Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Probuzení do světa aromaterapie

Vůně v nás vyvolávají vzpomínky- příjemné i nepříjemné.
Je zajímavé, že málokdo si pamatuje, co jsme kdy komu řekli, ale spousta lidí si pamatuje, jak se vedle nás cítili.
A to nejen emočně, ale i doslova nás cítili. Každého z nás přitahuje jiná vůně, jiný pach.
Podvědomí pracuje za nás, aniž bychom si to uvědomovali, ukládá vzpomínky na vůně, když cestujeme, pracujeme a žijeme.

Esenciální oleje se syntetizují a ukládají v různých částech rostliny i v různých typech struktur.
Existuje řada fyzikálních metod, které nám umožní získávat esenciální oleje z rostlin, stromů, keřů kořenů a jiných částí. Známé metody získávání jsou - lisování za studena, destilace nebo extrakce.
Tradiční proces enfleurage se ještě příležitostně používá k extrahování složek jemných květů například jasmínu.
To, co určuje spolupůsobení terapeutických účinků i aroma je unikátní kombinace rostlinných složek v esenciálním oleji.
Jednotlivé esenciální oleje můžeme používat samotné – do koupelí, rozprašovačů, aromalamp, difuzeru, při masážích, ale i na vaření (extrakty nazvané suprems  - citron, koriandr, grep, mandarinka, pomeranč, ylang nebo rozmarína suprem), při úklidu, k dezinfekci a jiné.

Potěšení z aromaterapie spočívá nejen v aromaterapeutické masáži, použití oleje v rozprašovači,
ale i v mísení esenciálních olejů a vytváření si vlastních kompozic, které si dáme do rollonku a máme je každý den po ruce k dispozici.
Je to alchymie, kdy si vytváříme vlastní jedinečnou směs díky zvoleným esenciálním olejům a různým poměrům těchto esenciálních olejů. Výběr olejů záleží na naší každodenní náladě, psychickém a fyzickém stavu našeho těla.

Každý esenciální olej  má svojí vlastní povahu. Jakmile objevíte  svět esenciálních olejů, začne pracovat Vaše podvědomí, podnítí chutˇ tvořit a pracovat na nových kompozicích vůní.
Aroma esenciálních olejů se dělí do 3 složek označovaných jako horní, střední a spodní tóny.
Horní tony jsou lehké těkavé a svěží aroma. Především citrusy, eucalyptus.
Střední tony tvoří srdce vůně a vyskytují se téměř ve všech esenciálních olejích (heřmánek , majoránka) . Spodní tony jsou těžké a bohaté a vystupují z vůní jako poslední – ylang, pačuli, cedr a růže.
Při mísení vůní využíváme nejen znalosti o rychlosti odpařování, ale i znalosti o intenzitě vůně.
Směs olejů, kterou si sami mícháme do rostlinného oleje (meruňka, jojoba, hrozno, mandle nebo olej z Kamélie) v průběhu času zraje a vyvíjí se. Je krásné, že i namíchaná směs má svůj vlastní život jako my.

V dnešním moderním světě, kdy se snažíme alespoň o dovolené relaxovat, vypnout mobilní telefon a přestat psát maily, je potřeba návratu k přírodě mnohem silnější. Mnohdy nás dostihne životní změna v nejneočekávanější situaci.

Léto v Provence je vůně levandulových polí, rozlehlé vinice a třešňové sady. Na obzoru mezi zelenými cypřiši kouzelně probleskuje červená půda vesničky Rousillon.
Přelom června, července vybízí k romantickému zasnění a procházkám v levandulích polích.
Levandule se zde pěstuje ve velkém. Všechny keříky levandule, klony, jsou stejné, pole se táhnou do dálky a  ošetřují se strojově. S vůní divoké levandule, rostoucí v horách, se tato vůně nedá srovnat. Také kvalita esenciálního oleje z divoké rostliny je jiná....

Čekalo mě překvapení, nebylo příjemné, ale tak to v životě chodí. Seděla jsem v pohodlném křesle a cítila tu vůni kolem. Vůně, která zaplavovala moje smysly, pohlcovala duši a vytvářela nové představy. Pro mě, která 13 let pracovala v chemickém průmyslu, to byla zajímavá výzva.
Alhambra – znamená začátek cesty, něco nového....
Dlouhodobě spolupracuji s francouzským výrobcem, který má 5 výrobních továren. 3 továrny jsou ve Francii (Cres, Valence, Saint Siege de Provence), dále na Ukrajině a Komorských ostrovech.
Ve Francii najdete nejen výrobnu esenciálních olejů, ale i destilerii umístěnou v horách kousek od města Valence. Voda ,která se používá na destilaci při výrobě esenciálního oleje a hydrolátu, případně květinové vody, pochází z přírodního pramene.
Tento horský pramen je několikrát denně kontrolován a k dispozici jsou přesné rozbory vody.
Rostlinný materiál se vykupuje pouze od farmářů, jejichž pole jsou eco-certifikované.
Společnost má s řadou farmářů smlouvy o výkupu rostlin, takže to farmářům zaručuje jistý odběr.

Možná Vás zajímá jaký je rozdíl mezi hydrolátem a květinovou vodou. Hydrolátem se nazývá vedlejší produkt, kdy při destilaci z rostliny vzniká esenciální olej a voda, která voní. Tato voda se nazývá hydrolát.
Tyto 2 produkty se od sebe oddělí a pro oba se najde v kosmetice využití.
Některé rostliny však esenciální olej nemají, u těch při předestilování vzniká vonná květinová voda.
Hydrolát nebo květinová voda se upravují mikrofiltrací a v sudech i kontejnerech putují na další zpracování ke kosmetickým firmám nebo přímo k zákazníkům.
Měla jsem možnost si výrobny olejů a extraktů prohlédnout a naučit se mnoho informací o esenciálních olejích, extraktech, aromaterapii a alchymii mísení vůní. Byla to kouzelná dovolená, která odstartovala novou kapitolu mého profesního života. Lásku k vůním a Alhambře.

Pro naše zákazníky pořádáme různé workshopy, kde se učí s vůněmi pracovat a dozví se mnoho informací, kdy a jak esenciální oleje využít, když nám zdraví neslouží nebo máme jiné těžkosti , ať psychické nebo fyzické.

Esenciální oleje nás povznáší a potěší. Proto nabízíme zákazníkům informace jak si mohou
vyrobit vlastní ovoněné mýdlo, či  namíchat voňavý rolonek. Můžeme nabídnout i Alchymii
tvorby vlastního parfému.

Na našich webových stránkách se dozvíte mnohé nejen o účincích esenciálních olejů, ale objevíte i zajímavé akce ( např. Již proběhlé Alchymistické Litoměřice ), kterých se účastníme v průběhu celého roku.
Více informací najdete na www.alhambra-bioesence.cz  a radi Vás uvítáme v našem eshopu www.eshop.alhambra-bioesence.cz

 


PR článek