Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Když ženy rozkvetou - osvědčené rady a tipy pro ženy v každém věku

Kniha Simony Procházkové Když ženy rozkvetou, která vyšla nedávno v edici Knihovnička Meduňky, přínáší mnoho skvělých rad, které se mohou hodit každé ženě. Získáte ji přes náš e-shop nebo v redakci Meduňky.

Endometrióza

Co je to vlastně endometrióza?

Nejčastější teorií vysvětlující vznik endometriózy je, že část menstruační krve nemůže odtékat vaginou, hromadí se tedy v děloze a přes vejcovody vytéká do břišní dutiny mezi pánevní orgány a pobřišnici. Malé útržky děložní sliznice se uchytí v orgánech (nejčastěji vaječnících, děložních vazech, ale i střevech) a vazivové tkáni a na hormonální změny v průběhu periody reagují stejně jako děložní buňky – bobtnají a hromadí výživné látky pro případ těhotenství, poté se rozpadají a s menstruační krví vyplavují tyto živiny. Na rozdíl od klasického děložního krvácení těmto implantátům děložní sliznice chybí odtok z těla. Proto dochází k hromadění krve a následnému zánětu okolních tkání, jež vyvolává silné bolesti a podráždění. Možné komplikace endometriózy mohou být zhoršeny tvorbou jizev a srůstů pobřišnice či tvorbou husté vazivové tkáně, která je obklopena břišními orgány a brání tak jejich správné funkci.

Příznaky endometriózy
Abnormálně silné bolestivé krvácení s velkými kusy sliznice, nevolnost a zvracení těsně před menstruací, krev v moči během periody, ostré bolesti během pohlavního styku v kterémkoliv období.

Pupalkový a brutnákový olej
Menstruační obtíže může zavinit i nedostatek kyseliny gama-linolenové. Tu obsahuje olej ze semínek pupalky a brutnáku, který podporuje tvorbu prostaglandinu EI, který má jako protihráč prolaktinu zásadní význam při regulaci ženské periody. (Oba tyto oleje jsou k dostání v lékárnách a bylinkářstvích, doporučuji koupit si je v tekutém stavu, ne tobolkách.)
Doporučené užívání: Po dobu 6 měsíců užíváme 1× denně 1 lžičku od každého oleje.

Čajová směs při endometrióze
Potřebujeme: 1 lžičku damiány  * 1 lžičku kontryhelu * 1 lžičku řebříčku * 1 lžičku měsíčku * 1 lžičku šalvěje * 0,5 l vroucí vody
Postup: Léčivky smícháme, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tato bylinková kúra by měla trvat po dobu 8 týdnů. Denně si vaříme čerstvý čaj.

Kapičky na endometriózu
Potřebujeme: 1 lžičku damiány * 1 lžičku kontryhelu * 1 lžičku řebříčku * 1 lžičku měsíčku  1 lžičku šalvěje * 3 dl 60% lihu či kvalitní pálenky
Postup: Bylinky smícháme, přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a po dobu 8 týdnů užíváme 3× denně 30 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody.

Bylinková sedací koupel
Potřebujeme: 2 lžíce kontryhelu * 1 lžíci květů heřmánku * 2 lžíce řebříčku * 0,5 litru vroucí vody * dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou!)
Postup: Bylinky přelijeme půl litrem vroucí vody a vše necháme 30 minut odpočívat. Poté přecedíme, nalijeme do vaničky, doplníme vlažnou vodou a do vzniklé lázně si na 10 minut sedneme. Sedací koupel provádíme po dobu 7 dní (nejlépe týden před plánovanou menstruací).


Další možnosti léčby

Obklady z ricinového oleje zlepšují cirkulaci a ztišují bolesti
Potřebujeme: 2 lžíce teplého ricinového oleje (dá se koupit v lékárně) * utěrku
Postup: Teplým ricinovým olejem si natřeme podbřišek. Pak si na něj přiložíme utěrku a vše necháme 30 minut působit, pak si můžeme dopřát relaxaci. Tuto proceduru provádíme 2× denně po dobu 7 dní (nejlépe týden před plánovanou menstruací).

Vodoléčba podporuje léčbu
Zmírňování bolestí je jednou ze silných stránek vodoléčby. Ta kombinuje metabolické působení vody s ozdravnými účinky chladu a tepla.

Střídavá sedací koupel
Tato procedura povzbudí proudění energie v pánevní oblasti. Horká voda povzbuzuje cirkulaci a studená stimuluje činnost srdce. Kromě zesílení proudění energie může tato technika také urychlit odlučování děložní sliznice.
Potřebujeme: 1 sedací nádobu s horkou vodou (37– 40 oC) * 1 sedací nádobu se studenou vodou * ručník
Postup: Prvních 10 minut sedíme v horké vodě a následujících 10 minut sedíme ve vodě studené. Tento postup opakujeme 3× po sobě. Provádíme po dobu 7 dní (nejlépe týden před plánovanou menstruací).