Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Zamyšlení nad dietami

Paní Magda nám poslala své zamyšlení nad aktuálním tématem diet.
Magdě děkujeme a článek nabízíme všem zájemcům...

Kam zmizely diety?
Všimli jste si, že slovo dieta téměř zmizelo z našeho slovníku?
Jako kdyby přestalo existovat. Zmizelo ale skutečně? Jsem přesvědčena o tom, že NE. Pouze převléklo svůj kabát. Proměnilo se na detoxikační kúru a podobné záležitosti. Pozoruji to na sociálních sítích, při hovorech s dívkami a ženami.
Dokonce jsou tyto aktivity společností uznávané, půsty jsou lidmi oceňované, dokonce i velmi drsné jaterní a jiné kúry, proplachování střev, záležitosti poměrně razantní k tělu si dokážeme odůvodnit péčí o zdraví.
Za mnohými příspěvky, i celými weby se skrývá posedlost zdravou stravou, čistými surovinami, bio produkty, dokonalým tělem, tím „správným" přístupem.
Přiznat, nakolik je pod očistnými kúrami ukrytá tendence držet tělo pod kontrolou, aby byla udržena určitá váha a tvar, to si musí každý sám.
Rozpoznat, kde se prodává zdraví a kde posedlost, není dnes vůbec lehké. Sledujeme jedince, kteří tím žijí, sledujeme je jako inspiraci, aniž by nám došlo, že to, co sledujeme, je jen iluze, nebo dokonce závislost či nemoc.
Snažíme se dosáhnout a napodobit něco, co není ani trochu zdravé, a co je často nevědomé a nesvobodné.
Znovu a znovu podléháme iluzi jen proto, že je přesvědčivá a všudepřítomná.
Vnímám, že je mnoho nezdravého na momentální „zdravé" vlně.
Pod touhou čistého jídla, živé stravě, dokonalosti se často skrývá touha daleko hlubší. Neustálé zabývání se stravou, tělem, vás odvádí od skutečného života a nikdy nám nepřinese úplné nasycení. Je to JEN odváděcí mechanismus od toho skutečně podstatného.
Od toho, co skutečně nosíme v sobě. Od toho, co skutečně chceme žít.
Od toho, kdo skutečně JSME.Ale tyto náhradní programy nefungují!
A už je čas to prohlédnout. Je to úplně stejné jako kdysi s dietami, jen to má novější kabát. Jenže princip zůstal stejný.

Přesně toto dělají omezující nesvobodné tendence. Přemění se. Najdou vaši slabinu, abyste jim opět dali důležitost. Vždyť pečovat o své zdraví je přece správné? Vždyť detoxikovat tělo je důležité! Ano? Ale je to všechno? Je to skutečně to hlavní? A co když najdete sebe? Co když učiníte větší objev, který spálí všechny vaše omezující tendence?  Co když rozpoznáte sami sebe jako neuchopitelné vědomí, jako naplněnou prázdnotu? Co když zakusíte takovou svobodu, že převezmete zodpovědnost a začnete se prostě ale skutečně vnímat? Což je naprosto dostatečný „návod" jak na jídlo a jak na své tělo.
Co když tím objevíte žití v přítomnosti? Co když objevíte bytí?
Místo, či stav, kde již nikdy nebudete prázdní, hladoví a nedostateční?
Nestojí to za zamyšlení? Jak to máte právě vy?

                                                    Magda Křepelková

www.magdakrepelkova.cz