Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
O škole kundalini jógy

Katka Hari Kaur Černá je organizátorkou letošního ročníku Tréninku pro učitele Kundalini jógy podle Yogi Bhajana, vedený Kaiem Michaelisem z Německa a pořádaný Školou kundalini jógy. Školu kundalini jógy založila Guru Sansar Kaur Magda Matušková spolu s Radkou Matuškovou v roce 2010 a od roku 2011 organizuje Trénink pro učitele 1. stupně. V loňském roce byl Trénink akreditován Ministerstvem školstvý a tělovýchovy.

Co pro Katku Hari Kaur znamená Kundalini jóga a proč a jak se stala učitelkou?

Co pro mne znamená Kundalini jóga
S kundalini jógou jsem se poprvé seznámila před čtyřmi roky. Žila jsem v té době ve Velké Británii, kam jsem odjela prohloubit své jazykové znalosti a nasbírat nové zkušenosti v módním designu, v oboru, který jsem studovala na Fakultě užitého umění a designu.
Do Velké Británie jsem odjela dva roky po škole, kdy jsem se snažila prosadit ve světě umění. Moc se mi nedařilo, vstupovala jsem do projektů, které ne vždy zdárně dopadly. Snila jsem o tom, jaký život bych si přála žít a co bych chtěla dělat. Neměla jsem ale sebevědomí, odvahu ani sílu své sny uskutečnit. Vždy mne zastavily mé vlastní limity a strachy z toho, že to nezvládnu, že nejsem dost dobrá. Upínala jsem se raději k alkoholu a trávila mnoho hodin po hospodách a kouřením marihuany. Takto jsem zažívala pocit “pohody,štěstí a radosti”. Snažila jsem se tím také vyrovnat se ztrátou otce, který zemřel na leukémii a odešel spolu s nadějí, že k sobě jednou najdeme společnou cestu a že si jednoho dne řekneme, že se máme rádi.
Začala jsem přemýšlet o změně, protože jsem věděla, že takto už to dál nejde. Domnívala jsem se, že cesta do Velké Británie mi pomůže začít znovu. Neuvědomovala jsem si však v té době, že od problému se nedá jen tak utéct, že se věci nevyřeší ze dne na den pouze změnou prostředí.

Ve Velké Británii jsem pracovala první rok jako au-pair v malém městečku hodinu a půl od Londýna. Rodina nebyla příliš laskavá, pouze jejich děti, které byli úžasné a dávaly mi sílu vydržet. Od rodiny jsem odjela za dramatických okolností. Přestěhovala jsem se do Londýna, kde jsem nejdříve pracovala v restauraci a později jako pečovatelka jedné velmi staré paní. Nakonec jsem získala práci jako švadlena. Pracovala jsem ve studiu, kde se šily kolekce předních módních navrhářů. Byla jsem nadšená, protože jsem mohla nakouknout do zákulisí a vidět jak tito návrháři pracují a jaké materiály používají. Mohla jsem si do detailu prohlédnout, jak jednotlivé modely vypadají. Nebyla to ale jednoduchá práce, vzhledem k tomu, že jsem pracovala ve studiu se švadlenami, které měly dlouholeté zkušenosti. Snažila jsem se s pokorou přijímat vsechny jejich rady, snažila jsem se pochopit jejich rozhořčení nad tím, že se mnou musí ztrácet čas. Rozhodla jsem se, že to vše vydržím, protože je to pro mne jedinečná příležitost zdokonalit se ve svém oboru.

V Londýně panuje heslo: „jen ten nejsilnější přežije.“ Neměla jsem toto heslo ráda, ale koukalo na mne za každým rohem. Vždy jsem snila o světě, kde se nemusí bojovat o přežití, ale kde mír, láska a hezké mezilidské vztahy jsou tou hlavní prioritou. Nechtěla jsem bojovat s agresivitou a nelidským chováním o pozice a moc. Chtěla jsem pouze dělat to, co mne baví a ne bojovat.

Začala jsem být velmi vyčerpaná ze všeho úsilí nasbírat co nejvíce zkušeností, které by mi dopomohly získat lepší práci, lepší finanční ohodnocení, lepší život, spokojenost a štěstí. Místo toho jsem sama sebe dovedla až do bodu úplného vyčerpání. Začala jsem mít zdravotní problémy. Dostala jsem silný zánět do obou ramen a kolen. Byl pro mne problém ráno vstát z postele, obléct se, učesat a vyčistit si zuby.

Velice intenzivně jsem cítila, že by bylo dobré nalézt jógové studio, kam bych mohla pravidelně docházet. Kde bych se mohla setkat s lidmi, kteří podobně smýšlejí, kteří uznávají podobné hodnoty. Nakonec krásné studio a učitel přišli vlastně za mnou. Pracovala jsem v té době v módním studiu na okraji Londýna. Vedle našeho studia se uvolnilo místo, do kterého se přistěhovala paní Joti v bílém oblečení a s turbánkem na hlavě. Druhý den jsem přišla do práce a objevila na našich společných vratech nápis JÓGA. Její hodina byla přesně to, co jsem hledala a paní Joti ve mě vzbudila velký respekt. Celá hodina byla zábavná, ale i velmi náročná. Cítila jsem nejen uvolnění, ale zároveň i vnitřní naplnění. Od té doby jsem na její hodiny chodila pravidelně. Kundalini jóga, kterou jsem poznala jejím prostřednictvím, mě uchvátila.

S Kundalini jógou, jsem velmi záhy začala pociťovat změny. Začala jsem se pomalinku vracet sama k sobě. Uvědomila jsem si, že jsem všemu dala pěkně “na frak”. Chovala jsem se k sobě nehezky a bez úcty. Uvědomila jsem si, že se potřebuji vrátit zpět do Čech, dát se do pořádku a srovnat neuzavřené záležitosti v rodině. Potřebovala jsem přehodnotit celý svůj život od základu. Toto vše jsem jsem měla v úmyslu už dávno před mým odjezdem..... jen jsem dlouho hledala cestu, jak na to. A právě kundalini jóga mi dala už od první lekce jistotu, že jsem v dobrých rukou.

Věděla jsem, že abych dala vše do pořádku, bude zapotřebí zažít kundalini jógu mnohem intenzivněji. Rozhodla jsem se tedy, že se přihlásím na Mezinárodní trénink pro učitele kundalini jógy podle Yogi Bhajana pod vedením Kaie Michaelise a Guru Sansar Kaur Magdy Matuškové v Praze.

 

Na Tréninku jsem díky jogínské filozofii pochopila, že rodiče nám darovali život, ale zodpovědnost za své životy neseme sami. Dříve jsem si nesprávně myslela, jak je ke mne okolí nespravedlivé, jak mne nikdo nechápe, neslyší. Nelíbilo se mi, jak svět funguje a jak strašně málo lásky je kolem nás. Chtěla jsem poučovat celý světJ . Naučila jsem se ale, že pokud chceme nalézt vlastní štěstí, je potřeba hledat uvnitř v nás, ne venku. Uvědomila jsem si, že mám své štěstí ve svých rukách a že jsem jedinečná zářivá bytost, která pokud bude vycházet z pozice dobra a lásky, dokáže cokoliv si jen bude přát. S kundalini jógou jsem si pomalinku začala měnit svůj pohled na svět a začala si léčit svoji duši, která byla na pokraji zhroucení.
Trénink kundalini jógy mne naučil techniky, které mi pomohly odpoutat se od starých vzorců chování. Na každém víkendu jsem v sobě objevila něco nového, své schopnosti, svou vnitřní sílu a krásu. Naućila jsem se rozvíjet svůj vnitřní klid a intuici. Naučila jsem více vnímat svoji roli ženy. Každý víkend jsem vnímala jako dar a postup vpřed.
Děkuju za všechno, co mi trénink ukázal, naučil a kam mne dovedl. Dnes opět stojím pevně na nohou, pomalu a jistě se mi otevírají cesty, o kterých jsem ani nesnila. Pocituji hlubokou radost ze života, lásku k druhým i k sobě.
Nebudu vám nalhávat, že všechny změny nastanou na jedné hodině kundalini jógy. Je zapotřebí odhodlání, disciplíny a pevné vůle. Pravidelná praxe. Ale co vám můžu slíbit je, že pokud vydržíte, budete bohatě odměněni.
Sat Nam


Autor článku: Kateřina Černá - Hari Kirtan Kaur
www.skolakundalinijogy.cz
www.facebook.com/SkolaKundaliniJogy/
skolakundalinijogy@gmail.com

 

(placená inzerce)