Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Knihovnička Meduňky - rady pro zimní období

Pro zimní dny se hodí rady a tipy z knihy receptů Vítej, zimo bílá od Simony Procházkové, která pře časem vyšla v meduňkové edici.
Knihu získáte přes náš e-shop.

Hrst semínek pro zdraví
Semena jsou přirozeným zdrojem energie rostlin a obsahují dostatek výživných látek, jež jsou potřebné k růstu rostlin,  a to dokud dostatečně nedozraje a nezačne si vytvářet vlastní zdroje energie. Semena jsou jakési nutriční generátory, obsahující řadu látek včetně proteinu, vitaminu E a vlákniny.
Semena jsou cenným zdrojem kvalitních olejů
Tuk obsažený v semenech obsahuje nenasycené mastné kyseliny a další důležité příměsi rozpustné v tucích. Některé tyto sloučeniny mají antioxidační vlastnosti a velmi léčivé a regenerující účinky na naše zdraví. Působí proti civilizačním onemocněním, včetně rakoviny.

Len
Lněná semena jsou cenným zdrojem vápníku, hořčíku, fosforu, zinku, niacinu, vitaminu E, F a kvalitních nenasycených kyselin (kyseliny linolenové, linolové a olejové).

Léčivé účinky lněných semínek
Lněné semeno je šetrné a velmi účinné projímadlo, používá se proti zácpě, zánětu žaludku, střev a dvanáctníku. Léčí i sliznice. Pravidelná konzumace lněných semínek chrání před rakovinou střev a prsu.

Koktejl z lněného semínka čistí a ošetřuje střeva
Potřebujeme: 1 polévkovou lžíci lněného semene, 1/2 litru vlažné vody
Postup: Ráno semínko přelijeme půl litrem vlažné vody a vše necháme do večera odpočívat. Večer kolem 18. hodiny celou sklenici vypijeme.

Lněný olej v kosmetice

Lněný olej můžeme použít k ošetření popálenin, ran, modřin, pohmožděnin, rozpraskané kůže, ke změkčení mozolů, otlaků či kuřích ok. Lněný olej se díky obsahu omega 3 kyselin vyznačuje také protizánětlivými a mírně protialergickými účinky. Tato vlastnost ho předurčuje k ošetření problematické pokožky postižené kopřivkou, ekzémy či lupénkou. Lněný olej patří mezi vysýchavé oleje. Znamená to, že nanesen v tenké vrstvě po několika použitích vytváří tuhý film. Doporučuji tedy kombinovat s mandlovým či sezamovým olejem v poměru 1:1.

Konopná semínka
Konopná semínka jsou kvalitním zdrojem vlákniny a lehce stravitelných bílkovin. Obsahují draslík, fosfor, hořčík, síru, vápník, zinek, železo, karoten. Byly v nich prokázány esenciální aminokyseliny a nenasycené mastné kyseliny.

Léčivé účinky konopných semínek
Konopná semena mají vysokou výživovou hodnotu a jsou také výbornou prevencí civilizačních nemocí včetně rakoviny.

Konopný olej v kosmetice
Konopný olej vykazuje výrazné hojivé a zvláčňující účinky, pokožku vyživuje a udržuje ji jemnou, pružnou a hebkou. Je výborným prostředkem při různých problémech pokožky, své uplatnění najde zejména při ekzémech a lupénce. Je vhodný i k promaštění a zjemnění extrémně suché, olupující se, ztvrdlé a nepružné pokožky.

Sezam
Sezamová semínka obsahují vápník, hořčík, mangan, železo, měď, vitaminy skupiny B, vitamin E, aminokyseliny, ligniny, a především nenasycené mastné kyseliny (kyselinu linoleovou a olejovou).

Léčivé účinky sezamových semínek
Sezamová semínka podporují střevní peristaltiku, působí proti zácpě a mají stahující účinky. Obsažené lignany se mohou pyšnit silnými protinádorovými účinky. Sezamová semínka je vhodné konzumovat i při nervozitě, depresích a neurózách.

Sezamový olej v kosmetice
Sezamový olej má řadu zajímavých vlastností. Díky obsahu sezamolu působí jako výrazný antioxidační prostředek. Je dobře vstřebatelný, lehce hydrofilní (má schopnost na sebe navázat vodu) a vykazuje přirozený UV- faktor 4. Na kůži působí velmi blahodárně, především ji regeneruje a zjemňuje.

Dýňová semínka
Dýňová semínka jsou přírodním zdrojem zinku, železa, hořčíku, fosforu, draslíku, chromu selenu, vitaminů skupiny B, vitaminu E, betakarotenu a vzácných olejů.

Léčivé účinky dýňových semínek
Dýňová semínka působí preventivně proti nádorovým onemocněním. Dále posilují odolnost organismu, jsou vhodnou léčbou potíží s prostatou, kožních onemocnění, alergií, mají projímavé, močopudné a stahující účinky. Můžeme je používat i při stresu, neklidu a nervozitě.


Mák
Mák obsahuje velké množství vápníku a železa, dále hořčík, fosfor, draslík, sodík, kvalitní bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny – linolovou a olejovou.

Léčivé účinky makových semínek
Maková semínka jsou vhodnou prevencí i doplňkovou léčbou osteoporózy, celkového oslabení organismu, poruch trávení, pálení žáhy. Dále vyživují, chrání a regenerují pokožku, vlasy i nehty.

Výživný makové smoothie
Potřebujeme: 1 kvalitní bílý jogurt, 1 lžičku mletého máku, 2 lžíce banánu, špetku skořice, 1 lžičku medu, 2 dl mléka (můžeme použít i rostlinné – ovesné, rýžové)
Postup: Přísady rozmixujeme a hotový nápoj podáváme ve vysoké sklenici.

Makový olej v kosmetice
Makový olej vyhovuje zejména suché pleti či pleti ekzematické a zánětlivé. Jeho účinky na pokožku spočívají v její ochraně, regeneraci, výživě, zjemnění, zvláčnění a hydrataci.


Slunečnicová semínka
Slunečnicová semínka jsou bohatá na bílkoviny, oleje, vitaminy skupiny B, A, E, D, vápník, železo, draslík, fosfor, hořčík, fluor a zinek.

Léčivé účinky slunečnicových semínek
Semínka slunečnice posilují oči a pomáhají při šerosleposti a oslabeném organismu. Podporují trávení, mají mírné projímavé účinky. Dále vyživují pokožku a zlepšují tak stav všech jejich neduhů.