Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Zdraví v květnu


Máj, lásky čas… Květen však není měsícem lásky nazýván náhodou, v rámci lidského těla představuje také příhodné období pro péči o srdeční oblast, a to v několika úrovních. Květnovou inspiraci pro jednotlivá znamení horoskopu připravil Pavel Hanzal.

Aby životní energie proudila ...
Důležitý je nejen dostatek vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje celý rok, ale hlavně dobrý příjem a průtok životní energie. Základním předpokladem k proudění životní energie neboli Prány či Čchi, je uvolněná krční a hrudní páteř. Proto neodkládejme návštěvu  reflexního terapeuta nebo proveďme samoošetření, pokud reflexní terapii ovládáme. Opomíjet bychom neměli ani detoxikaci organismu, kterou ovšem čtenáři Meduňky, jak pevně věřím, poctivě absolvovali nebo průběžně absolvují již od prvních jarních dní.
Jiný dobrý způsob práce na sobě je práce s čakrami. Správná funkce a otevřenost čaker má také přímý vliv na správný tok životní energie. Práci s čakrami bychom se měli věnovat celoročně a pokud ji zanedbáváme, můžeme ji vyzkoušet aspoň v květnu …
V neposlední řadě je důležité věnovat pozornost "otázkám a problémům" lásky. Mnoho lidí trápí partnerské problémy, buď jsou ve vztahu nespokojení nebo jsou sami a nedaří se jim vztah navázat nebo dlouhodobě udržet. Obvykle je to způsobeno obavou ze ztráty milované osoby nebo strachem ze samoty. Připomeňme si, že partnera nevlastníme a že jsme na zemi proto, abychom se něco naučili a pokročili dál na naší duchovní cestě, a to i prostřednictvím řešení partnerských problémů. Jakákoli forma závislosti  je tématem k řešení, a to i závislost na partnerovi, často nám ukazuje na náš problematický vztah k sobě samým.Na místě je proto i zamyšlení nad sférou vlastních emocí a obav. 
Srdeční činnost má dále přímou vazbu na stres a krevní oběh. Proto vnitřní pohoda, pozitivní přístup k životu a meditační cvičení, která nás přibližují Universu, jsou kýženými předpoklady dobré srdeční činnosti. Krevní oběh podpoříme přiměřeným pohybem, stravou bohatou na ovoce a zeleninu, dostatkem tekutin a nezapomínejme ani na rutin obsažený  například v pohance.

Horoskop na květen 2011 pro jednotlivá znamení

Beran
Zrozenci Berana se v posledních týdnech  vezli na vlně výrazné energie, ale ta se v průběhu května bude pomalu přetavovat. Původní ctižádost, inspirující k tomu vrhat se do různých činností téměř po hlavě, se ve druhé dekádě května začne stávat praktičtější. Přechod planety Mars do znamení Býka je toho jednoznačným ukazatelem. Postupně se k němu připojí i Merkur a Venuše, takže důkladnější uvažování i činy by mohly mít i stabilnější výsledky. Druhá dekáda může přinášet nejen zájem o umění a duchovní záležitosti, ale i chuť prožívat život hodnotněji a podle vlastních představ a snů. To vše za pomoci příznivého vlivu planety Neptun. Silnou touhu po hmatatelných výsledcích podpoří i transformační planeta Pluto, která všechny zmíněné planety podporuje trigonem zejména na přelomu druhé a třetí květnové dekády.
Rada: K dotažení věcí do konce využijte druhou polovinu května.

Býk
Vstup do květnového měsíce je pro Býky pozitivní, Slunce v Býku dostává regenerační podporu od planety Pluto. Pokud chcete podpořit svůj organismus, využijte právě tuto dobu. Závěr první dekády bude úspěšný a budete vnímat život pozitivně a s úsměvem na tváři. Vhodná doba na cesty a poznávání všeho nového. Tento trend se udrží i v další dekádě.
V jejím závěru ovšem zvyšme pozornost, abychom občas nepodlehli iluzím a nepravdám, jako důsledek kvadratury mezi Neptunem a Sluncem. Závěrečných deset květnových dnů přímo vybízí k činnostem spjatým se zemským živlem. Snažte se tyto dny co nejvíce být v přírodě, pracovat na zahradě nebo zkuste něco vytvořit vlastníma rukama. To vše bude přínosem nejen pro vaše tělo, ale i ducha.
Rada: Duchovní techniky vyvažujte prací s hmotou.

Blíženci
Měsíc květen bude Blížencům přát. Úvodní dekáda bude ještě hodně aktivní, takže můžete chtít stihnout věcí víc, než je možné. Přesto zejména v jejím závěru se vám většina z nich může podařit. Druhou dekádu využijte k realizaci toho, o čem jste doposud jen snili. Symbióza inspirace z vyšších dimenzí a schopnost uvádět vlastní myšlenky a nápady do praxe tomu vyloženě přeje. To platí ovšem jen tehdy, pokud nezapomenete i na praktickou stránku života na zemi. 21. květen odstartuje měsíční období, ve kterém Slunce putuje znamením Blíženců. Je to tedy váš čas a byla by škoda toho nevyužít. Pokud zachováte logické uvažování, budete mít hodně inspirace i chuti do všeho nového. Je to i vhodný čas k návštěvě astrologa nebo k tomu, abyste se začali astrologií sami zabývat.
Rada: Nepromarněte toto období  a zaměřte se hlavně na to, co je důležité!

Rak
Pro Raky přináší květen příznivou zprávu. Hektičtější období, kdy jste mohli vnímat větší napětí a stres, se pomalu zmírňuje. A to platí nejen pro běžný život, ale také pro oblast zdraví, které by se mohlo začít lepšit v případě, že tomu pomůžete. První květnovou dekádu ještě změnu zcela nepocítíte, ale ve 2. dekádě, kdy Merkur, Venuše i Mars přejdou do znamení Býka, a tím i do sextilu na znamení Raka, by se váš život měl více stabilizovat. To platí i pro partnerskou oblast. Přesto zcela nejde výkyvy vyloučit, neboť planety Saturn, Uran a Pluto jsou stále v napěťové vazbě na vaše znamení. Proto všichni Raci by měli dlouhodobě věnovat větší úsilí duchovní práci na sobě, aby co nejvíce zpracovávali zkoušky, které jim tyto planety přináší. Poslední dekáda se ponese v podobném duchu.
Rada: Snažte se odstranit co nejvíce emočních bloků.

Lev
se snaží využít  i v mezilidských vztazích, je tah na bránu a silná touha se prosadit. Může to fungovat, pokud dokáží najít dostatečný soulad mezi svými touhami, praktickým přístupem a láskou k lidem, kterou by měli mít na zřeteli i tehdy, když sledují vlastní cíle. To je platné v první i druhé květnové dekádě. Vstup do třetí dekády přinese v tomto trendu částečnou změnu, neboť do popředí se můžou začít tlačit přes kvadraturu od planety Neptun jejich sny, které nebude snadné realizovat. Navíc touha provést a uskutečnit vše co nejrychleji nemusí být tou správnou cestou. Na druhou stranu se budou moci opřít o dostatek inspirace a originality. Jen na nich záleží, co si vyberou a jakou cestu zvolí. 
Rada: Držte se více při zemi, zmenšete vlastní ego a vše půjde lépe!

Panna
První dekáda měsíce lásky může znamenat větší koření ve vztahu, případně seznámení se díky tomu, že se odhodláte k prvnímu kroku. Také byste toto období měli využít k tomu, abyste začali nová rozhodnutí a projekty neboť druhá dekáda přinese změnu. Ta přijde díky přechodu vládce znamení Panny, planety Merkur do znamení Býka spolu s Marsem a Venuší. Právě nyní byste mohli vše, co jste v předchozí dekádě začali, realizovat do praktické roviny a dotáhnout do zdárného konce. Jinými slovy, konstelace vám nabízí plynulý přechod z aktivního rozhodnutí do jeho realizace a stabilizace. Závěrečná dekáda tohoto měsíce nabízí podobné konstelace, ovšem díky tomu, že Slunce přejde 21. května do znamení Blíženců, které je v kvadratuře k Panně, byste se měli vyhnout sporům s autoritami v oblasti  komunikace.
Rada: Zaměřte se na kvalitní stravu a posílíte organismus.

Váhy
Konjunkce planety Venuše (vládce vašeho znamení) s Merkurem a Marsem naznačuje, že téma vztahů bude celý kveten v popředí vašeho zájmu. V tomto směru se rozhodně nebudete nudit a zejména v první květnové dekádě byste se měli vyvarovat jakýchkoliv sporů a řešení partnerských problémů. Pokud budete chtít něco řešit s větší rozvahou a rozmyslem, ponechte to na druhou dekádu. V první dekádě si také zaslouží větší péči ledviny a močový systém. Tuto oblast byste neměli podceňovat dlouhodobě, zejména v současném období, kdy je ve znamení Vah planeta Saturn a v opozici na Váhy planeta Uran. Poslední dekáda může přinést změny ve vztazích podle vašich představ, které ovšem musí mít reálný základ.
Rada: Na ledviny je vynikající Jančův ledvinový čaj

Štír
Mars, tradiční vládce znamení Štíra, považovaného v současné astrologii za druhého vládce tohoto znamení vedle Pluta, se nachází v první dekádě ve znamení Berana. To vám nabízí schopnost se prosadit a nevzdat se, i když to nemusí být vždy snadné. Jeho přechod do znamení Býka pak přináší v druhé a třetí dekádě chuť prožívat život se vším hezkým, co přináší. Dobré jídlo a setkávání s přáteli, to vše vám udělá radost a bude vás naplňovat. Ve vztahu si budete také rádi užívat. Zároveň byste ale neměli zapomínat na zdravý životní styl, protože Mars je v Býku v opozici na Štíra, a to by mohlo přinést mimo jiné problémy s hemeroidy, lidově zlatou žílou, v případě, že budete jen plnými doušky užívat pozemské radovánky. Proto dostatkem pohybu a životosprávou tomu předejdeme.
Rada: Zvyšte příjem vlákniny a rutinu!

Střelec
I v začátku měsíce trvá nadšení pro různorodé činnosti, mezi něž můžeme zahrnout i duchovní oblast. Jupiter je dobroděj, vládnoucí znamení Střelce. Nabízí nejen pozemské zážitky, ale také duchovní cestu. Ve spojení s Marsem nabídne v prvních květnových dnech možnost průlomů v našem duchovním snažení. To podpoří v jejím závěru a v celé druhé dekádě i Venuše s Merkurem. Můžete se tedy začít i vzdělávat v oblasti duchovna, práva nebo v cizích jazycích. Nadšení pro tyto činnosti skutečně máte. Zrovna tak nebudete zanedbávat vztahy a s partnerem byste měli podniknout zajímavý výlet. Poslední dekáda již nebude v tak příznivém duchu, ale přesto stále trvají poměrně pozitivní konstelace.
Rada: Věnujte čas vlastnímu vzdělávání a meditacím.

Kozoroh
Už nějakou dobu se určitě nenudíte a první dekáda nepřinese výraznou změnu. Zejména mezilidské vztahy a váš smysl pro hodnoty v oblasti partnerských a mezilidských vztahů je podroben potencionálním změnám. Hodně záleží na tom, jak moc jste ochotni jít změnám vstříc a zakomponovat je do svého života. Ovšem neměly by to být jen změny pro změny, ale pro vylepšení vašich životů! Pokud si chcete nechat víc času na rozmyšlenou, což by vám, jako trpělivým Kozorohům mělo vyhovovat, vyčkejte do druhé nebo třetí květnové dekády. Zejména pro Kozorohy platí slogan, že nejlepší je „zlatá střední cesta“. Tedy nic se nemá přehánět – ani rychlé změny bez rozmyslu, ale ani přílišné lpění na tom, co je přežité nebo vyžaduje změnu.
Rada: Naslouchejte vlastnímu nitru a intuici!

Vodnář
První májové dny vás zastihnou v pozitivní náladě, která může motivovat k nečekaným krokům nejen vás, ale i lidi ve vašem okolí, partnera nevyjímaje. Dynamické a pozitivní nápady většina přátel ocení. Druhá a třetí dekáda přinese určitou změnu v energetickém naladění posledních týdnů. Planety myšlení Merkur, radosti ze života a vztahů Venuše a planeta aktivit a průbojnosti Mars se přesunou do znamení Býka, které je v napěťové kvadratuře na znamení Vodnáře. Planetární konstelace vás tímto vyzývají k větší důslednosti, poctivosti ve vykonávané práci, ale i trpělivosti a rozvážnosti. Pokud jim budete naslouchat,  můžete jejich vliv využít k vlastnímu rozvoji. V opačném případě věci můžou drhnout, abyste si vše dokázali uvědomit.
Rada: Originalita je i v tom, že se někdy odlišíme od našeho vodnářského originálního myšlení a jednání!

Ryby

Solidní konstelace, které nás podporují v našem myšlení a kontaktech s druhými lidmi, dostanou s přibývajícími květnovými dny hmatatelnou strukturu. Sextil ze znamení Býka do znamení Ryb, vytvářený několika planetami, to podpoří. Měli bychom toho využít a pokusit se zejména v druhé dekádě vaše snění a vnitřní svět přenést na zem a udělat z nich opravdové skutky. Může to být jak v oblasti sociální, tak duchovní. Navíc pomoc bližnímu svému, chcete-li podle východních filosofií karma jóga, to jsou také cesty k Jednotě. Navíc do všeho můžete zapojit partnera, a to nejenom tím, že mu o tom povíte nebo ukážete, ale můžete mu i nabídnout zapojení. Ostatně spolupráce v těchto oblastech každý vztah utuží.
Rada: Vaše nitro potěší i drobná radost, kterou jste udělali někomu druhému.

Pavel Hanzal
astrolog a léčitel, www.pavelhanzal.cz