Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Jak se vyznat v opalovací kosmetice?

Léto je již v plném proudu, a tak je ten pravý čas zaměřit se na opalovací krémy. Zkušená kosmetička Katka Hájková vám poradí, jak se v nich vyznat a vybrat si ten správný.

SPF faktor, UVA a UVB v praxi


Zkratka SPF j znamená sun protection factor, neboli česky ochranný sluneční faktor,udávající bezpečný čas pro opalování. Bezpečný průměr, než se nám pokožka začne pálit, je 20 minut.Měli bychom ale brát v potaz i to, jaký jsme typ. Snědá slečna se na sluníčku spálí po delší době než třeba pihatá zrzka. SPF 12 nám tedy zajistí ochranu na sluníčku 12krát delší než 20 minut, což jsou 4 hodiny (pro citlivé a světlé typy bych však vycházela z bezpečných 5-10 minut krát SPF faktor). Přibližně po 2 hodinách je ale potřeba ochranu krémem obnovovat, brát v potaz i koupání atd. SPF faktor nás však chrání jen před UVB zářením, které způsobuje spálení pokožky. UVA záření ovšem  proniká hluboko do pokožky a za následek má stárnutí kůže, ale i její rakovinu, a tak je třeba sledovat vedle SPF i propustnost UVA záření.
Z

a zmínku také stojí, že SPF 15 blokuje až 93 % UVB paprsků, SPF 30 pak až 97 % a SPF 50 až 98 %, v procentech tedy nejsou až tak markantní rozdíly.

Chemické versus fyzikální filtry


Chemické filtry (organické)
Absorbují se do pokožky, kde UV záření pohlcují díky chemické reakci a přeměňují ho na teplo. Často však vyvolávají alergické reakce a bohužel se přišlo na to, že se některé chemické filtry vstřebávají do krevního oběhu a ovlivňují pohlavní hormony.?Nejvíce rizikové jsou benzofenony, některé deriváty kafru a salicyláty.Výrobci se však již snaží používat bezpečnější chemické filtry.


Fyzikální filtry (anorganické či minerální)
Obsahují minerály, nejčastěji oxidy titanu a zinku, ve složení je najdeme jako titanium dioxide a zinc oxide.

Po namazání na pokožku vytvářejí tyto filtry film, odrážející sluneční paprsky jako zrcadlo, nealergizují, jsou voděodolné a působí ihned po namazání (u chemických filtrů se většinou doporučuje namazat 20-30 min před opalováním). Další výhodou fyzikálních filtrů je to, že oxid titaničitý odráží UVB, ale i část UVA záření a oxid zinku dokonce jako jediný odráží celé spektrum UVA i UVB. Je to tedy ideální řešení pro malé děti, ale i citlivé dospělé. Nevýhodou je bílý povlak a horší roztíratelnost, kterou se výrobci snaží řešit nanočásticemi,které však mohou být nebezpečné pro buňky. Krém by měl zůstat na vrchní vrstvě pokožky, pokud ho tedy nenamažete na poraněnou kůži nebo sliznice, neměl by na ni nijak negativně působit.
    Nicméně o nanočásticích by se měl výrobce zmínit ve složení. Můžete tedy koupit produkt bez obsahu nanočástic a být více v klidu.

Doporučení kosmetičky


Na sluníčko choďte až odpoledne po 15. hodině, čtěte složení výrobků a pro děti zvolte raději hůře roztíratelný krém s fyzikálními filtry. A malé dětičky by měly být na sluníčku co nejméně. Vybírejte přípravky v bio obchodech nebo lékárnách, kde vám personál poradí a v klidu si přečtěte složení, než zaplatíte.

Celkem mě zarazilo, že při vyhledávání bio opalovacích přípravků na internetu na mě vyskočilo cosi, co se na první pohled tvářilo přírodně a bio, ovšem na prvním místě ve složení byl parafin...A ten v přírodní a bio kosmetice nemá co dělat… Znovu se tedy potvrzuje, že číst složení a nedat na lákavý obal se vyplácí.Pátrala jsem tedy dále, a narazila na ochranný krém jedné krétské značky, která má bio produkty té nejčistší kvality a některé její výrobky používám i v salonu. Jejich krém obsahuje jen přírodní složky, hlavně mrkvový olej, který má přirozený SPF faktor a poskytuje pleti regeneraci a samoopalovací účinek. Neobsahuje syntetický UV filtr.

Kateřina Hájková, kosmetička

Kdo by si rád užil přírodní péči o pleť, může si udělat výlet kousek za Prahu do Dobřichovic, kde si v salonu Sedmikráska užije svojí chvilku péče a relaxace.
www.katkasedmikraska.cz