Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Umění odpočívat

Je krásný čas prázdnin a dovolených. Pro někoho to však paradoxně může znamenat další jen jinou formou napětí a stresu. Umět odpočívat totiž rozhodně není samozřejmé. Dovolit si několik dní nic nedělat je jako noční můra. Vydržet a užít si čas sama se sebou je totiž veliká výzva... Článek připravila Dita Lyner, naše spolupracovnice, lektorka Kundalini jógy a autorka úspěšných knih z meduňkové edice...

Naše tělo, ale hlavně mysl si potřebují pravidelně odpočinout. Spousta z nás trpí téměř chronickým nedostatkem spánku, aniž si to uvědomuje. Pracujeme od rána do večera, podáváme výkony, staráme se o rodinu a pak si najednou vůbec neumíme představit, že budeme dělat NIC. Tak si naplánujeme sportovní či adrenalinovou dovolenou a vlastně jsem stále v akci i když jiné. Protáhnout tělo, když máme sedavé zaměstnání je jistě velmi chvályhodné, ale i na to si potřebujeme zvyknout postupně. Být sám se sebou a prostě alespoň jeden či dva dny nedělat téměř nic a jen odpočívat i méně mluvit je naprosto nezbytné. Dát chvilku svému tělu i mysli si vydechnout. I přizpůsobení se dovolenkovému režimu chce chvilku čas.
Platíme mnoho tisíc za dovolené u moře a v exotických zemích a pak posloucháme hudbu u bazénu nebo na pláži z animačních programů a vůbec nemáme možnost zaslechnout zpěv místních ptáků, šumění moře nebo jen prostě ticho.

Chvála lenošení
Být v tichu je veliké umění. Najednou můžeme slyšet promlouvání našeho těla i mysli. Může se stát, že se nám promluvy našeho nitra nebudou líbit a tak se raději zaměstnáme další prací a vzruchy, abychom neslyšeli. Cítíme se často velmi provinile, když bychom jen tak seděli nebo si i přes den zdřímli. Máme pocit, že každou minutu musíme nějak „smysluplně“ vyplnit a pouhé ležení a odpočívání je mrhání časem. Mnoho z nás zapomnělo jen tak lenošit, protože nás například rodiče nazývali lenochy a stále nás vedli k nějaké činnosti.
Věřte, že chvilka lenošení je naprosto v pořádku a je i léčivá. Má velmi silné terapeutické účinky. Dovolit si lenošit a jen tak být, je to moc krásné. Nemít nic v plánu, nechat věci plynout a pak jen pozorovat, co se děje. Plně si užívat přítomnost a krásné pohledy, které se vám na dovolených nabízí. Vnímat přírodu, její hlas a skrze ni se spojit sama se sebou.
Kdo má chuť k aktivitě, tak ji samozřejmě do své dovolené zařaďte, zdolejte hory, ujeďte spoustu kilometrů na kole, běhejte, skákejte, dělejte, co chcete, ale dopřejte si i ono sladké nicnedělání. Vytvořte rovnováhu mezi akcí a odpočinkem, nebojte se, že vám něco uteče. Možná nestihnete ujít všechny kilometry, které jste si naplánovali, ale budete spokojení a šťastní.
Po opravdovém odpočinku se najednou začnete těšit zpět do zaměstnání nebo svého podnikání. Budou přicházet nové nápady a vy budete mít chuť a sílu do další práce. Věnujte pozornost kvalitě svého odpočinku, dáváte tím hodnotu sami sobě a to je to nejdůležitější. Nedělejte, to co ostatní, když vám to nedělá dobře. Nenechte se přemluvit k činnosti, o které dopředu víte, že z ní nemáte radost. Dovolenou je potřeba si užít, tak dělejte to, co vás těší. Vždy existuje možnost, jak si každý v rámci svých možností může své volno opravdu užít.
Chcete-li zařadit i něco více duchovního, pak si prozpěvujte třeba léčivou mantru RA MA DA SA. Krásné zhudebněné verze najdete na youtube. Vyzkoušejte a sami uvidíte ??.

Přeji vám krásné léto, prázdniny i dovolené!

                                                         S láskou Sat Nam.

                                                                                Dita Lyner