Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Podzim přichází...

Milí čtenáři, ať se nám to líbí či nelíbí, přichází podzim. I toto roční období jistě má své kouzlo, záleží jen na nás, jestli si ho dokážeme uvědomit a vychutnat. A samozřejmě je tu řada věcí, které můžeme dělat, abychom se na nadcházející podzimní dny připravili a prožili je pokud možno v dobré kondici těla i ducha.  Vaše Meduňka se bude snažit vám v tom být nápomocná...

Začátkem podzimu jsou ještě velmi aktivní slinivka a slezina, proto bychom je měli podpořit vhodnými bylinkami. Jsou to například kořen lékořice, kořen pampelišky, vlaštovičník, oddenek pýru, kořen omanu, fazolový lusk bez semen, máta.

V říjnu je dobré podpořit trávení:
S říjnem je zase nejvíce ohrožen žaludek, tady je důležité posílit trávení a zase sliznice. Zde bych doporučila užívání čubetu benediktu, jitrocelu, pelyňku, lnice.

V listopadu zase trpí dýchací cesty:
V listopadu jsou nejvíce zatíženy plíce, těm svědčí například odvar ze semene haluchy vodní, konopice, květ slézu, plicník, jitrocel, lékořice.

Prosinec je ideální na ošetřování střev:
S prosincem zase tlusté střevo, tady doporučuji tinkturu z kopretiny řimbaby, mochnu stříbrnou, komonici, zeměžluč, pelyněk, šalvěj. Tyto byliny užíváme ve formě čaje nebo tinktury.

Pozor přecházíme na zimní provoz!
S přibývajícími dny náš biorytmus pomalu přechází na „zimní provoz“. Štítná žláza s blížícím chladem, žaludek a slinivka pomalu přestávají s výrobou enzymů na štěpení cukrů a škrobů a začínají vyrábět více enzymů na štěpení tuků a masa – lipázu a proteázu.

           z knihy Podzimní čarování od S. Procházkové, vyšlo v edici Knihovnička Meduňky