Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Vánoce s klidem v duši

Vánoce patří k nejvíce emočně prožívaným svátkům roku. Lidé je spojují s pocity štěstí, míru, pohody a lásky, ale zároveň většinou děsíme hektických příprav,
nakupování, uklízení, pečení, zdrojem stresu mohou být i vánoční návštěvy u příbuzných… Co můžeme udělat pro to, abychom zůstali klidní a vánoční čas si užili příjemně a s lehkostí? |Inspirujte se v článku bylinkářky Simony Procházkové...

Obvyklou příčinou předvánoční i povánoční nervozity a vnitřního neklidu je zahlcení podněty a také fyzické nebo psychické přetížení. Můžeme zrovna řešit aktuální konflikty v soukromí či v zaměstnání, k neurotickým potížím může vést i špatně naplánovaný program dne a pocit, že jsme za den „zase nic nestihli“ nebo že se Vánoce nevydařily zcela podle našich představ... Následkem bývají kromě nervozity třeba bolesti hlavy, nebo problémy s koncentrací a spánkem…

Pomůžou nám bylinky!
Voňavé bylinkové čaje nic nezkazí, naopak nám mohou pomoci k uklidnění a zharmonizování těla i duše.

Účinný čajík na uklidnění
Potřebujeme: 1 lžičku meduňky, 1 lžičku chmelových šišek, 1 lžičku máty, 2 lžičky třezalky, 3 dl vroucí vody
Postup: Léčivky promícháme, pak je přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a popíjíme během dne.


Podobné účinky má i Čaj pro klidnou duši

Potřebujeme: 1 lžíce květu lípy, 1 lžička máty, 1 lžička sporýše, 3 dl vroucí vody. Postup: Byliny přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a můžeme popíjet.


Další způsoby zklidnění

Aromaterapie – balzám na duši…
Na zklidnění mysli jsou vhodné éterické oleje z bazalky, meduňky, šalvěje, máty, levandule. Používáme je do aromalampy nebo do koupele a k masážím.


Bachovy květové esence zklidní emoce

Speciálně namíchané esence mohou být velkými pomocníky při nepříjemných myšlenkách, pocitech a výkyvech nálad. Vyzkoušejte, budete překvapeni účinností.

Na chmury platí pravidelný pohyb!
Alespoň 30 minut svižného pohybu denně nám pomůže získat lepší náhled na svět. To samozřejmě platí i o Vánocích, kdy máme tendenci propadat pohodlnosti. Vycházka nebo hodinka přiměřené sportovní aktivity nám vlije do žil víc energie než sváteční vánoční dobroty plné cukru či tuku: Zkuste to!


Dopřejme si odpočinek…

Přiměřený pohyb vykompenzujeme příjemnými klidnými chvilkami, na které během všedních dnů nemíváme čas. Klidné přestávky například s knihou nebo poslechem klidné hudby, meditací jsou pro náš organismus opravdovým balzámem.

Harmonizace těla i duše pomocí kamenů
Když se cítíme přetažení, roztěkaní a unavení, můžeme se celkově uvolnit pomocí tzv. harmonizace. Pro tuto metodu potřebujeme 4 větší vyčištěné křišťály nebo růženíny či ametysty. Jak na to?
Pustíme si jemnou relaxační hudbu, lehneme si na záda, přikryjeme se a kameny rozložíme kolem svého těla, dva z každé strany asi 10 cm od hlavy a zbývající asi 10 cm od kotníků. Relaxujeme půl hodiny, můžeme klidně i usnout. Kameny pak musíme vyčistit (viz níže).


Čištění kamenů

Kamínky potřebují pravidelnou očistu, můžeme ji provést několika způsoby:

  • Kameny až po okraj zasypeme solí a necháme 12 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby vyjmeme, otřeme a můžeme zase používat. Sůl už dále nepoužíváme, vysypeme ji do odpadu.
  • Kamínky necháme po dobu 2 hodin prosvítit na přímém slunci.
  • Kameny můžeme rovněž očistit pod tekoucí vodou například v síťovaném pytlíku v potůčku.

Léčba světlem
Podrážděnost a únavu může zmírnit pobyt na jasném, ostrém světlem, sníží se tím hladina mozkové látky melatoninu a naopak se zvýší hladina serotoninu, který má rozjasňující a povzbuzující účinky. V zimním období si můžeme pomoci například slunečními konektory nebo žárovkami s plným spektrem, které imitují odpolední slunce.


Tanec nás rozzáří!
Vědecké výzkumy potvrdily, že lidé, kteří pravidelně tančí, mají mnohem méně problémů s psychickým vypětím a stresem. Je to dáno tím, že při tanci se „podvolíme“ hudbě, což nás zharmonizuje, ale zároveň vybijeme přebytečnou energii a cítíme se pak příjemně. Vždyť i většina dynamických meditací je založena na tanci.

Nebojme se vnitřního růstu…
Pokud pocity vnitřního neklidu a nervozity dlouhodobě přetrvávají, je vždy dobré se poradit s odborníkem. Můžeme si vybrat výborné terapeuty, kteří nám například při seminářích rodinných konstelací, cestách osobního růstu nebo i při individuálních poradenstvích pomůžou odkrýt vnitřní bolesti a bloky a my si pak můžeme jít cestou větší a větší vnitřní svobody. Může to být třeba jeden z podnětů, který si vybereme jako motto do blížícího se nového roku…

Přejeme vám klidné a pohodové Vánoce i příjemné povánoční dny. Vstupte šťastně do nového roku!

                                                                          Simona Procházková