Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Zápisky cestovatele - Za pohodou na Martinik

Pošmourné a chladné dny klepou na dveře, a tak je nejvyšší čas se poohlédnout po místě, kde budeme moct během zimy načerpat sluneční paprsky a pohodu. Přesně pro tyto účely,  a nejenom pro ně, je skvělým místem ostrov Martinik...Článek připravil Pavel Hanzal.

Martinik patří Francii, a proto je součástí Evropské unie. Je to zajímavý pocit, ocitnout se daleko od Evropy uprostřed Karibiku a současně vidět SPZ s logem EU na projíždějících automobilech.
Martinik je součástí souostroví Malých Antil a nejbližšími ostrovy v jeho okolí jsou Svatá Lucia a Dominika. Vzhledem k tomu, že se jedná o francouzské území, úředním jazykem je francouzština. Což byla pro nás ze začátku určitá nevýhoda, neboť jsme pokaždé nemohli uplatnit znalost angličtiny. Zejména s paní domácí byla domluva velmi zábavná – u jednodušších témat nám stačily „ruce nohy“, a u složitějších témat jsme si posílali zprávy emailem s použitím Google překladače, protože anglicky neuměla. Naštěstí se nakonec ukázalo, že anglicky mluví relativně hodně místních obyvatel. Dalším běžným jazykem je antilská kreolština.

Martinik má co nabídnout!
Mezi hlavní magnety Martiniku samozřejmě patří teplé počasí, krásné moře a úžasné pláže.
Průměrná roční teplota vzduchu se pohybuje mezi 25 – 28 ° C. Vykoupat se můžete ve dvou mořích, neboť Martinik je omýván jak Karibským mořem, tak Atlantským oceánem. Nejoblíbenějším časem pro plavání v průzračné vodě se pro mě staly ranní hodiny, protože kolem 7 hodiny ranní v moři a ani na plážích v podstatě nikdo nebyl a mohl jsem si místní atmosféru dosyta užít. Tento úžasný klid byl výhodný i pro ranní očistu těla i ducha od různých nevhodných energií, které Karibik dokáže krásně smýt. Zrovna tak místní ranní Slunce mi pomáhalo přirozeně vplout do meditačního stavu a též cvičení čchi-kungu, které každý den praktikuji, šlo prostě skvěle.
Další devízou je, že Martinik je v podstatě zelený ostrov. Oplývá mnoha přírodními plážemi, které jsou lemovány pruhem zeleně, kde rostou palmy, různé stromy a keře. Na Martiniku můžete zažít i výlety do deštného pralesa, což vřele doporučuji. Využít k tomu můžete buď místní autobusovou dopravu, ale pokud chcete být opravdu neomezeni, půjčte si automobil. Místní deštný prales je kouzelný a bude to pro vás neopakovatelný zážitek. Vidět můžete různé druhy hmyzu včetně motýlů, pavouků (například sklípkany velké jako dlaň), květin, ptáků a dalších zvířat. Právě Martinik nám přinesl jeden z nejhezčích zážitků na cestách vůbec, a tím bylo opakované pozorování létajících drahokamů – Kolibříků. Nesmím zapomenout ani na pořádného sklípkana, který si vychutnával výhled z velkého listu ve vzdálenosti necelého metru od našich hlav, když jsme procházeli pralesem. V první chvíli jsme se pěkně ulekli :).

Pohodový životní styl
Na Martiniku také poznáte pohodu místních obyvatel. V podstatě není kam spěchat a životní styl místních se nejlépe projevil vždy, když nastal víkend. Celé rodiny – a v tomto případě se jedná klidně o 10 – 15 lidí a více – se vypravily na bílé pláže a usídlily se zde ve stínu stromů na celý den. S sebou měly grily, velké množství jídla a pití, křesílka, houpací sítě a mnoho dalšího. Na pláži lidé hráli různé společenské hry a povídali si. Speciální „vychytávkou“ byl i ruční zmrzlinovač, který mnoho rodin mělo s sebou. Vzhledem k množství palem zde frčela kokosová zmrzlina, kterou si vždy připravili na místě. Několikrát jsme ji mohli ochutnat a musím říct, že lepší kokosovou zmrzlinu jsem nikdy nejedl. Pokud Martinik navštívíte, nenechte si ochutnávku ujít. Čas od času prochází místní s dřevěným malým „kolečkem“, na kterém zmrzlinu rozvážejí a můžete si ji zakoupit.

Krásné pláže...
A abych vám nezůstal dlužen tipem alespoň na jednu z mnoha místních krásných pláží, zde je. Zřejmě nejhezčí pláží je Les Salines, je opravdu rozsáhlá a leží nedaleko solného jezera Étang des Salines. Ovšem je třeba počítat s tím, že její oblíbenosti odpovídá i největší nápor turistů s automobily a o víkendech i nápor místních lidí. Na druhou stranu se nemusíte bát, že byste si zde nenašli místo ke strávení příjemného dne, ať již dorazíte kdykoliv.
Pokud si půjčíte auto na více dnů, můžete probrázdit ostrov křížem krážem. Při tomto objevování uvidíte pole cukrové třtiny, ze které se vyrábí místní bílý rum, jenž prý patří k nejlepším na světě. Navštívit můžete i muzeum rumu. Nezapomeňte se podívat do botanické zahrady Jardin de Balata, kde uvidíte mnoho rostlin a zahrada je opravdu velmi hezká. Pravdou ovšem je, že návštěvu deštného pralesa to nenahradí, proto ani v tomto směru neváhejte. Na návštěvu Martiniku určitě nezapomenete, je to nádherné místo s jedinečnou atmosférou.


Několik tipů na závěr

Na Martinik nepotřebujete žádné vízum a platit můžete, tak jako v Evropě, v eurech. Jako vždy doporučuji jet bez cestovní kanceláře na vlastní pěst. Pokud vychytáte dobrou cenu letenky, ušetříte bez cestovky hodně peněz. Ovšem doporučuji si zajistit ubytování předem, protože najít kombinaci cenové přístupného, dobře umístěného a současně hezkého ubytování není nic jednoduchého. Také si zkuste domluvit odvoz z a na letiště s ubytovatelem, neboť i tady můžete ušetřit. Taxislužba není levná a platit za pronájem auta hned po příletu nemusí být optimální. S jídlem není na Martiniku žádný problém. Narazíte na supermarkety s velkým výběrem, na vynikající francouzské pekárny a mnoho restaurací, které ovšem nepatří k nejlevnějším.


Pavel Hanzal, astrolog a léčitel
www.pavelhanzal.cz