Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Zápisky cestovatele: Londýn

Londýn, hlavní město Velké Británie, nabízí nepřeberné množství zajímavostí. Pokud máte v plánu toto město navštívit, neváhejte - stojí to zato!

Na fotografii je Buckinghamský palác.
Hlavní město Velké Británie na sebe upozornilo nedávnou královskou svatbou, což většina médií označila za společenskou událost roku. I lidem, kterým tato událost nikterak nenarušila jejich životy a nevyvolala v nich nadšení, je zřejmé, že Londýn patří mezi nejzajímavější a zároveň nejvíce navštěvované evropské metropole. A musím uznat, že je se na co dívat.
Londýn leží na řece Temži, přes kterou dříve vedl pouze jediný most – London Bridge. Postupem času však byly postaveny i další mosty a město se začalo rozvíjet na obou březích řeky.  Londýn patří mezi multikulturní města a mezi jeho obyvateli najdeme skutečně nejrůznější národnosti.
V tom si je podobný s dalšími velkými evropskými městy, s nimiž se Praha v tomto směru nemůže srovnávat. Je to dědictví totalitního období, ale i v tomto hledu se časy mění. Ovšem zpět k Londýnu. Počtem obyvatel se Londýn blíží 14 miliónům a řadí se tak mezi největší metropole tohoto kontinentu. Nabízí hodně zážitků a své si zde najdou milovníci památek, zábavy, kultury a také věřící.

 

Tower Bridge
Naši cestu začnu zřejmě nejznámější památkou, jejíž obraz zná téměř každý. Tower Bridge, zvedací most patřící mezi symboly Londýna. Londýňané jsou na něj pyšní a mají k tomu důvod. Pohled na most je skutečně nádherný. Stavba mostu začala v roce 1886 a trvala 8 let. Most je vybaven dvěmi výškovými lávkami, které spojují dvě věže. Tato spojnice byla kdysi uzavřena, ale nyní je možnost si ji prohlídnout jako součást historické prohlídky mostu, kterou byste si neměli nechat ujít!

 


Buckhinghamský palác

Žádný návštěvník Londýna by si neměl nechat ujít ani návštěvu sídla královny, které ovšem funguje i jako určité centrum národního dění. Právě před tímto palácem se Londýňané shromažďují při různých oslavách anebo také při očekávání krize.
Historie paláce sahá do roku 1703, kdy byl postaven třípatrový dům pro vévodu z Buckinghamu s dvěma menšími křídly. Ten tvoří jakési původní centrum současného paláce. Historičtí analytici by mi jistě neprominuli zmínku o tom, že již v roce 1633 byl na tomto místě dům Goring house.
V průběhu dalších let byly prováděny různé přístavby a renovace, včetně provádění různorodých výzdob.
Že se nejedná o „žádné ořezávátko“ potvrzuje i 19  komnat, 52 ložnic, 188 ložnic pro personál, 92 kanceláří a 78 koupelen. To vše bychom mohli v paláci najít.

 

Katedrála svatého Pavla
Věřící, a to nejenom křesťané, určitě ocení tuto velkolepou stavbu, která funguje nejen jako svatostánek pro církev a královskou rodinu, ale její energie nepochybně dýchne i na vás, jako návštěvníky. Je to již dávno, co mnoho lidí pochopilo, že není důležitý název, ale obsah. Ano, hovořím o víře, energiích a hledání smyslu života. Jen fanatici nebo lidé, kteří jsou na začátku cesty dokáží upírat právo jinému člověku na vlastní víru. Proto velmi rád na svých cestách navštěvuji různé chrámy, kostely a poutní místa. Můžete zde pocítit nádhernou Jednotu s věřícími po celém světě. Nezáleží na tom, zda hledáme Boha, Jednotu, Alláha, Buddhu, Nirvánu, Božskou Prozřetelnost nebo soulad s Universem. To vše jsou jen názvy lidí z odlišných koutů světa pro jedno a to samé. Proto ať mi odpustí křesťané, který můj pohled nesdílejí. A také katedrála svatého Pavla je místem, které osloví všechny hledající a věřící, ať již hledají jakoukoliv cestou a věří v jakéhokoliv Boha nebo Energii.
Je to skutečně impozantní stavba. Hlavní katedrála o výšce 108 metrů je inspirována bazilikou sv. Petra v Římě. Mimochodem - v katedrále se také konala svatba Charlese a Diany.

 

Big Ben
Hodinová věž je dalším symbolem Londýna, který bude většina čtenářů Meduňky určitě znát. Objevuje se totiž také často v záběrech různých filmů a seriálů. Tato devadesát šest metrů vysoká věž je postavena ve viktoriánsko-gotickém stylu. Ovšem věž nenese jenom hodiny, ale i třetí nejtěžší zvon ve Velké Británii. Zvon má hmotnost necelých čtrnáct tun.

 

Londýnské parky
Zeleň je důležitá pro obyvatele jakéhokoliv města a Londýn není výjimkou. Toto město naopak nabízí krásné parky, v nichž můžete najít odpočinek, relaxaci i sportovní vyžití. Parky jsou jak dělané pro cvičení jógy nebo Taichi. I když je pravdou, že musí počasí přát. K návštěvě doporučuji určitě Richmond park a také Greenwichský park. Parky zabírají přibližně 11 % Velkého Londýna, takže obyvatelé mají opravdu kam vyrazit.

 

Něco nejen pro astrology
Coby astrolog jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít ani návštěvu nultého poledníku, který prochází Královskou observatoří v Greenvichi, jižním předměstí Londýna. Greenwichský poledník se stal důležitým po konferenci v roce 1884 ve Washingtonu. Právě tehdy bylo určeno, že se toto místo v Greenwichi stává počátečním poledníkem.

 

Doprava
V Londýně je doprava kvalitní a spolehlivá. Neměli byste si nechat ujít cestu typickými červenými autobusy, ale také si užijte dopravu místním metrem. Je to absolutně odlišný zážitek od toho, co nabízí pražské metro, ale třeba i metro v Paříži. V Londýně se totiž setkáme s nejstarší podzemkou na světě! První trasa byla uvedena do provozu již v roce 1863! Tomu odpovídají i rozměry tunelů a vlakových souprav. Nepochybuji o tom, že budete stejně ohromeni, jako jsme byli my.

 

Panorama
Nádherný pohled na Londýn se vám může vyskytnout z Londýnského oka. I když některé názory tuto stavbu odsuzují s tím, že se jedná o narušení historického centra města, jeho návštěvu určitě nevynechejte. Zážitek je to fantastický a jednoznačně stojí za to!
Návštěva Londýna je silným zážitkem a osobně toto město řadím do top trojky zahraničních měst. Svojí jedinečnou atmosférou tak v mém subjektivním hodnocení obsadil druhou příčku, hned za Římem a naopak před Paříží. Ale v tomto hodnocení není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.
Proto návštěvu Londýna upřímně doporučuji všem, jelikož si zde každý najde kousek toho, co ho osloví a potěší.

 

Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a terapeut
www.pavelhanzal.cz