Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Zápisky cestovatele - San Marino

Milí čtenáři, tentokrát se s naším spolupracovníkem, cestovatelem Pavlem Hanzalem, podíváme do nejmenšího evropského státu - do San Marina...

Malá republika San Marino
Republika San Marino je na první pohled přitažlivá zejména tím, že se jedná o druhý nejmenší evropský stát. A pátý nejmenší na světě! Jeho rozloha je pouhých 61,2 kilometrů čtverečních. Přesto to neznamená, že by San Marino jinak nemělo co nabídnout.

San Marino leží obklopené Itálií, takže vedle letecké dopravy je nejjednodušší cesta autem, což byl i náš způsob cestování. Pokud byste si mysleli, že jsou kolem malinké republiky nějaké reálné hranice s kontrolními body, tak byste se spletli. Až na cedule s upozorněním, že jste v republice San Marino a také vyšší počet automobilů s touto poznávací značkou, se vlastně proti okolní Itálii nic nezmění.
Pravděpodobně nejnavštěvovanějším místem je město San Marino, které má středověký kolorit a nachází se na svahu nejvyšší hory této země. Její název zní Monte Titano, což se nám může zdát poněkud úsměvné, když si uvědomíme, že její výška je přibližně 756 metrů nad mořem.


Bazilika San Marino
Pro mě osobně je ve městech vždy přitažlivá celková atmosféra a energie, kterou město dýchá.
K tomu patří i návštěva různých kostelů, chrámů a bazilik. Pokud se člověk uvnitř na chvíli posadí a otevře svoje srdce, pozná, do jaké míry jsou místní obyvatelé opravdoví a zda dané místo slouží pouze pro turistický ruch nebo má i hlubší rozměr.
Bazilika byla dostavěna v roce 1838 a opravdu se mi líbila. Také energie byla příjemná, a proto její návštěvu vřele doporučuji každému, kdo do San Marina zavítá. Jen je třeba respektovat zákaz fotografování uvnitř baziliky. Při jeho porušení hlídač neváhá a poměrně rázně se na narušovatele osopí.


Procházka středověkem
San Marino je, podle dostupných zdrojů, zřejmě nejstarší republikou světa. Tomu odpovídají středověké uličky a různá nádvoří. Ujít byste si neměli ani procházku na vrcholu města, kde se můžete procházet po hradbách a kolem věží, které jsou obklopené příjemnou zelení. Pod ní najdete blahodárný stín, pokud San Marino navštívíte v letním období.
Atmosféra je tu jedinečná, ovšem musíte počítat s relativně velkým množstvím turistů. Pokud vám to nezkazí náladu, neváhejte chvíli posedět a pokochat se krásnými výhledy po okolí. Výhledy jsou velkolepé. Pohledy jsou krásné i na tři věže, které jsou v podstatě nejenom symbolem městečka, ale dostaly se i na státní erb San Marina! Jejich jména zní La Cesta, La Rocca a Montana.
Určitě vám neunikne ani Veřejný palác – Palazzo Pubblico. V něm sídlí všechny důležité státní orgány. Před palácem stojí místní stráž, která je oblečena do tradičního oblečení. Mnoho turistů se s vojáky velmi rádo fotografuje.


Několik rad
Přestože San Marino není členem Evropské unie, můžete platit v Eurech. Ve středověkých částech a zejména na vrcholcích San Marino počítejte s vyššími cenami.
Při parkování si dejte pozor na to, kde zastavíte. Většina míst je placených a pokud není parkoviště ohrazeno automatickou závorou, tak je placení parkovného přísně kontrolováno. Při příjezdu do centra dbejte pokynů policistů, kteří v některých místech řídí provoz zejména s ohledem na pěší turisty, kterých po silnicích přechází opravdu hodně.

 

Pavel Hanzal, astrolog a cestovatel
www.pavelhanzal.cz