Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Sen o labyrintu - od našeho čtenáře Petra

Do redakce jsme dostali zajímavý e-mail od čtenáře Petra z Havířova. Petr vytvořil v centru Havířova labyrint a věnoval ho obyvatelům města...

Vážená redakce,

rád bych se s vámi podělil o příběh ze svého života. Jde o sen, který se stal skutečností a obohacuje obyvatele města Havířova.
Měl jsem sny, které mi zpočátku ukazovaly spoustu různě zakřivených čar, čím více jsem tyto sny od sebe odháněl, tím byly intenzivnější. Začal jsem hledat souvislosti a náhodou jsem našel na internetu  pojem starodávné labyrinty, od kterých jsem došel až  k 12. stol. a  výstavbě katedrál a labyrintů v nich vytvořených.  A ze zakřivených čar ze snu se stal jeden z nejslavnějších středověkých labyrintů z katedrály v Chartres.
Po tomto zjištění přicházely další vnitřní tlaky na zhotovení tohoto labyrintu v centru Havířova, v centrálním parku, kde jsem našel ideální místo na realizaci. Ponořil jsem se do informačního pole labyrintů a zjišťoval, jaký je to fenomén a jak dokáže působit na procházející.
Jednoho rána jsem přišel na magistrát města žádat o povolení k vytvoření labyrintu. První kancelář - nedůvěřivý pohled a zamítnuto, další kancelář – bohužel, bludiště město nepotřebuje… těch kanceláří bylo nakonec pět, až v páté mi paní po vyslechnutí informací povolila provést nákres.
Pro vytvoření labyrintu jsem musel splnit tři podmínky: musel jsem labyrint  kompletně provést sám, financovat ho z vlastních zdrojů a darovat ho městu a jeho obyvatelům. Souhlasil jsem - a mohl jsem začít…
Sedm dní jsem žil labyrintem, užíval jsem si labyrintu a byly i chvíle, kdy jsem se stával labyrintem. Užil jsem si to a z této tzv. práce se stala meditace. Splnil jsem si svůj sen a děti i dospělí, kteří vstoupí na cestu do středu labyrintu, jsou pro mě důkazem, že splněné sny jsou velkým darem pro život.

Proč labyrint?  
Labyrint je symbolem životní cesty, cesty do našeho středu a zpět do světa. Je to iniciační nástroj a chůze v něm vnm pomůže očistit se, vyjasnit smysl naší existence. Přináší tisíce let staré zkušenosti lidstva a může být proto vizí naši dnešní doby. Patří ke kulturnímu dědictví mnoha národů. Je to prastarý symbol, který znázorňuje jednotu a celistvost. Labyrint není bludiště, je jednocestný, není možné v něm zabloudit. Zklidňuje mysl, vyrovnává obě hemisféry. Je místem pro meditaci, odpočinek, osobní změnu. Místem, kde se mohou setkávat lidé, kteří budou chtít tímto labyrintem procházet a také se tam mohou pořádat akce se zaměřením na seberozvoj. Labyrint je energetický fenomén, který k nám promlouvá z hlubin času a je součástí posvátné geometrie na této zemi.

                                                                  S pozdravem   Petr Litvák


Kontakt: petr.litvak@post.cz
Tel. 603 96 22 77