Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Pohádka pro vás od naší čtenářky Radky

Naše čtenářka  a příležitostná autorka Radka Trňáková nám do redakce poslala pěknou pohádku, kterou můžete třeb apřečíst svým dětem. Radce děkujeme a věříme, že se dětem pohádka bude líbit...

Autorka Radka se svými syny

Moji kluci Vilém a Vojtěch jsou žáky první třídy. Škola je docela baví, dokonce i počty.
V poslední době jim však stále leží v hlavě ležatá osmička. Nedávno se mě jeden z nich zeptal, jaké číslo je hned před nekonečnem? Já jsem na nic nepřišla, ale jelikož má nejstarší dcera Vendula je studentka VŠ, nemusela dlouho přemýšlet a přišla s odpovědí: nekonečno minus jedna. Bože, jak jsou ty děti moudré ?. Abych  i já přidala svou trošku do mlýna, napadla mě na toto téma krátká pohádka. Snad se vám bude líbit.


O unavené osmičce

     Není pochyb o tom, že všichni známe číslice od jedné do deseti. Věřím však, že pohádku o unavené osmičce jste doposud neslyšeli.
     Stalo se to již hodně dávno. Jednoho obyčejného rána se číslice osm probudila a pocítila velkou slabost, nevolnost, zkrátka, bylo jí opravdu nedobře. Pomyslela si, že je nejspíš nemocná a silně zatoužila  lehnout si a alespoň na chvíli si odpočinout. Jenomže, kdo to kdy slyšel, aby se číslice  položila, posadila nebo zvolila  jakoukoliv jinou nezvyklou pozici!?
     Zoufalá osmička se rozhodla, že se poradí s ostatními čísly, jak má svou svízelnou situaci vyřešit.         I když se jejich vzájemný vztah nedá nazvat kamarádským, přece jenom jsou často spolu, stojí vedle sebe, znají se, tak snad jí některá z číslic pomůže.
     Vzala to pěkně od začátku, tedy od jedničky. Pěkně ji pozdravila a poprosila, jestli nevadí, když si na chvíli lehne, protože jí není dobře. Jednička se podivila, co jsou to za divné otázky, přece jí se to netýká, tak ať se zeptá jinde. Naše osmička si vzpomněla, že si vlastně vždycky říkala, že ta jednička je docela namyšlená číslice a nyní se její domněnky potvrdily. Snad je to tím, že i děti ve škole jsou na svou jedničku v žákovské knížce tolik pyšné.
     Naštěstí hned vedle byla dvojka a osmička se může zeptat jí. Opravdu ji celé tělo bolelo, že už nestála ani tak rovně jako dřív a dvojka si toho také hned všimla a sama se jí zeptala, co se stalo. Když se jí osmička svěřila se svým trápením, dvojka chvíli zaváhala, ale jakmile zahlédla zcela nezaujatou až znuděnou jedničku, odpověděla také zamítavě, že zkrátka neví. A ta naše chuděrka si uvědomila, že číslice dva je pokaždé otočená k jedničce a vždycky se snaží k ní co nejvíc přiblížit. Nejspíš proto raději sdílí i stejný názor.
     Číslici osm se zatočila hlava a přidržela se trojky, aby neupadla. Ta však jen něco zavrčela a to stačilo, aby si osmička svou otázku týkající se svého problému ihned rozmyslela. Trojka byla totiž velice náladová číslice a dnes neměla dobrý den.
     Ubohé osmičce nezbývalo, než sebrat poslední zbytky své energie a zkusit štěstí u další číslice, tedy čtyři. Čtyřka sice vypadá trochu jako židlička, avšak naší nemocné osmičce posezení vůbec nenabídla. Na otázku, zda si může unavená osmička na chvíli lehnout začala s teorií, že pokud si jakákoliv číslice jednou lehne, znamená to, že umře.
     Naší číslici vyhrkly slzy do očí a strach jí rozklepal celé její kulaté tělíčko. Ale ještě má naději, může poprosit o pomoc další číslice v řadě. Pětka se šestkou stály vedle sebe a divily se, jak špatně ta osmička dneska vypadá. Jejich soucitný pohled však naší osmičce nijak nepomohl.
     ,A co tedy sedmička, ta často stává vedle mne, možná mi bude umět poradit´, myslila si už úplně bezradná číslice osm a bylo jí opravdu na omdlení. Jenomže představa,  že by upadla a pak zemřela jí nedovolila ulehnout. Naneštěstí číslice sedm má velký strach ze všech nemocí a polekala se, že by od osmičky mohla chytit kdovíjak nakažlivou chorobu. Proto se s ní vůbec nebavila o otočila se k ní zády.   
     Číslice osm přestala věřit, že jedna z posledních v řadě, devítka, by jí mohla poradit a pomoci. Styděla se za své zubožené  vzezření, ale přesto se k ní ještě vydala. Nedá se říct, že by devítka byla neochotná či hloupá. Dokonce jí bylo sousedky osmičky líto. Ona však bohužel není zvyklá rozhodovat a většinou vždycky čeká, co udělají ostatní. A často se stane, že ji zaokrouhlí k desítce a tam je pak docela spokojená.
      K desítce už však naše osmička nedošla.  Zatočila se jí hlava, vzápětí přišly mdloby a zbavena všech sil upadla na zem. ,Tak, a teď umírám´. Pomyslela si… a ve stejné vteřině k ní přiletěli nebeští andělé a svými hebkými křídly a měkkými slovy ji začali utěšovat a šeptali jí: „Ne, ty jsi neumřela, jsi teď ležatá osmička, která je symbolem nekonečna. Nikde nezačínáš a nikdy nekončíš, rozprostíráš se všude jako celý tento vesmír a tak tomu bude navždy.“ Ležaté osmičce rázem přestaly všechny bolesti,  odešel strach a ona pocítila jak jednoduše a samozřejmě se rozpíná do prostoru. Najednou jí bylo krásně, protože poznala, že být slabý, neznamená prohru ani ostudu, ale  může to být i nevídaná přednost.        Vždyť právě z největších nesnází se rodí semínko nekonečné síly, jež nic nedokáže ohrozit. A jen tak lehce si povzdechla: ,Kéž by si to uvědomily i ostatní číslice.´
    Možná někoho napadne, jestli v té zcela praktické číselné řadě nebude teď rovně stojící osmička chybět? No, to by mě taky zajímalo…  Ale protože, kdo se moc ptá, moc se dozví, nechejme si tuto otázku prozatím nezodpovězenou. Bude-li pro nás opravdu důležitá, třeba se k nám vrátí zase v příští pohádce. ?

                                                                         Radka Trňáková