Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Co jsou tkáňové soli?

Terapii tkáňovými solemi dnes doporučuje stále více homeopatů a léčitelů jako alternativní metodu léčby. V západní Evropě, zejména v německy mluvících zemích, jsou tkáňové soli známé, v našich krajích již méně. A to přesto, že se jedná o metodu používanou více než sto let.

                                                                                                  PR článek

Název tkáňové soli (Schüsslerovy, buněčné soli) je odvozen od konceptu dvanácti základních minerálních solí, které se nacházejí v tkáních a buňkách lidského organismu. V podstatě jde o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku, které jsou přirozenou složkou lidského těla.  Jejich rovnováha a správný pohyb jsou nevyhnutelné pro udržení zdraví.

Za zakladatele terapie tkáňovými solemi je považován německý lékař a homeopat W. H. Schüssler (1821 – 1898).

Jeho teorie se opírá o tři základní myšlenky:

- Základní jednotkou života je buňka
- Podstatou nemoci je patologicky změněná buňka
- Zdraví člověka je podmíněné dostatečným množstvím potřebných minerálů ve správném poměru

Správná koncentrace dvanácti základních minerálních solí v bioplasmě zajišťuje přirozenou rovnováhu a obnovu organismu. Pokud je jich nedostatek, dochází k narušení biochemické rovnováhy v těle. Začnou se projevovat symptomy nemocí, které vznikají jako výsledek deficitu určitých minerálů v těle.
Anorganické složky si organismus není schopen vytvářet, je proto nutné je získat z potravy. Dnešní zemědělství nám poskytuje potraviny, které jsou často o minerální látky ochuzené. Tkáňové soli se pro lepší vstřebatelnost vyrábí homeopatickou přípravou na potenci D3 – D12. V této podobě se anorganické látky lépe vstřebávají do buněk a tkání, rovněž buňky dostávají informace k obnovení své schopnosti přijímat minerály z potravy. Výroba probíhá ručně, s láskou.

Jak se tkáňové soli užívají?

Podobně jako homeopatické léky se pastilky tkáňových solí rozpouští a vstřebávají přímo v ústní dutině. Užívání tkáňových solí je bezpečné, mohou je užívat bez obav těhotné a kojící maminky,  děti i senioři. Pro malé děti je lepší pastilku rozdrtit, smíchat s troškou vody.
Léčbu tkáňovými solemi lze kombinovat s jakoukoli jinou metodou klasické či alternativní medicíny.

Tkáňové soli lze použít nejen u akutních, ale také chronických zejména fyzických potíží.
Obvyklá dávka při chronických stavech je 2x denně jedna tableta. Pro rychlejší nástup účinku se může začít zpočátku s vyšším dávkováním (cca 5-6denně).  V případě akutních stavů je možné dávkování zvýšit na jednu tabletu každé dvě hodiny, někdy i častěji (např. krvácení, vysoká teplota atd. po 10 – 15 minutách.

Tvářová diagnostika

Jakou sůl správně vybrat – jaký minerál nám schází, nám napoví i stav naší pokožky. Často se první známky nedostatku minerálů projeví změnou struktury a zabarvení našeho obličeje ještě dlouho předtím, než nastanou vážnější zdravotní problémy. Jakmile se deficit minerálů doplní, mění se i barva a struktura naší pokožky – je zdravá, zářivá bez známek předčasného stárnutí.

Druhy tkáňových solí

Dodnes se tkáňové soli prodávají pod původními názvy dle chemického složení, často označované čísly nebo zkratkami. Je možné je rozdělit na základní tkáňové soli (celkem dvanáct druhů) a doplňkové (jde v podstatě o stopové prvky).
Také jako novinku výrobce tkáňových solí uvedl na trh čistě přírodní kosmetiku s obsahem tkáňových solí a esenciálních olejů–pleťovou vodu, tělový olej a pleťový krém.

Stručný přehled základních dvanácti solí:

Kali phos
Je základní solí pro životní energii, podporuje činnost nervové soustavy. Pomáhá při vyčerpání a únavě, podporuje paměť a koncentraci. Vhodná při nervozitě, depresi, nespavosti. Tonikum při vyčerpání (např. těžký porod, horečka, sepse).
Nat sulph
Detoxikace jater, lymfatického systému a střeva. Zbavuje tělo nadbytečné vody (otok celého těla), detoxikuje. Používá se u autoimunitních onemocnění (astma, alergie, Crohnova choroba aj.), svědivých ekzémů, celulitidy, onemocnění jater.
Kali mur
Posiluje sliznice, zejména dýchacích cest, pomáhá při ORL zánětech (opakované otitidy, angíny, otoky lymfatických cest), ulehčuje vykašlávání (bílý hlen). Pomáhá při poruchách srážlivosti krve. Reguluje tvorbu elastinu, kolagenu a fibrinu – srůsty, jizvy, popáleniny...
Calc fluor
Elasticita a pružnost tkání (šlachy, klouby, kůže, cévní stěna), mozoly a drsná kůže, předčasné vrásky, kostní výrůstky a padlá nožní klenba, artróza. Důležitý minerál pro pevnost zubní skloviny. Vhodná pro sportovce (šlachy, vazy) a těhotné (prevence strií, pružnost dělohy).
Mag phos
Pro relaxaci svalů, nervů, pomáhá při nervovém vypětí, neuróze. Pomáhá při křečích hladké svaloviny a kolikách (úleva teplem). Srdeční tonikum.
Kali sulph
Chronické záněty kůže, olupování kůže, tvorba šupin. Důležitá sůl pro vnitrobuněčnou detoxikaci a vnitřní dýchání buněk. Pomáhá při chronických zánětech s tvorbou zelenožlutého hlenu či výtoku.
Podporuje činnost jater a pankreatu.
Nat phos
Udržuje rovnováhu pH, pomáhá při překyselení organismu z důvodů nevhodné stravy či stresu. Použití při pálení žáhy, zvýšené plynatosti, mykózách. Detoxikace lymfy. Odkyselení u onkologických pacientů. Mastná aknózní pleť.
Calc sulph
Podporuje integritu kůže a sliznic, napomáhá při dlouhodobém hnisání, špatně se hojících ranách. Biochemický čistič celého těla.
Silicea
Součást pojivových tkání, kostí, kůže, vlasů, nehtů, kloubních chrupavek a plotýnek. Poskytuje tkáním pevnost a pružnost. Napomáhá vypuzení cizích těles z organismu a zarůstání nehtů. Není vhodná pro osoby s implantáty.
Calc phos
Regenerace organismu při rekonvalescenci. Důležitá sůl pro pevné kosti a zdravé zuby. Ulevuje při bolestech kloubů, které reagují na změnu počasí. Osteoporóza, zlomeniny, růstové bolesti. Bolesti hlavy z duševní námahy, svalové napětí, křeče kosterního svalstva.
Nat mur
Správný pohyb vody v organismu; hydratace buněk. Vysoký krevní tlak, vodnatá rýma, suché sliznice, vodnaté zvracení, průjem, pálení žáhy, otoky. Plačtivost, smutek, pocit chladu.
Ferr phos
Podporuje obranyschopnost organismu, pomáhá při zánětu, teplotě a krvácení. Pomáhá při anemii z nedostatku železa, při únavovém syndromu, nízkém tlaku krve. Těhotenská nauzea.

Tkáňové soli nelze považovat za medikaci, za léky. Podporují přirozenou samoléčebnou, čistící a regenerační schopnost těla a poskytují buňkám esenciální anorganické dobře vstřebatelné živiny pro obnovení rovnováhy a zdraví.

Kontakt

www.tkanove-soli.cz
Horácké nám. 3, 621 00 Brno
Mgr. Daniela Rovenská, tel.: 737 685 856, e-mail: daniela.rovenska@seznam.cz
MVDr. Yvona Hofírková, tel.: 603 449 921, e-mail: mvdr.hofirkova@volny.cz