Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Máte doma hyperaktivní dítě?

Máte doma hyperaktivní dítě - kluka nebo holčičku s neposednou povahou a dynamickými reakcemi na veškeré podněty? Co takové dítě vyžaduje od rodičů i od učitelů?
Poradí MUDr. Blanka Urbánková ...

Hyperaktivní děti  vyžadují naši zvýšenou pozornost, nadstandardní rodičovskou péči a trvale bdělého ducha. Dále důvtip a umění diplomacie, a to nejen ve vztahu k dětem, ale i ke všem dalším lidem v okolí. A zejména opravdu hodně lásky.

Už od malička …

Dítě, jemuž daly sudičky do vínku živé reakce na podněty, dává svou neposednou povahu najevo už odmalička -- neposedí ani v kočárku ani v postýlce a brzy začne hledat únikovou cestu.
Mnohé hyperaktivní děti jsou velmi inteligentní a mohou mluvit dříve než ostatní, čímž si přivodí předčasnou poruchu hlasivek, neboť i tento jemný orgán je u nich pohyblivost sama. Mohou také dříve mluvit než chodit a v rychlosti lezení je nikdo nepředčí. Konečná vertikální poloha skýtá pro hyperaktivního tvorečka náhlý vysoký rozhled s nekonečnou množinou nezdolaných met. Nezastavíte ho, ledaže mu budete svírat ručičku a modlit se, aby všichni strážní andělé byli v pohotovosti zrovna tak jako vy. Pokud si pořídíte psa, je možné, že ti dva spolu naváží skvělý kontakt a pozornost dítěte bude svedena k živému tvoru.
Předškolní zařízení je velkým prubířským kamenem, generální zkouškou jak pro rodiče, tak i pro učitelky. Rodiče by neměli přistoupit na případné návrhy učitelek tlumit hyperaktivitu dítěte chemickou cestou, pokud dítko bude pedagožky rozčilovat. Spíše bych doporučila hledat  zkušenější a trpělivější učitelky nebo zvážit změnu školky. Právě předškolní zařízení rodičům často ukáže, že jejich dítě prostě každému „nesedne“, je třeba to přijmout bez emocí jako fakt a opakovat si, že zrovna naše dítě je originální bytostí …
Stejně tak je ale třeba přijmout fakt, že i toto dítě je nutno citlivě vést a vychovávat, dbát na důslednost a láskyplný příklad a udržet si úsměv na rtech i ve dnech, kdy z kolektivního zařízení nepřicházejí dobré zprávy!

Důležitost důvěry
Důležitá je vzájemná důvěra, jinak se z potomka stane „zaseklý“ introvert a odtud je pak blízko k záškoláctví a podobným jevům, navíc nabouraný vzájemný vztah se někdy jen velmi těžko lepí. Důvěra představuje klíčovou podmínku k tomu, aby dítě bylo schopné a ochotné sdílet své pocity, bez nichž je velmi obtížné odhalit skryté závady v mladém mozku, a to pak může vést k trápením nebo dokonce  tragédiím. Syndrom snížené pozornosti, který se dnes při zdokonalené psychologické diagnostice váže k hyperaktivitě, zůstával dříve neodhalen, pokud by ale rodiče lépe svému dítěti naslouchali, věděli by více a mohli by pak za dítě i snáze bojovat. Vhodná je spolupráce s psychology, jejichž rady se jeví jako reálné a „životné“, i v tomto ohledu je třeba hledat, až potkáme toho správného psychologa pro naši situaci. Nenechte se nikdy „rozhodit“ odborníky, kteří sice teoreticky hodně vědí, ale nežijí s vámi v jedné domácnosti! Každý, kdo chce radit, musí poznat skutečnou podstatu osobnosti dítěte a rodiče by měli vhodného rádce citlivě rozeznat. Nejčastější radou v případě hyperaktivního dítěte je  doporučení sportovních aktivit. Ale co když dítě sport a pohybové aktivity odmítá? Pak je nutno hledat a pídit se, čím ho zaujmout a  jak zabavit s přihlédnutím ke skrytým vlohám a zájmům dítěte. Říká se, že vhodnější jsou praktické aktivity a později praktická profese, ale dítě může být zaměřeno i technicky, humanitně nebo umělecky. Ve školním věku oceníte kreativitu učitelů, což ovšem není samozřejmost a někdy je nutno ji hledat jako jehlu v kupce sena. Nevzdávejte to, snaha se nakonec vyplatí!

Jak dítěti pomoci?

Nejlepší způsob, jak dítěti pomoci, je nechat projevit jeho vlohy a rozvíjet je. Sledovat, co dítě baví a co mu jde a nevnucovat mu své představy. Zapomeňte na to, že jedině vysoké společenské mety a vytoužené tituly jsou pro vaši rodinu přijatelné. Když se rodiče naučí podobné představy opustit, mohou být v budoucnu často svým dítětem mile překvapeni.

                                                           MUDr. Blanka Urbánková