Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Vychováváme zdravé a šťastné dítě - Víceleté gymnázium ano či ne?

V listopadové Meduňce najdete další ze článků od PhDr. Michaely Vítečkové o výchově dětí. Tentokrát se zaměřuje na výhody a nevýhody studia na víceletých gymnáziích, jak poznat, že je na něj dítě dostatečně zralé a jak se připravit na přijímací zkoušky.

Dnes Vám přinášíme ukázku z tohoto článku, který si celý můžete přečíst v aktuálním čísle Meduňky


Školní rok je v plném proudu a rodiče dětí pátých tříd začínají uvažovat nad dalším výběrem školní dráhy dítěte. Od šesté třídy mají děti možnost začít studovat na víceletém gymnáziu či zůstat na základní škole. Jaký typ školy zvolit? Je dítě na náročnější studium dostatečně zralé? Bude náročnější studium zvládat? Jak se na přijímací zkoušky připravit? Otázek týkajících se vstupu na víceleté gymnázium je víc než dost. Doufám, že vám následující řádky pomohu při nelehkém rozhodování.


Jaké výhody přináší studium na víceletém gymnáziu?

Hlavním cílem víceletých gymnázií je poskytovat kvalitní vzdělání dětem  s výrazně studijní orientací. Od dětí i rodičů se očekává významnější zapojení do každodenní přípravy do školy, společným jmenovatelem většiny víceletých gymnázií je důraz na výkon. Jako odměnu za vytrvalou práci dítě získává široký záběr znalostí, hodících se pro další studia na prestižních oborech vysokých škol. Děti si do života odnášejí pracovní disciplínu, kterou opět využijí především ve výkonově orientovaném pracovním prostředí. Líbí se vám studijně orientované prostředí i podpora rozvoje nadání vašeho dítěte? Pak budete patrně vstup na gymnázium zvažovat.


Je dítě na studium zralé?

Ne všechny děti, které se na základní škole výborně učí, jsou však na požadavky těchto škol dostatečné zralé. Pokud dítě nosí domů samé jedničky, ale ve volném čase se o učení příliš nezajímá, bude patrně zaskočeno nároky na domácí přípravu. Věnuje se dítě časově náročnému sportu či jinému výkonově orientovanému koníčku? Pak mu patrně z volného času mnoho nezbude. Je vaše dítě šikovné, ale ještě si rádo hraje nebo chce čas trávit s kamarády? Pak bude nejlépe ještě počkat a zvolit šestileté nebo čtyřleté gymnázium. Času je stále dost. Pokud jste s výukou na základní škole spokojeni, nemusíte mít obavy, že bude dítě stagnovat. Vždy záleží na přístupu pedagogů. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že ze třídy odejdou ti nejlepší a atmosféra třídy se promění.
Kdy se naopak o vstup na víceleté gymnázium snažit? Některé děti jsou studijně vysoce nadané a vyzrálé. Na základní škole se mohou dostávat na okraj zájmu školního kolektivu. Ostatní je mají za „šprty“ nebo s nimi nesdílejí společné zájmy. Nutno dodat, že se mohou stát i terčem posměšků. Vždy jde o individuální situaci. Mnohé děti jsou na víceletém gymnáziu spokojené a uvádějí, že se konečně cítí přijímané a „mezi svými“. Ve hře jsou samozřejmě i sociální dovednosti dítěte a schopnost ustát si svou výjimečnost v kolektivu.

Pokračování článku a úvahu o tom, jak se rozhodnout a jak se případě připravit na přijímací zkoušky najdete v listopadové Meduňce.

 

PhDr. Michaela Vítečková, Ph.D