Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Když ženy rozkvetou - nový titul z edice Knihovnička Meduňky

Novým titulem oblíbené edice Knihovnička Meduňky je kniha naší spolupracovnice, bylinkářky Simony Procházkové s poetickým názvem Když ženy rozkvetou a podtitulem recepty pro zdraví a krásu. Najdete v ní mnoho rad a dobrých doporučení a tipů, jak využít sílu přírodních prostředků v různých obdobích života ženy - protože každá žena si v každé fázi svého života zaslouží být zdravá, spokojená a "rozkvést"... Knihu získáte na stáncích PNS a přes náš e-shop.

 

Těhotenství
Těhotenství je nádherná souhra mezi ženou a jejím děťátkem. Ale i tento kouzelný čas mohou provázet zdravotní problémy a nepříjemnosti.

Bolavá prsa a podbřišek
Na začátku těhotenství si většina žen stěžuje na bolesti prsou a podbřišku. S nimi nám může výrazně pomoci heřmánkový olej.

Heřmánkový olej
Potřebujeme: 2 hrsti čerstvých heřmánkových květů * 500 ml olivového či sezamového oleje  * 2 lžíce lihu * sklenici s víčkem
Postup: Rozdrcené květy zalijeme olejem tak, aby byly zcela ponořené. Vše necháme 14 dní na slunečném místě odpočívat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, hotový olej smícháme s lihem, nalijeme ho do skleněné lahve, uzavřeme a uschováme na chladném místě. Při potížích si olej 2–3× denně jemnými krouživými pohyby vmasírováváme do oblasti prsou a podbřišku.


Nedostatek jódu

Jód patří mezi nedostatkové prvky, ale pro funkci v organismu má obrovský význam. Je zcela nezbytný pro štítnou žlázu k tvorbě tyroxinu – hormonu, který řídí látkovou výměnu všech tělesných buněk. V těhotenství je daleko vyšší potřeba jódu a jeho dostatečný příjem je důležitý pro správný vývoj miminka.

 
Chaluha bublinatá

Bublinatka je mořská řasa, které se lidově říká mořský dub. Roste na pobřežních skalách, za čerstva má olivovou barvu, sušením hnědne a černá. Tato řasa je bohatá na uhličitan sodný, draselný a jód. Rovněž je v ní obsažen brom, potaš, manit, laminarin a hořčiny. Bublinatku můžeme s úspěchem používat při léčbě štítné žlázy, dále urychluje látkovou výměnu, proto je vhodná i při poruchách metabolismu, obezitě či špatné funkci žláz s vnitřní sekrecí.
Tip: Chaluhu můžeme běžně koupit v prodejnách zdravé výživy či bylinkářstvích.


Prášek z bublinatky

Pro dostatečný přísun jódu doporučuji podávat tuto řasu po celé období těhotenství 2× denně v množství na špičku kulatého nože prášku a následně zapít 3 dl vlažné vody.                                                                                                                                                                                                                    Prevence strií
Chceme-li předejít striím (prasklinky na břichu, zadku, stehnech, bocích vzniklé roztažením kůže) je třeba začít tyto oblasti regenerovat hned na začátku těhotenství.


Regenerující protistriový olejíček

Potřebujeme: 1 dl sezamového oleje (můžeme použít i mandlový * panenský slunečnicový * makový) * 5 kapek éterického oleje z citronu * 2 kapky 100% přírodního éterického oleje z mandarinky, 2 kapky éterického oleje z levandule, 2 kapky éterického oleje z myrty
Postup: Všechny přísady smícháme dohromady, hotovou směsí si denně jemnými krouživými pohyby masírujeme bříško, boky, křížovou oblast a stehna.


Protistriová přesličková mast

Potřebujeme: 150 g kokosového oleje * 2 lžíce přesličky rolní * 1 lžičku lihu
Postup: Kokosový olej rozpustíme, a jakmile začne bublat, přisypeme do něho přesličku a vše necháme 3 minuty provařit. Poté odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a vše řádně přešleháme ručním šlehačem. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Můžeme si ji uskladnit v menších krabičkách v mrazáku a používat dle potřeby.

Protistriová bylinková mast
Potřebujeme: 150 g kokosového oleje * 1 lžičku měsíčku * 1 lžičku levandule * 1 lžičku šalvěje * 1 lžičku přesličky * 1 lžičku majoránky * 1 lžičku lihu
Postup: Kokosový olej rozpustíme, a jakmile začne bublat, přisypeme do něho léčivky. Vše necháme 3 minuty provařit. Poté odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a vše řádně přešleháme ručním šlehačem. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Můžeme si ji uskladnit v menších krabičkách v mrazáku a používat dle potřeby.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------