Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Zápisky cestovatele: Jarní Holandsko

Máme tady jaro a každý z nás se jistě raduje ze slunce a z jarních květů. Zářivé a pestré barvy, které květiny na jaře nabízejí, jsou nádherná a každé srdce při pohledu na ně nepochybně zaplesá!

Pokud toužíte vidět nevídané, doporučuji vám návštěvu Holandska, které na jaře nabízí nádhernou záplavu květů krokusů, narcisů, tulipánů, hyacintů a dalších rostlin. Do Holandska se můžete, tak jako asi kamkoliv, vypravit buď s cestovní kanceláří nebo po vlastní ose. I v tomto případě je jednoznačně lepší volba samostatná cesta, protože tato země má skutečně co nabídnout a pokud budete v časovém presu itineráře cestovní kanceláře, tak si návštěvu dostatečně nevychutnáte!

Keukenhof

Tento fascinující park přináší na jaře návštěvníkům obrovskou záplavu květů. Od března do května tak můžete vychutnat pestrobarevnost toho, co naše Matka země dokáže. Zahrada má celkovou rozlohu třicet dva hektarů, takže zde můžete strávit nejméně jeden den. Jedná se o největší květinový park v Holandsku a dokonce v celé Evropě! Inspiraci zde najdou všichni milovníci zahradničení, ale na své si stoprocentně přijdou všichni. Navíc nádherná energie, která z rostlin sálá, je přímo balzámem na lidský organismus po dlouhém zimním období. Skvěle zde „dobijeme baterky“, a kdo má dostatečně vyvinuté vnímání duchovních entit, pozná, že bytosti, které se starají o tyto rostlinky, jsou také úžasné. Proto si mezi květy najděte klidné místo a zkuste se naladit na jejich energii. V Keukenhofu jsou rostliny uspořádány do krásných obrazců a tvarů a je to také lekce z oboru zahradní architektury. Přiznám se, že tolik barev, tvarů a odstínů jsem ještě nikdy neviděl!

Sýrový trh Alkmaar
Návštěvu Holandska doporučuji obohatit i o prohlídku města sýrů – Alkmaaru. Na jeho náměstí uvidíte obrovský sýrový trh, kde jsou velká kola sýrů přenášena, vážena i prodávána. Určitě neváhejte s ochutnáním kvality holandského sýra, protože je opravdu báječný. Prodejci jsou oblečeni v dobových krojích. K přenosu sýrových kol používají dřevěná nosítka (přesněji vahadla)  a na jejich vážení zde stojí krásné „historické“ váhy. I milovníci tradic a historie nepřijdou zkrátka! V Alkmaaru ale uvidíte i krásné domy, můžete zde navštívit Muzeum sýrů, Muzeum piva a gotický kostel svatého Vavřince z 15.století.
Zážitek sýrových trhů můžete vidět každý pátek, proto je důležité si návštěvu Holandska dobře načasovat!

Kouzelné mlýny
Holandsko je rovinatá země, kterou se svobodně prohání vítr. A právě díky tomu patří větrné mlýny mezi známé holandské symboly. Pro úplnou představu toho, jaká krajina na vás v této zemi čeká, může stačit informace, že nejvyšší vrcholek je v této zemi ve výšce pouhých 322 metrů nad mořem! Nejnižší bod je naopak sedm metrů pod úrovní moře a Holanďané se tak právem obávají zvýšení hladiny oceánů.....
Sílu větru Holanďané využívají již mnoho století. V dřívějších dobách hrály mlýny velkou roli v přečerpávání vody z nižších poloh do „vyšších“, dá-li se tento termín v případě holandské krajiny vůbec použít. Další roli hrály v mletí obilnin, pohánění pil, šrotování krmiva pro zvířata, nebo při lisování oleje.
V současnosti je v Holandsku okolo jednoho tisíce větrných mlýnů, přičemž za návštěvu rozhodně stojí skanzen Zaanse Schans, kde při pohledu na tyto nádherné stavby zůstanete doslova zírat úžasem! Skanzen začal být rekonstruován v roce 1945 a navozuje atmosféru dobové vesnice ze 17. až 18. století. Najdete zde nejen již zmíněné mlýny, ale i další stavby. Například obchody, dílny na výrobu sýrů, dřeváků a také pekárnu.
Holandsko je nádherná krajina se specifickou atmosférou, kterou je škoda si nechat ujít.   A protože jsem zde byl již několikrát, tak se můžete těšit i na další články z této země. Již teď prozradím, že se bude jednat o námořnický zážitek.


Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a terapeut

www.pavelhanzal.cz