Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Upečte si podle nové kuchařky z meduňkové edice: Bramborové moučníky

Není nad klidné posezení v předletním podvečeru - třeba s dobrým čajem nebo
s chutným  a lehkým moučníkem... Vyzkoušejte některý z mnoha skvělých a nápaditých receptů z nové Bramborové kuchařky od Marcely Šebestové, která právě vyšla v edici Knihovnička Meduňky!
Zakoupíte ji na stáncích PNS nebo přes náš e-shop.

Bramborový mřížkový koláč
Potřebujeme: 250 g polohrubé mouky, 150 g práškového cukru, 80 g tuku, 250 g vařených strouhaných brambor, 1 vejce, sůl, půl prášku do pečiva, rybízová zavařenina, žloutek, hladká mouka na vál

Na vále zpracujeme strouhané brambory, mouku, cukr, tuk, vejce, špetku soli a prášek do pečiva v hladké těsto. Část těsta odkrojíme a ze zbytku vyválíme plát na plech, pomažeme rybízovou zavařeninou. Z těsta, které jsme si odložili, vyválíme tyčinky slabé jako tužka, klademe je na koláč tak, abychom vytvořili mřížky. Potřeme je rozšlehaným žloutkem a pečeme zvolna v předehřáté troubě.


Jablkový koláč
Potřebujeme:250 g polohrubé mouky, 150 g vařených brambor, 100 g cukru, 80 g másla, 1 vejce, sůl, půl prášku do pečiva, 700 g jablek, skořice, cukr podle chuti

Na vále zpracujeme mouku, strouhané brambory, změklé máslo, vejce, cukr, špetku soli a prášek do pečiva v hladké těsto. Rozdělíme ho na dvě poloviny, rozválíme plát těsta, přeneseme na vymazaný plech, pokryjeme hrubě nastrouhanými jablky, posypeme cukrem a skořicí. Zakryjeme druhou polovinou těsta, vidličkou propícháme povrch a upečeme do růžova v troubě. Koláč pocukrujeme a ještě teplý nakrájíme na řezy.


Bramborový závin s jablky
Potřebujeme:600 g vařených brambor, 200 g polohrubé mouky, 2 vejce, sůl

Náplň: 400 g strouhaných jablek, rozinky, ořechová jádra, cukr, mletá skořice
Brambory uvařené ve slupce necháme vychladnout, oloupané jemně nastrouháme. Přidáme mouku, vejce, sůl a zpracujeme v hladké těsto. Rozdělíme na čtyři části, postupně vyválíme oválné placky na stéblo silné. Potřeme náplní z jablek, rozinek, ořechů, cukru a skořice. Zavineme a dobře uzavřeme. Pečeme v dobře vyhřáté troubě do červena. Upečený závin pocukrujeme a nakrájíme na řezy.

                                                   Dobrou chuť!