Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Podzimní čas v klidu

Po krásném a horkém létě přišlo 1. září a najednou, jakoby se vše zrychlilo a nějak vyprchala letní uvolněnost a relaxace... Pro mnoho lidí opět začal školní stres s dětmi, rozbíhání kroužků a dalších aktivit. Stres však je hmatatelný i u ostatních, kteří své povinnosti s dětmi spojené nemají. I oni v mnoha případech na sebe nechali padnout zvláštní závan rychlosti...

Rytmus přírody
Jako bychom toto datum měli v naší mysli spojené se zrychlením, opětovným rozběhem, doháněním podovolnekových restů a dalších aktivit. Datem to však opravdu není!
V rytmu přírody je to však právě naopak. V klidu a pohodě dozrává podzimní úroda, aby nám ukázala a předala svoji hojnost. Podělí se s námi o své dary a pomalu se začíná stahovat do sebe a připravovat k zimnímu odpočinku. Příroda nám poskytne prožitek krásných dnů babího léta, podzim plný barev, spadaného listí, zralých kaštanů a podzimních vůní. Příroda nás vyzývá ke zklidnění našeho vnitřního tempa. Máme možnost si vědomě užít hojnost přírody a života, kterou nám poskytuje. I sami ve svém životě je čas sbírat plody své práce a zaslouženě si je užívat a hýčkat.
Zkuste si projít své jarní aktivity a plány. Je možné, že nyní v podzimních dnech se tyto plány zhmotňují a začínají nést své ovoce? Je vám spousta věcí jasnějších, možná začínáte vidět konkrétní cestu, která vede k vašemu cíli.


Naslouchejme svému tělu i své duši
Možná si řeknete, že nás čekají chladné dny, chřipková epidemie a různá nachlazení. Ano i ta přicházejí, ale hlavně proto, že neposloucháme svá těla a jeho biorytmus. Chceme mít stále rychlé tempo, i když nám tělo a okolní příroda dává jasně najevo, abychom zpomalili, pomalu prodloužili spánek a vraceli se k sobě a do sebe. Komukoliv z nás se podaří být spojený sám se sebou, má téměř úplnou jistotu, že bude zdravý, plný síly a chřipková epidemie se mu vyhne i bez očkování.
Za pár týdnů na nás v obchodech začne vykukovat vánoční výzdoba a to teprve bude velká výzva k setrvání ve svém vnitřním klidu a míru. Věřte, že je to možné a zároveň nutné! Svoji vlastní integritu a jasnou mysl si můžete udržet jen vy sami. Vnitřní klid si nikde nekoupíte ani nenajdete, žádná výhodná nabídka se nekoná. Musíte se pro něj rozhodnout vy sami a pak pracovat se svojí myslí a svým tělem, abyste jej zažili a také si ho udrželi.
Zařaďte pravidelný pohyb do svého programu, choďte ven na procházky, buďte na čerstvém vzduchu a dýchejte. Věnujte se svému dechu, pozorujte ho, prohlubujte ho, zklidňujte ho. Dech je cesta k sobě a do vlastního nitra. Plochý, krátký a rychlý dech je pro naše tělo i mysl velmi stresující a nedostatečný. Smutku a špatné náladě se dá velmi dobře předcházet právě vědomým dýcháním a prohloubením dechu. Dlouhý a hluboký dech je lék na špatnou náladu a podzimní melancholii. Choďte venku a pozorujte svůj dech, věnujte pozornost sami sobě a svému dechu.
Evergreen jménem relaxace. Relaxace a meditace jsou stejně důležité, jako denní čištění zubů. Zařaďte do svého denního programu 10 minut relaxace a za několik málo dní uvidíte, jak dobře vám bude. Naše tělo a mysl se potřebuje vědomě uvolnit, oprostit se od všeho, co jsme za den nasbírali. Buďte v tichu nebo si pusťte relaxační hudbu a uvolněte se. Dopřejte sobě a svému tělu chvilku oddechu, aby vám pak mohlo dál sloužit, a vy jste mohli zažívat radost.

Podzim je nádherný ve své barevnosti, rozmanitosti, hojnosti. Vede nás dovnitř, k sobě. Nehledejte zázraky okolo vás, zázrak máte uvnitř sebe, jste jím vy! Pozorujte a uvědomuje si, co vás z vašeho klidu vyvádí a pouštějte to. Nelpěte na omezujících pravidlech a nařízeních. Tvořte si svoji vlastní svobodu a v ní se pohybujte. Buďte sami sebou, v klidu a míru.

Přeji vám všem krásný rozzářený podzim, plný klidu a hojné úrody.

S láskou
                                     Dita Lyner
www.jogadita.cz