Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Rozhovor s Milošem Matulou, nejen o jeho nové knize ...

Miloš Matula patří mezi autory Meduňky od jejího počátku Zabývá se rovněž staroegyptskou mystikou a magií, loni vydal svoji první knihu s názvem „Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce“, u jejíhož křtu byla i Meduňka. Miloš působí také jako duchovní učitel, terapeut a kouč a pořádá různé zajímavé semináře.

Miloši, co je u tebe nového? Už nějakou dobu jsme do tebe nic nečetli…
Ano, to je pravda, nicméně jsem nezahálel. Kromě mnoha workshopů a seminářů, s kterými navštěvuji různé kouty v Čechách, na Moravě, Slovensku i zahraničí, jsem napsal, resp. připravil novu knihu, která se jmenuje Hvězdy ezoterického nebe

Přibliž nám ji …
Jedná se o knihu rozhovorů, které jsem za léta své žurnalistické práce vytvořil s jedinečnými osobnostmi ze světa ezoteriky, alternativní i klasické medicíny, vědy či spirituality. Od roku 1998 jsem se scházel s těmito významnými osobnostmi hlavně proto, že mě jejich učení fascinovalo. Ze zajímavých setkání vznikly rozhovory, které byly v průběhu let publikovány v odborných časopisech včetně Meduňky ve zkrácených verzích.
I když myšlenkou soustředit všechny sepsané rozhovory do knihy jsem se již zabýval několik let, teprve na začátku letošního roku došlo k impulsu, na jehož základě jsem se rozhodl roztřídit všechen materiál. Přitom jsem zjistil, že jsem byl (a doufám, že stále jsem) dost plodným autorem, a tak se všechny rozhovory do jedné knihy nevejdou. Soustředil jsem tedy část do této první knihy a věřím, že se již čtenáři mohou těšit na další pokračování.
Cílem této knihy bylo soustředit nejlepší rozhovory v původní, nekrácené podobě do jednoho celku a dát jim odpovídající prostor v knize, která časem nezapadne jako kterýkoliv časopis a bude čtenářům stále k dispozici. Knihu jsem nazval „Hvězdy ezoterického nebe“. Tento první díl nese podnázev „Kniha plná energie“.

Hvězdy zahraniční i domácí
Jaké osobnosti jsi zařadil do této první knihy?
Ze zahraničních osobností to jsou zejména tři Američani: spisovatel a duchovní učitel Dan Millman, kvantový fyzik Dr. Fred Alan Wolf, známý zejména z filmu „Co my jen víme!?“ a slavný léčitel Dr. Eric Pearl. Dále to jsou aztécký šaman Xolotl z Mexika, známý badatel Erich von Däniken ze Švýcarska, Dana Bufka z USA představuje kabalu a nakonec ze Slovenska Tibor a Darshan Geljenovi, kteří přinášejí učení Andělé Atlantidy.
Z domova jsem zařadil do knihy rovnou tři rozhovory s legendou české astrologie Zošou Kinkorovou, dále se zde objevují: léčitelka Lena Pinkasová, terapeutka a spisovatelka Hanka Synková, terapeutka a zakladatelka sítě regeneračních center Harmonie Marie Zítková a lékařka MUDr. Vlasta Janková.

V této knize však také představuješ i tři ženy – umělkyně. Proč?
Ano, určitou výjimkou v této knize rozhovorů jsou tři hvězdy showbyznysu, které se spiritualitě intenzivně věnují. Jsou jimi Angličanka Sarah Brightman a dvě umělkyně od nás: muzikálová a šansonová zpěvačka Hanka Křížková (na fotografii s autorem knihy) a operní pěvkyně Eva Děpoltová.

Poděkování Ilonce Manolevské
V úvodu knihy najdou čtenáři rozhovor s šéfredaktorkou Meduňky Mgr. Ilonou Manolevskou…

Ano, to je pravda. Za mé psaní vlastně může Ilonka Manolevská. Ale abych to uvedl na pravou míru, musím trochu zavzpomínat. Od roku 1982, kdy jsem napsal ve čtvrtém ročníku gymnázia útlou sbírku básní „Den v kurníku“, která byla inspirována mým spolužákem Tomášem Kohoutkem, uplynulo hodně času. Nikdy předtím, a v podstatě ani potom, jsem se psaním nezabýval, vlastně mě to ani nebavilo. Ale jak už to tak bývá, všechno bylo najednou jinak… V druhé polovině osmdesátých let – v době mého působení v oblasti filmu – jsem narazil na knihu spisovatelky Aleny Vrbové o sv. Zdislavě, která ve mně otevřela dveře k alternativní medicíně a léčitelství. Mimochodem po revoluci jsem na motivy této knihy o šlechtičně Zdislavě z Lemberka, která žila na počátku 13. století, vyprodukoval celovečerní film s názvem „V erbu lvice“. O dalších pár let později mě tyto zájmy o alternativní medicínu a spiritualitu plně pohltily. Fascinován touto tématikou jsem připravoval v polovině devadesátých let dokumentární film o alternativní medicíně, což mě přivedlo k Ilonce Manolevské, tehdejší šéfredaktorce časopisu Regenerace (později založila a od ledna 2004 vede Meduňku), která mne pak seznámila s dalšími zajímavými lidmi z tohoto oboru. K natočení dokumentárního filmu nakonec kvůli nedostatku financí nedošlo, ale měl jsem spousty nasbíraného materiálu. A tak přišla právě od Ilonky nabídka, abych vše zpracoval, s tím, že mé materiály vydá. Myslím, že mým prvním žurnalistickým počinem byl článek o Barbře Streisandové, s níž jsem spolupracoval v roce 1982 na jejím filmu Yentl, který se u nás tehdy natáčel. Od té doby jsem napsal a vydal mnoho článků a rozhovorů. Mezitím jsem rozpracoval knihu právě o Barbře Streisandové, kterou jsem však stále nedokončil, a místo toho jsem dal v roce 2005 přednost knize o výjimečné postavě starověkého Egypta - faraonu Achnatonovi, která vyšla v loňském roce pod názvem „Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce“.

A na čem pracuješ právě teď?
V letní Meduňce č.8 vyšlo další pokračování mého cestovatelského seriálu „Léčení těla a duše“. Tentokrát je z Venezuely, kterou jsem navštívil letos v únoru. Dále jsem připravil další rozhovory, např. s jedním z největších znalců Mayského kalendáře – Carlem Johanem Callemanem, tento rozhovor vychází v říjnovém čísle Meduňky (které se už připravuje …)
Začíná září a já bych rád v tomto měsíci vydal druhou knihu rozhovorů „Hvězdy ezoterického nebe II.“ s podnázvem „Kniha plná zdraví“. Také se mi již zaplňuje diář s mými semináři, přednáškami a workshopy na podzim a zimu. Bonbónkem z mých akcí bude jistě Velká meditační cesta do Egypta, kterou pořádám na podzim 2. – 16.listopadu. Více se o ni mohou zájemci dovědět na mém webu www.milosmatula.cz v sekci CESTA DO EGYPTA. Tímto všechny srdečně zvu!

                                                                                        Miloš Matula