Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Sebeláska je začátkem skutečné lásky

Květen je tradičně považován za měsíc lásky a milostných a partnerských vztahů. Méně se už hovoří o tom, že předpokladem uspokojivých vztahů k druhým je skutečně dobrý a vyrovnaný vztah člověka k sobě samému...
V Bibli se píše: miluj bližního svého jako sebe sama. Mnoho lidí to chápe tak, že je třeba milovat ty druhé, ale na sebe zapomínají. Bible ale říká výslovně, že míra lásky k sobě a druhým má být stejná!

 

Mít se rád(a)!
Ženy mají často problém s tím, mít se rády. Moje klientela je převážně ženská, během své praxe jsem viděla a mluvila s tisíci žen. Vyslechla jsem stovky podrobných životních příběhů a zaznamenala jsem mnoho dalších. Po všech těch letech jsem došla ke stejnému názoru na hlavní příčinu nemoci a neštěstí jako autorka knihy Miluj svůj život Louise Hay – nedostatek sebelásky. Kdyby ty ženy měly rády samy sebe, skutečně se milovaly a záleželo jim na nich samých, nikdy by se nedostaly do problémů, ve kterých byly!
V posledních letech jsem si zvykla se pacientů přímo ptát: „Máte se rád(a)?“ Odpovědi jsou typické. Prakticky nikdo, kdo přišel s nějakým chronickým problémem, neodpověděl bez zaváhání: „Ano.“ Někteří řekli přímo, že ne, jiní váhali nebo se nervózně kroutili na židli a začali splétat výmluvy že „…ano, ale….“ nebo…“asi jo…“ A já se dál ptám, jestli „asi“ znamená ano nebo ne?
Proč je důležité mít se rád(a)?  Protože na tom doslova a do písmene závisí váš život! Všechny jeho aspekty. Jeho kvalita. Jeho délka. Když někoho nemáme rádi, nezáleží nám na něm, nestaráme se o něj, nepečujeme o něj. Nesnažíme se jeho život zlepšit. Nebráníme ho, nechráníme ho. Ale když někoho skutečně milujeme, toto vše samozřejmě děláme.
Mnoho žen si myslí, že starat se o sebe je sobecké. Že je jejich povinností dát přednost ostatním, především těm, které mají na starosti. Že ony nejsou důležité. Ale co se stane s těmi závislými, když pečovatelce dojdou síly a onemocní? Kdo se pak postará?
Není sobecké starat se o sebe, naopak. Dnes vidíme na generaci důchodkyň, kam vede nesprávně chápaná sebeláska. Obětovaly se pro rodinu, nestaraly se o sebe -- a dnes jsou často předčasně zestárlé a závislé na péči druhých. Zdravé stárnutí vypadá jinak.
Kdo někdy letěl letadlem, dostal instruktáž pro případ havárie. Letuška říká, že rodiče nasadí kyslíkové masky nejdříve sobě a teprve pak svým dětem. Protože pokud vám zbývá třeba jen 10 sekund vědomí, musíte se postarat nejdřív o sebe. Kdybyste se starali nejprve o děti a během té doby ztratili vědomí, kdo se pak postará o ně?
Rodina obvykle závisí na matce. Když není matka dostatečně silná, není dostatečně sama sebou jistá, rozhodná a klidná, trpí celá rodina. Dokonce si troufám tvrdit, že je prvotní povinností matky, aby byla šťastná! Ano, je povinností nás žen být šťastné – abychom mohly učinit šťastnými naše blízké. Když není matka v pořádku, není v pořádku ani zbytek rodiny.
Jak můžete ze sebe dát něco, co sama nemáte? Jak můžete někoho učinit šťastným, když sama jste nešťastná? Jak můžete někoho dobře živit, když neživíte dobře sama sebe? Jak můžete někomu ukázat, jak se rozvíjet, když nerozvíjíte sama sebe? Jak můžete někoho skutečně milovat, když nemilujete sebe?

 
Projevy lásky
Podle čeho poznáte, že se máte opravdu ráda?

Pečujete o své tělo. Dobře ho živíte, snažíte se udržet přiměřenou váhu, nikdy nedopustíte extrémní obezitu nebo ztrátu ženské postavy, cvičíte. Nezneužíváte své tělo drogami, ať už legálními nebo nelegálními, na předpis nebo volně prodejnými. Dbáte na celkový vzhled, ani při finančním omezení na něj nerezignujete. Staráte se celkově o své zdraví. Kromě výživy a cvičení tam patří vnímání svého těla, reagujete na jeho signály. Odpočíváte, když jste unavená. Nezlobíte se na sebe, když onemocníte, ale berete nemoc jako signál přetížení a dopřejete si léčbu. Neposloucháte slepě lékaře, nenecháte se ničit nevhodnou léčbou, jste schopna pocítit, co je pro vás dobré. Dokážete se rozhodnout sama za sebe.
Pečujete o svou psychickou pohodu. Máte kvalitní vztahy, nenecháte se ve vztahu využívat. Dáváte z lásky, snažíte se z druhého dostat to nejlepší, ale když to skutečně nejde a vztah vám ubližuje, ukončíte ho. Neděláte ze sebe mučednici ani samaritánku. Pomáháte jen tomu, kdo to skutečně potřebuje a chce pomoci. Neplýtváte energií na příživníky. Víte, že ponechání někoho v potížích může být nejvyšším činem lásky. Dáte přednost sobě před ostatními, když je to na místě.
Víte, že kvalitní partnerský vztah včetně dobrého sexu je velmi důležitý pro vaše zdraví. Dáte si práci s hledáním kvalitního partnera, umíte ho najít a pak o něj pečujete. Protože víte, jak je důležité být zdravá, pečujete o zdraví svého partnera. Chcete, aby byl zdravý, aby se dobře cítil, aby mohl pracovat, sportovat, užívat si života.
Rozvíjíte se duševně a duchovně. Učíte se, snažíte se najít práci, která není jen otázkou  peněz, ale dává vám pocit smyslu, máte koníčky, kamarádky, udržujete sociální kontakty. Dokážete být emočně nezávislá, ale současně soucitná.
Jistěže to není tak jednoduché, říci si: tak a ode dneška se mám ráda. Kdyby to bylo tak jednoduché, každý by to udělal. Nepodceňujme ale potenciál prostého uvědomění si, že se nemáme dost rády. Někomu stačí si to uvědomit a začne podnikat nutné kroky.

 

                             /dokončení/

                                                                     MUDr. Ludmila Eleková