Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Recepty na víkend: dobroty z rýže

Po vánočních a novoročních hodech možná oceníme jednodušší a lehčí pokrmy, co třeba něco dobrého z rýže? Vyzkoušejte některý z méně známých rýžových receptů z knihy M. Šebestové Babiččino kuchyřské umění, která vyšla v edici Knihovnička Meduňky... Přejeme dobrou chuť!

Hanácké rizoto
Na omastku dusíme rýži se sekanými hříbky. Když je měkká, dáme ji vychladnout. Velký kastrol vyložíme slaninou nakrájenou na tenké plátky a na dno dáme část studené rýže. Posypeme na kostičky krájeným uzeným masem nebo šunkou, další vrstvu tvoří zelený hrášek dušený na másle. Vrstvy střídáme, až je kastrol plný. Upečeme v troubě, vyklopíme opatrně na mísu, slaninu sejmeme, usekáme a posypeme s ní rýži.

Rýže s kapustou a s vejci
Udusíme na sádle  cibulku a na ní spařenou rýži. Zvlášť podusíme spařenou sekanou kapustu se solí a pepřem. Udusíme také na másle hříbky s kmínem. Sušené houby povaříme v mléce a nasekáme. Na másle umícháme vejce. Vymažeme kastrol a klademe do něj střídavě vrstvy rýže, kapusty, hub a vajec. Končíme rýží, povrch posypeme strouhanou houskou a parmazánem. Pečeme v předehřáté troubě. 

Kapucínská rýže
Ve ¾ litru mléka uvaříme potřebné množství rýže s vanilkou a špetkou soli. Polovinu kaše dáme do vymazané nákypové formy, polijeme malinovou šťávou, zakryjeme zbytkem rýže, posypeme strouhanou čokoládou s cukrem a navrch dáme čepici  sněhu ze 4 bílků smíchaných s 10 dkg cukru a v troubě upečeme.

Rýže se švestkami
Uvaříme měkkou rýžovou kaši a necháme vychladnout. Utřeme kousek másla se 2 žloutky, cukrem, vanilkovým cukrem a citronovou kůrou. Kaši přidáváme po částech a dobře roztíráme. Vmícháme strouhanou čokoládu, hrst mletých oříšků a tuhý sníh z 2 bílků. Polovinu hmoty dáme do vymazané, houskou vysypané formy a poklademe na ní půlky zralých švestek bez pecek. Zakryjeme druhou částí hmoty a upečeme do růžova v troubě. Podáváme pocukrované.