Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Vychováváme zdravé a šťastné dítě - Jak předcházet šikaně

Další část oblíbeného seriálu o výchově dětí najdete v říjnové Meduňce, která na Vás již čeká na stáncích. V tomto díle  PhDr. Michaela Vítečková navázala na problém šikany ve škole a jak jí předcházet.

Jak předcházet šikaně - 2. část

V minulém díle našeho seriálu jsme se věnovali školní šikaně. Konfliktům mezi dětmi se nedá zcela vyhnout a patrně by to pro jejich další život ani nebylo výhodné. ?I v zaměstnání se budou setkávat s náročnými kolegy či složitými situacemi. Děti bychom neměli ochraňovat při sebemenším konfliktu, pokud však vidíme, že si s řešením situace nevědí rady nebo máme podezření na šikanu, pak je nezbytné zasáhnout. Řada rodičů se mě ptá na to, jak mohou své děti ochránit. Významnou prevencí šikany je rozvoj zdravého sebevědomí dítěte. Neméně důležité jsou sociální dovednosti, které pomohou při navazování zdravých vztahů.

Jaké děti jsou ve škole oblíbené?

Vzpomeneme-li na svá školní léta, patrně si uvědomíme, jakou roli jsme ve skupině zastávali. Buď jsme byli vůdci, nebo jsme patřili do houfu zdravého jádra, nebo jsme se pohybovali na okraji kolektivu. Ať se nám naše pozice líbila či ne, patrně bychom chtěli, aby naše dítě zastávalo pozici oblíbeného či uznávaného člena třídy a nebylo vyčleňováno. Jak toho dosáhnout? Vychovávejme zdravě sebevědomé a přátelské dítě. Všichni nemůžou být hvězdami třídy, přesto mohou zastávat pozici, ve které se cítí dobře. Pokud chceme vědět, jak se projevují oblíbenci, bude nejlépe se zeptat přímo dětí. V odpovědích jsem nejčastěji zaslechla následující charakteristiky: je s nimi legrace, nepomlouvají, jsou hodné, umí poradit, je na ně spolehnutí. Starší děti ocení charisma, upřímnost, schopnost udržet tajemství. Co naopak děti nemají rády? Uzavřenost, neupřímnost a odtažitost. Sociálně plaché děti kolem sebe nevytvářejí dostatečnou sociální síť. V případě, že se stanou terčem posměchu, nemají dostatek dobrých přátel, kteří jim pomohou.

Celý článek si můžete přečíst v říjnové Meduňce.

PhDr. Michaela Vítečková, Ph.D