova je pokryta olivovníky a různými druhy jehličnanů. Mezi nejčastější patří cypřiše. Právě to v letních teplotách kolem 30 °C a více vytváří nádhernou atmosféru. Na Samosu roste mnoho oleandrů, jejichž květy několika barev chytí každého za srdce. Kombinace květů, keřů a stromů vypouští díky slunečným paprskům nádhernou omamnou vůni, která je oživujícím balzámem pro energii člověka.
V takovém prostředí jsou nádherné meditace a různá cvičení. Osobně jsem si nejvíce oblíbil brzké ranní hodiny, kdy ještě nebylo takové teplo a na ostrově většina turistů i obyvatel ještě spí. Na Samosu se chodí pozdě spát, a proto brzké ranní hodiny mnoho lidí dospává. Právě tato doba byla optimální pro meditaci a mých oblíbených Osm kusů brokátu.

 

Půjčte si auto a projeďte ostrov
Auto si můžete půjčit již za 30 euro na den. Tato investice se vyplatí, zejména pokud zjistíte, že vám na procestování ostrova a vychutnání jeho krás můžou stačit i tři dny. Na ostrově sice funguje rámcová veřejná doprava prostřednictvím autobusů, ale není dostatečně operativní, aby vám umožnila vše poznat. Navíc u auta je výhoda, že můžete kdekoliv zastavit a smýt ze sebe horko a únavu vykoupáním v moři.
Autem se můžete podívat do městeček Samos a Karlovassi, která mě nijak neuchvátila. Naopak již zmíněné Pythagorio nebo vesnička a pláž Posidonio, jenž oplývá krásným zálivem, vás určitě nadchnou.
Navštívit můžete i slavnou Pythagorovu jeskyni, přesněji dvě jeskyně, které najdete u vesnice Marathokampos. Autem se k nim dojet nedá a je třeba počítat se stoupáním do kopce. Což je nepochybně příjemná změna, pokud se většinu času koupáte v moři a ležíte na pláži.
Na Samosu najdete většinou oblázkové a oblázkovo – písečné pláže. Samozřejmě se zde vyskytují i vyloženě písečné, ale těch je méně. Díky autu se můžete podívat na jakoukoliv z nich.
Vynechat byste neměli ani návštěvu některého z mnoha pravoslavných klášterů. Místní popové jsou vstřícní a kláštery byly nádherně opraveny. Podívejte se i do klášterního kostela, kde je stále cítit víra a duchovní život. Modlitba v nich je opravdu silná, jak jsem se na vlastní kůži přesvědčil. Navíc mi svým interiérem i intenzitou vyzařování připomněly některé kostely, které jsem doposud zažil pouze v Jeruzalémě.

 
Řecko – záruka dobrého jídla
Pokud pojedete s cestovní kanceláří, doporučuji vybrat zájezd bez jídla. Získáte tím nejenom skvělý manévrovací prostor ohledně časových možností, kdy nebudete omezováni termíny určenými k podávání jídel, hlavně ale můžete vyzkoušet místní jídla, která nabízí velký počet taveren. Na Samosu, ostatně tak jako jinde v Řecku, vaří opravdu dobře. Pochutnat si můžete na různých zeleninových salátech, rybách a dalších jídlech. Vedle známého řeckého salátu patří mezi oblíbená jídla například Mousaka nebo Souvlaki.

 

                                                             Pavel Hanzal, astrolog a léčitel

www.pavelhanzal.cz