Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Zápisky cestovatele: Káhira

Káhira stojí za návštěvu!

Ačkoliv většina návštěvníků míří na cestách do Egypta k moři, byla by škoda nevěnovat několik dní návštěvě Káhiry a jejího nejbližšího okolí.

Káhira patří mezi nejlidnatější města světa. Oficiální údaje uvádějí, že má více než dvacet miliónů obyvatel. Neoficiálně ovšem žije ve městě mnohem větší počet lidí. Káhira vznikla roku 969 na místě mnohem starších osídlení. Arabský název tohoto města na Nilu zní Al-Qáhira, což v překladu znamená Vítězná. Nil dělí hlavní egyptské město na dvě části. Na východě leží Islámská a Koptská Káhira a na západní části leží Gíza.
Ještě před tím, než se podíváme na zajímavé památky, rád bych se s vámi podělil o dojmy z tohoto obrovského města. Kdo již byl v Egyptě, tak ho jistě nepřekvapí, že se tady na mnoha místech  ve velkém povalují odpadky, které nikdo neuklízí. Ještě zajímavější je to, že i v samém centru Káhiry můžete mít pocit, že se nacházíte v ghettu. Zaujal mě svérázný vzhled společných prostor starobylých domů  (schodiště a chodby, případně i výtahy) - všude jsou tak obrovské nánosy prachu, špíny a místy i odpadků, že by Evropana nemohlo ani napadnout, že v těchto domech někdo bydlí. Jenže stačí otevřít dveře bytu a ocitnete se ve standardním obytném prostoru bez všech zmíněných nedostatků. Hodně zajímavá byla i zkušenost s výtahem, který bylo možno používat pouze za poplatek, což v konečném důsledku znamenalo, že i hodně staří, nebo nemocní lidé se doslova ploužili po schodišti. Samozřejmě je jasné, že podobná situace není ve všech domech, ale ve velké části tomu tak bylo.

 Doprava
Zajímavou kapitolou je i doprava. Vzhledem k ulicím přecpaným automobily a svéráznému způsobu jízdy, jemuž se podobá jen styl jízdy v některých asijských velkoměstech,  se nám zdálo značně riskantní půjčit si auto.
Další (a lepší) možností jsou lokální autobusy, které ovšem bývají přetížené a v horším  technickém stavu. Na druhou stranu například v Asii jsme jezdili podobně, takže nás to nezaskočilo a tento druh dopravy jsme samozřejmě často využívali. Zcela jinak vypadají dálkové autobusy spojující například Káhiru s Hurghádou a dalšími městy – jde o  standardní dálkové komfortní autobusy s klimatizací a označenými sedadly.
Metro je naopak na místní poměry velmi čisté a zajímavým zážitkem můžou být jednotlivé vagóny určené pro muže a ženy. Možná budete překvapeni, ale i ve vagónech pro muže jezdily někdy ženy bez doprovodu. Protože jsme si chtěli separaci vyzkoušet, jednu trasu jsme absolvovali právě způsobem rozdělených vagónů. Jaké pro mě bylo překvapení, že v našem mužském vozu jely dvě zahalené mladé Egypťanky, které se se mnou sami od sebe daly do příjemného hovoru. Oči místních mužů mě za to probodávaly skrz na skrz a přiznám se, že jsem byl rád, když už jsem z metra vystoupil. Každopádně metro je standardní a není třeba se ho nikterak obávat.
Zřejmě poslední možností jsou taxíky, které jsou ovšem zbytečně předražené a zahraniční turisty se snaží obvykle „natáhnout“. I zde se situace nevymyká jiným městům, ať již v arabském, nebo asijském světě.

 

Egyptské muzeum
Právě muzeum je jedním z hlavních důvodů, proč se do Káhiry vypravit. Jako vždy doporučuji cestování bez cestovní kanceláře, protože zažijete mnohem více, uvidíte mnohem více a celkově za cestu zaplatíte mnohem méně. Každopádně muzeum je opravdu fantastické a provede vás celou historií Egypta. Ačkoliv se musíte připravit doslova a do písmene na velké davy návštěvníků, tak památky, které Egyptské muzeum skrývá, opravdu stojí za to!

 

Pyramidy v Gíze
Jedná se zřejmě o jedny z nejznámějších světových pyramid, a proto kdo je v Káhiře, tak si jejich návštěvu zřejmě nenechá ujít. Dopravit se na ně můžete směle veřejným autobusem, což je i nejlevnější varianta.
Nejznámější je zřejmě Cheopsova pyramida. Protože se jedná o opravdu známou stavbu, přečtěte si  její technické údaje, které jsou skutečně velkolepé:
- současná výška je 138,8m
- původní výška byla 146,6m
- délka základny je 230,37m
- úhel sklonu je 51 stupňů, 50 minut a 40 sekund
- objem použitého materiálu byl 2 521 000m3
Tak praví některé moudré zdroje. Návštěva pyramid v Gíze ve vás zanechá skvělý dojem. Ujít byste si neměli nechat ani prohlídku vnitřku Velké pyramidy. Zcela jistě vás pak budou bolet nohy, ale atmosféra stojí rozhodně za to!
Doporučuji mít dostatek času, protože meditace v blízkosti pyramid je fantastickým zážitkem.
A pokud byste měli možnost účastnit se meditace přímo v některé z pyramid, tak neváhejte!
Od návštěvy pyramid by vás nemělo odradit ani větší vstupné, protože tak jedinečné stavby hned tak neuvidíte. Náladu si nenechte zkazit ani místními „pomahači“, kteří vám úslužně nabízejí radu, pomoc, společnou fotografii nebo dokonce průvodcovské služby. Vězte, že pokud na cokoliv z toho kývnete, tak nebudete litovat. Ovšem to platí pouze pro ty z návštěvníků, kterým není líto za popsané a poskytnuté služby zaplatit. Je potřeba počítat s tím, že egyptskou měnou tyto muže příliš neuspokojíte a i za pouhou fotografii vaším vlastním fotoaparátem se nespokojí s menší částku, než je pět až deset dolarů nebo eur. Na druhou stranu například zmíněné fotografování mají opravdu dokonale zpracované a přesně vědí, kam se máte postavit a z jakého úhlu snímek vyhotovit. Rozhodnutí je tedy jen a jen na vás.
Káhira je tedy dalším velmi zajímavým městem, které můžete na cestách navštívit. Vzhledem k tomu, že je Egypt poměrně oblíbenou destinací našich turistů, tak by to neměl být velký problém. Egypt není ani příliš drahý a většinou je bezpečný, i když nedávné demonstrace neměly zrovna klidný průběh. Takže neváhejte, stojí to za to! A protože má Káhira skutečně co nabídnout, tak vám můžu slíbit, že se sem ještě jednou vrátíme. 

Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a terapeut
www.pavelhanzal.cz