Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Pasivní domy jako cesta ke svobodě

Začněme myslet opět jednoduše!

Nekouřící komíny a krajina, ve které se netěží. Zklidnění dopravy i průmyslové a chemické výroby zatěžující naše přírodní prostředí. To vše je v pozadí konceptu pasivního domu. Tento zatím nejúspornější způsob, jak stavět nové domy i renovovat stávající, „ulehčuje“ Zemi díky uspoření energie na vytápění až o těžko neuvěřitelných 90 %. A přináší zároveň do našeho života spokojenost nejen ve formě peněz a ušetřených přírodních zdrojů, ale také v podobě pevného zdraví.

 

 

 

Podle posledních statistik Světové zdravotnické organizace trávíme uvnitř budov až 90 % dne. Většina z nás chce tento čas trávit v teple – nejlépe v hezkých „čtyři a dvaceti“ - a to jak v době největších mrazů, tak i v letním horku. Není divu, že provoz budov je v zemích Evropské unie energeticky bezkonkurenčně nejnáročnější sektor. I navzdory vysoké spotřebě však není v budovách hygienicky vyhovující prostředí.  Vydýchaný vzduch, množství škodlivin, veliké rozdíly teplot i průvan – známe asi všichni. Jde to i jinak?  

Příroda jako náš učitel i při stavbě domu
Příroda nám v tomto může být velkým učitelem. Je sama o sobě dokonalá – nic v ní nechybí, ani nepřebývá. Vše funguje v zaběhnutém řádu. Organismy se během miliónů let přizpůsobovali danému prostředí a zbavovali se všeho nadbytečného tak, aby dosáhli co největší úspornosti.
Pasivní domy se snaží této geniální jednoduchosti a funkčnosti přírody kolem nás přiblížit. S minimální spotřebou energie přináší těm, kteří v nich bydlí, maximální pohodlí. Základem pasivního domu je takřka dokonalé využívání tepelných zisků. Kvalitní okna s trojskly pouští životodárnou energii slunce dovnitř a zároveň tu proměněnou na teplo nepustí ven. Tlustý „kožich“ ve formě tepelné izolace udržuje v zimě teplo vevnitř. V takto zaizolovaném domě jsme i my významným zdrojem tepla, stejně jako všechny spotřebiče a dokonce i naši čtyřnozí přátelé. V létě pak tepelná izolace naopak před horkem chrání. Sebelepší teplý kožich by nefungoval, kdyby byl děravý. A proto je důležité precizní utěsnění všech konstrukcí v obálce domu.

Příroda je rozmanitá a stejně tak pasivní domy, které se snaží z přírody učit, na tom nejsou jinak. Vzhled, tvar a stavební materiály nemají v pasivním domě žádná omezení. vše záleží na preferencích majiteů. Pasivní dům může být postaven jak ze dřeva, tak i jako zděná stavba s použitím konvenčních materiálů nebo z přírodních recyklovaných alternativ.
Na fotografiích slaměný kulatý dům v Rapoticích (autor ing. Arch. Mojmír Hudec, foto Slavona)


Dýchejte čerstvý vzduch po celý rok
„Vědomé dýchání“ zajišťuje velmi jednoduché řízené větrání se zpětným ziskem tepla, s takzvanou rekuperací tepla. Ta předehřívá čerstvý vzduch na teplotu jen o pár stupňů vyšší. Uvnitř domu je tak neustále vyvětráno, bez průvanu a tepelných ztrát. Je to pocit, který zejména v noci a v zimě, kdy nejde větrat, většina z nás nezná. Navíc je díky řízenému větrání velmi výrazně snížena prašnost a omezen hluk z ulice.


Pasivní dům jako „zkouška“ dobrého architekta a projektanta

Lidé si mnohdy myslí, že pasivní dům musí být velmi drahý. Jenže tak to není. Navrhnout pasivní dům složitě a draze dokáže dnes už takřka každý. Navrhnout jej však tak, aby se cenově blížil běžnému domu, je už těžší a je to k tomu zapotřebí chytrý návrh a řada zkušeností. Koncept pasivního domu vyžaduje od architekta a ostatních zapojených odborníků spolupráci, systémové myšlení v širších souvislostech a také odvahu vykročit ze zaběhnutých postupů. Při návrhu projektu i realizaci je nutná velká pozornost pro detail, který tvoří celek. Abychom dokázali dělat věci jednoduše, musíme dokonale znát všechny podrobnosti. 

Na malé tepelné ztráty jsou zbytečné složité a drahé technologie. Po renovaci bytového domu do pasivního standardu v Dubňanech postačuje pro vytápění celkem 27 bytů jen jeden malý plynový kotel. V místě bývalé prostorné kotelny tak může vzniknout fitness, nebo dětská herna pro obyvatele. A ročně (!) přitom platí na vytápění jen kolem 1 000 korun za 80 m2 byt. (Foto: Zdeněk Kaňa - Úsporné bydlení s.r.o.)

Odpovědnosti za sebe samé se nemůžeme vyhnout
Budoucnost začíná teď. Krátkodobá řešení přináší jen dočasné zisky. A nedbalost nám, ani našim dětem, nic prospěšného a trvajícího nepřinese. A stavba domu není výjimkou. Je snadné kritizovat a vidět samé překážky, než čelit vlastním slabostem a obavám. Ale nakonec, kdo jiný než my rozhodujeme za sebe samých?
Každé naše rozhodnutí a každý dům je součástí řetězce, z něhož se skládá naše bytí. Máme moc aktivně ovlivňovat celek a přitom získat navíc soběstačnost a nezávislost, kterou pasivní dům svou nízkou spotřebou nabízí. Kdo jednou okusí život v pasivním domě, už by neměnil. Takový dům totiž pečuje v nejlepším slova smyslu o své majitele i planetu Zemi.

Zeptejte se majitelů, jak se jim žije v pasivních domech!
Tou nejjednodušší cestou, jak poznat pasivní domy na vlastní kůži, je zeptat se přímo těch, kteří v nich žijí. Už za pár dní, a to ve dnech 8. – 10. listopadu 2013, pozvou majitelé více jak šesti desítek pasivních domů po celé zemi veřejnost až k sobě domů. Konají se totiž již 10. mezinárodní Dny pasivních domům, kdy se otevírají tisíce pasivních domů po celém světě.  Letos navíc připravilo Centrum pasivního domu, nezisková organizace, která akci v Čechách zastřešuje, pro všechny zájemce jednu novinku. V sobotu 9. listopadu se budou totiž konat dvě exkurze. První výprava navštíví domy v Praze a středních Čechách, zatímco druhá bude začínat v Brně a podívá se na tři jihomoravské pasivní domy. A na obě exkurze je vstup zcela zdarma. Více informací o Dnech pasivních domů a možnost přihlásit se na exkurzi můžete zde:
www.pasivnidomy.cz.

Stovky pasivních domů jsou už i České republice. Ve dnech 8. – 10. listopadu 2013 jich více než 60 bude otevřeno veřejnosti!

Na fotografiích vidíte pasivní rodinný dům v
CHKO v Jizerských horách od Ing. arch. Baldy (foto: Petr Šmídek)
a energeticky plusový rodinný dům v Plzni – Bolevci od DOMY ATREA (Foto: JRD s.r.o.)


Článek připravil: autor: Ing. Juraj Hazucha (Centrum pasivního domu)