Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Radostné svádění - nejen v měsíci lásky

Téma tohoto článku nepůsobí na první pohled příliš duchovně. Týká se však vztahů a vztahy jsou po zdraví pravděpodobně hned na druhém místě na řebříčku zájmu těch, kteří vyhledávají jakoukoli pomoc, už již tradiční či alternativní. Je to oblast, která zrovna tak jako naše tělo potřebuje "vyléčit", "doléčit", "zahojit", „zacelit“ nebo někdy i „detoxikovat“. Vztahy často stojí na počátku různých našich psychických, fyzických, mentálních a nezřídka i spirituálních problémů.

Vztahy, vztahy, vztahy ...
Na fotografii autorka článku Judita Peschlová

Někdy jsou to vztahy v rodině, jindy zase vztahy, které si vytváříme v průběhu svého života už jako dospělí, resp. skoro dospělí jedinci. Nespočetněkrát se stává, že jsme ochotni řešit jen své zdravotní potíže a mnohem méně jsme připraveni podívat se na jejich častou příčinu: současné anebo minulé nefunkční vztahy. Že vás jako velice spirituální bytost žádné vztahy nezajímají? Nuže, jsme i takoví, kteří již dokážeme prožívat své bytí naplno i bez partnerů. Ale kdyby to tak bylo mezi všemi zájemci o duchovní rozměr života, nebyly by inzeráty v tiskovinách zaměřených na ezoterická témata téměř stejně rozsáhlá jako upoutávky na služby různých poradců, terapeutů, léčitelů apod. Navíc, právě to, jaké vztahy žijeme nebo jsme žili, nás posouvá i na duchovní cestě dál, výš, vpřed, nikoli zpátky, vzad, dolů… 
Nemusíme se na tuto tématiku dívat jen ze "smrtelně" vážného stanoviska - věřte či nevěřte, někteří z nás dokážou na narušené vztahy doslova onemocnět a následně se jimi nechat „zabít“, pokud je nezpracují. Jednou za čas je vhodné podívat se sami na sebe i své vztahy s trochou nadhledu a humoru. Vždyť humor je jedním z nejúčinnějších a nejrychleji působících léčivých prostředků.

Ach ti muži ...
Odvážný představitel menší půlky lidstva - který se většinou nelekne fyzicky zdatnějších příslušníků svého druhu, dokonce nezřídka ani mnohem větších představitelů dravějších a nebezpečnějších živočichů - se stává náhle nesmělým, zranitelným a často nedokáže riskovat tváří tvář fyzicky slabšímu pohlaví svého vlastního druhu: vůči ŽENĚ. Ano, řeč je, jak jinak, o mužích. My ženy máme nad nimi mnohem větší moc, než některé z nás tuší.
Mnohé z nás jsou přesvědčeny, že veškerá síla, nadvláda a rozhodovací práva jsou v rámci vztahu (a nejen tam) v rukou muže. Mýlí se. Tedy, ve většině případů se mýlí. Kdyby si byly vědomy své síly, muži by jim leželi u nohou.

Čas radosti, čas veselosti: čas svádění

Svádění je jedním z nejkrásnějších, nejnapínavějších a nejtajemnějších umění na světě. Podle různorodých statistik ze všelijakých koutů zeměkoule jsou v něm podstatně zběhlejší ženy. Slovo svádění svádí jaksi automaticky k domněnce, že při něm jde hlavně o - fyzické sbližování. Nenechte se zmást, není tomu tak. Dokonce ani v zemi, která je pověstná rafinovaností a propracovaností svádění až do nejmenšího detailu, ve Francii, neodpovídá tento předpoklad ve většině případů pravdě. Jen pět procent francouzských mužů považuje za hlavní efekt svádění své tělesné uspokojení. A z Francouzek ani jedna! Je sice pravdou, že Němci, jejich sousedé, jsou na tom téměř opačně a jejich styl svádění je oproti jemnůstkám jižnějších obyvatel evropské unie syrovější a méně galantní, ale ani to nemění nic na faktu, že se údajně téměř všude nejlépe svádí při něčem, co pochází právě z Francie: při šampaňském. Na dalším místě vrchního žebříčku nejsvůdnějších prostředků je zase něco, co se šampaňským často úzce souvisí, ale málokoho by to ještě před pár lety (zejména u nás) napadlo: jahody se šlehačkou. A co ještě potřebujeme my dámy podle statistiků ke svádění nebo svedení? Prý 27 % z nás protančenou noc, 13 % kytaristu na pláži či na chatě,
10 % karnevalovou show a 21 % humor nějakého muže na párty.
Období radosti z delších a slunečnějších dnů v rozkvetlé části roku, která právě začala, nabízí skvělé příležitosti, jak přilákat většinou nic netušícího budoucího partnera. Jeho zábrany povolují, strach ze ženských "pastí" se zmírní, pozornost ochabuje, obranné mechanismy rozpouštějí. Někdy stačí atmosféra dobré nálady, smíchu a uvolněnosti, aby přestal být ostražitý. Posezení, společenské akce, přátelská setkání nebo večírky jsou jednou z nejlepších příležitostí k poznání rytíře svého srdce. Prvomájové a obecně všechny květnové patří k těm nejideálnějším. Můžeme mezi ně počítat i noc předcházející prvnímu máji, a taktéž momenty věnované sběru léčivek a květů z našich rozkvetlých luk, niv a hájů…

Varování první

Přirozeně, muži si o nás myslí takřka totéž, co my o nich, tedy to,co bylo popsáno výše. Mají pocit, že nás mohou jednodušeji "ulovit" především tehdy, když jsme podle nich ovlivněny atmosférou formálních či neformálních oslav, jíme více než obvykle, jsme veselejší, nemyslíme na běžné starosti, na své rodiče a mazlíčky, na své vnitřní morální nebo jiné překážky. Další z důvodů, proč jsou i oni méně opatrní.

První krok svádění

Milé dámy, v první řadě je třeba si ujasnit, KOHO chcete svést. Z toho už vlastně vyplyne i to, JAK na to. Jsou různé typologie svůdců, o kterých se můžete dnes dočíst dokonce i v bohaté dostupné literatuře. I když svádět budete vy, je důležité si udělat jasno o objektu svádění, který musí mít po celou dobu pocit, že svůdcem je a byl on sám.

Svůdcovské typy večírků – neboli lvi, tygři, leopardi a kocourci rozkvetlých salonů

Berte toto rozdělení prosím s laskavým nadhledem a stejně jako svádění a témata týkající se vztahů s humorem a nadhledem. Každý z nás je jedinečným originálem. Žádné škatulkování, vědci vytvořené kategorie, statistiky a odborníky stanovené druhy a podruhy nevystihnou všechny individuální charakteristiky a črty čehokoli, tedy ani lidí jakéhokoli pohlaví nebo orientace.

Typ hravý
Rozeznáte ho podle toho, že rád baví společnost a ze všeho nejlépe se v ní i cítí. Uprostřed jakkoliv malé nebo i velké masy lidí se úplně rozzáří jako lampionový průvod. Platí to i o různých esoterických festivalech, duchovních seminářích, sebepoznávacích kurzech. Kromě obohacení jeho vlastní duše je pro něj hra svádění a radost z něj závažnější než samotný jeho výsledek. Což znamená, že mu až tak moc nezáleží na tom, zda se dostane i dál. Sám život je pro něj hra, radostná a naplněná emocemi. Domníváte se, že má význam ho vůbec svádět? Pokud přirozeně vůbec při práci na sobě dokážete myslet na něco podobného, ??jako je sbližování se s opačným pohlavím.

Typ cílevědomý

Svádí sice elegantně, ale s určitou dávkou arogance, kterou rozeznáte jen s dostatkem jiskřivé inteligence nebo dlouholetých zkušeností. Nevyhnete se mu ani na výše zmíněných, spirituálně zaměřených akcích. Více nebo méně se jeho mírná arogance může projevit i jako slabší forma spirituální pýchy. Žena mu musí v každém případě umožnit, aby udělal první krok. Jinak se do jejího svádění nebude pouštět. Vše bere vážně, i hru svádění. Proto hraje podle přísných pravidel, hra vlastně pro něj hrou ani není. Nezávazné flirtování ho nezajímá. Jeho cílem je vždy a za všech okolností vítězství, takže se bude mít strach z území, na kterém není jeho úspěch zaručen. Pokud ho však dosáhne, zcela vás pohltí a bude za vás rozhodovat. Je to právě to ono, co by vám vyhovovalo?

Typ přizpůsobivý
Bude si velmi pečlivě a pozorně vybírat objekt svého zájmu. Potřebuje zpětnou vazbu. Svádění bere jako příjemnou hru, ale stane se jejím aktérem pouze za předpokladu, že si bude jistý úspěchem. Pokud se mu bude zdát, že je na správné adrese, rozehraje velkou hru, při které se budete cítit jako bohyně, královna, princezna. Přizpůsobí se vám: dokáže být jak aktivní tak pasivní, nebo bude třeba dělat kompromisy. Neustále hledá rovnováhu a harmonii. Podle tohoto „poznávacího znamení“ ho lehce identifikujete i na duchovnějších akcích, kde právě harmonii a souzvuk bude nejvíce zdůrazňovat. Chtělo by se vám být závažím na misce jeho vah?

Typ intelektuální
Je nutné dívat se mu hluboce do očí, obdivovat jeho znalosti a rozhled, pozorně naslouchat jeho názorům a postojům. V spirituálních oborech bude znát ze všeho něco. Zjistíte, že je velice sečtělý ve všech duchovních směrech a usilovně pátrá po čemkoli, co by mohlo obohatit jeho ezoterické znalosti. Poznáte ho také podle toho, že vaše fyzické přednosti ho většinou velmi neupoutají. Zato ho osloví hovor o různých tématech, duchovních i materiálních - podle založení a příležitosti, při níž ho potkáte (o genetické manipulaci, literatuře faktu, o problémech holocaustu, následcích válek, lidských zásazích do přírody apod.). Nezřídka posluchače a posluchačky přímo vyhledává. Není to žádný tanečník. V konzumaci alkoholu bude buď velice střídmý nebo právě naopak nebude znát žádnou míru. Někdy je těžké zatáhnout ho do hry svádění, natolik může být zaposlouchaný sám do sebe a do témat, ve kterých se cítí být jistý. Toužíte být samé ucho, všude ucho, vždy ucho?

Typ krásného požárníka

Tento tzv. vesnický typ (bez ohledu na původ a momentálně bydliště) se poohlíží poměrně okatě po slečnách a dámách s pevnějším ukončením nohou na zadní straně těla, trochu košatějším, ale přiměřeně svalnatém. Kromě toho ho bude ještě zajímat do značné míry řízek, pivo a - štamprle. Nerad tancuje podobně jako intelektuál. Získáte si ho nikoli recepty, ale hotovým jídlem chutnajícím jako z kuchyně jeho milované babičky. A vrtěním, hm... Nedá se říct, že ho duchovní témata nezajímají, většinou o nich prostě jen nikdy neslyšel. Pokud jste vegetariánka nebo zastánkyně bio životního stylu, ani se nepokoušejte získat jeho pozornost. Neumí si moc hrát, ale je poměrně snadné ho svést. Takže, jdete navzdory všemu nebo právě pro tohle všechno do toho?

Typ snobský
Opovržlivě se dívá na všechny ženy, které nejsou dostatečně honosně oblečeny, přirozeně podle posledních výkřiků módy. Imponuje mu luxusní oděv a vynikající vzhled podle momentálních "in" kritérií. Nesnáší, když mu partnerka dělá špatné jméno svým vzezřením. Na výši inteligenčního kvocientu mu nezáleží, potřebuje exkluzivní doplněk, v podstatě jakousi "Barbie". Občas si dokáže i hrát, ale nečeká, že ovládáte pravidla. Z toho, co jsme se o něm dozvěděli, se dá usoudit, že žena s hlubšími hodnotami a zájmem spíše o duši nebude u něj mít velkou šanci. Nebo máte alespoň krátkodobé ambice vyzkoušet si roli pouhé ozdoby?

Varování druhé
Nejlehčí je - bez ohledu na zařazení do té které svůdcovské kategorie - ulovit ženatého muže. Navzdory častému opačnému přesvědčení jejich drahých poloviček je podle výsledků mnoha výzkumů téměř každý muž okroužkovaný prstenem manželského slibu připraven za vhodných a bezpečných podmínek na mimomanželské dobrodružství (z vdaných žen „jen“ asi 40%). Proto - pokud přirozeně nemáte z takových či onakých důvodů zájem o zadaného partnera - opatrně s těmi, kteří jsou ke svádění příliš ochotní či náchylní!

Další kroky hry zvané svádění

Pokud jste přesvědčeny, že postačí absolvovat několik kurzů zaměřených na  tématiku vztahů, rodinných konstelací, minulých životů, resp. rozdělení mužských a ženských rolí nebo zhlédnout několik dílů seriálu "Sex ve městě" a budete dostatečně teoreticky připraveny na živé a reálné vztahy, můžete se dopustit osudové chyby. Ne vše platí pro každého stejnou měrou -samozřejmě ani tyto rady ne! Proto je vhodné se sice předem připravit, ale přímo v terénu použít ještě navíc svou ženskou intuici a smysl pro situační zvraty. Je nutné vzít rovněž v úvahu, že co platilo včera, nemusí platit dnes, a co platí dnes, zítra již nemusí být aktuální. Vždyť i původní hra pro dva, z níž se pravděpodobně vyvinul třeba tenis, měla kdysi dávno zcela odlišná pravidla.

Vyzkoušejte ...

Pokud vám jde o nalezení partnera do budoucích časů zlých i dobrých, zkuste použít některé z technik, které sice ne každý muž bez výjimky, ale mnozí z nich ocení
- decentní převzetí iniciativy /pozor na typ muže/
- zdravá sebedůvěra, humor, něha
- pozitivní naladění, optimismus, dobrá nálada, zářivý, ale nevtíravý  úsměv
- poskytnutí pocitu, že si muž získal váš zájem svou originalitou, jedinečností,
  okouzlující osobností, talentem   
- vsaďte na vnitřní, nejen vnější krásu
- důležitá je přímost a otevřenost
- zájem projevovaný obsahu mužova vyprávění, pozorné naslouchání
- citlivá komunikace vedena směrem, který ho zajímá
- nenucené, diplomatické otázky týkající se jeho práce (nikoli jeho platu!)
- kladení otázek týkajících se jeho koníčků
- prostor poskytnutý pro mužovu aktivitu nebo iniciování nějaké činnosti
- pocit důvěry z vaší strany
- pochopení, ocenění a chvála
- vnímavost k mužovým náladám a potřebám, nejen ke svým
- čas poskytnutý na uvažování za položenou otázkou
- přirozený, ale upravený vzhled
- příjemná, nikoli příliš intenzivní vůně (jezte třeba v den D jen lehkou stravu,
  např. broksve, vaše pokožka i pot budou spíš vonět i po celonočním dovádění      na parketu či po břišním tanci ...
- předvěďte mu ladný tanec
- jemný smích jako odezva na jeho humorné vyprávění
- oční kontakt
- pokud máte na to postavu, využijte současnou módu, připomínající roucha   
  tajemný víl - rozevláté sukénky, elegantní trička, volně splývající kalhoty,
  oděvy ozdobené krajkou, ne však přehnaně. Romantický, mírný melancholický 
  nádech. Jednobarevné materiály, případně jakoby akvarelově rozpitý vzor květů. - Jemné, čisté, křišťálově průzračné tóny barev, odstíny růžové, pastelové světle
  modré, tyrkysové, světle béžové. Prostě hotový anděl nebo skutečná víla...
- krásné a svůdné spodní prádlo, důležité při dnešní módě průsvitných látek a 
  bokových kalhot či sukní
- odolávání svodům tělesné vášně hned u prvního setkání /snad i druhém a třetím/

Varování třetí

Snažte se vyhnout zcela školním chybám, kterými muže odpudíte hned na začátku, čili ještě předtím, než se vám podaří ho získat. Pro ilustraci několik z mnoha fatálních pochybení:
- "nenápadné" sledování, stopování, získávání informací o něm
- přecitlivělost, utrápenost, ublíženost, pláč, ufňukanost, příliš hlasitý nebo ječivý 
   smích, hysterie,hněvivost, padání do mdlob
- hra na oběť nebo naopak přehnaná dominance
- příliš okatý zájem o muže
- prozrazování svého zájmu o konkrétního muže před všemi známými atd.
  (je dovoleno kamarádce jeho kamaráda naznačit, že se vám líbí, avšak nic víc)
- užívání alkoholu v mužově společnosti
- nemístné projevy své vášně k muži (zejména právě pod vlivem alkoholu)
- přehnaně časné vyznání „horké lásky“
- a naopak, předstíraný absolutní nezájem
- poutání mužovy pozornosti svou „nepozorností“ (polití vínem, nabourání auta...)
- kontaktování jeho bývalé partnerky resp. milenky (či dokonce matky!)
- vnucování svých /především tzv. racionálních/ stravovacích návyků a odsuzování
  jeho dosavadních zvyků
- "shazování" a znevažování dosavadních mužovým známostí
- přílišná vážnost a serióznost, smutek a zachmuřenost
- neschopnost se rozhodnout
- svalování odpovědnosti na druhéh
- pomluvy a klevety, hodně řečnění, mnoho slov
- výčitky, kritika, obviňování, odsuzování, poroučení, výhrady a pochybnosti
- jakékoliv skryté narážky
- přerušování hovoru a skákání do řeči
- chování se k mužům jako k neposlušným případně nezodpovědným dětem, 
  převzetí role matky nebo naopak děvčátka
- zamilování se do možností muže a ne do muže samotného
- vzpomínání na své bývalé lásky a vztahy
- nedostatek přirozené spontánnosti
- projevy odporu k sexu
- nedbalost o vzhled (neoholené nohy, nevyholené podpaží, knírek pod nosem,
  tělesný pach azápach na intimních místech, v ústech, zanedbané nehty, olupující
  se lak na nehtech
- sebepodceňování a sebeznevažování před mužem, zdůrazňování vlastních 
  nedostatků a naopak zatajování či bagatelizování svých schopností a své
  výjimečnosti
- odmítání chvály ženiných předností a vzhledu
- také však příliš velký zájem o svůj vzhled (vyumělkovaný účes, přehnané
  množství make-upu, výstřední oblečení, množství šperků či bižuterie /…
Berte prosím v úvahu, že se nedá stoprocentně spolehnout na všechny rady a porady, protože nejen vy jste jedinečné originály, nýbrž i vaši případní partneři. Výše popsaná pravidla svádění však pochází ze zdrojů pocházejících od mužů, nikoli od žen. Takže teď už poslední rada: řiďte se spíš podněty mužů než svých kamarádek!

                                                      Judita Peschlová
poradce v oblasti osobního rozvoje a certifikovaný terapeut andělské terapie