Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Čas v našem životě

ČAS - slovo, které bohužel každý z nás denně skloňujeme ve všech pádech. "Nemám čas! nestíhám...!" - kolikrát to denně vyslovíme...Zacházet s časem je důležité umění a paradoxně často stihneme víc věcí, když se uprostřed spěchu na chvíli zastavíme a rozmyslíme si, jak čas využijeme.Nad tím, jak zacházet s časem ku prospěchu našeho zdraví, těla i duše, se v následujícím článku zamýšlí naše psolupracovnice, lektorka Kundalini jógy DITA LYNER

Čas...
Tři písmenka a co to mnohdy s námi dělá! Někdy mám silný pocit, že jsme se stali jejich obětí a vůbec nestačíme vnímat nic jiného. Kolikrát za den se podáváte na hodiny, kolikrát denně se dostanete do stresu, že něco nestihnete?
Ano, lidstvo si vymyslelo čas a věřím, že na začátku byl i dobrý úmysl. Nyní je z něj ve většině případů strašák. Vždyť ve skutečnosti žádný čas neexistuje. Jediné, co existuje, je rytmus. Myslíte, že rostliny nebo zvířata zajímá nějaký čas? Je jim to úplně jedno. Žijí v rytmu. Přesně poznají, kdy je doba na růst, květ, plod a kdy je potřeba začít se ukládat ke klidu. Myslíte, že to chtějí změnit?
Proč chceme my dostat svůj čas pod kontrolu?
Chceme mít pod kontrolou něco, co vůbec neexistuje, ale všichni okolo to řeší. Každý něco nestíhá, má moc práce, nemá čas! Zkusme se na chvíli zastavit a zjistit, co to je, nechme ten čas na sebe působit. Zjistěme jaký je, co s námi dělá, jakou má chuť, barvu, kde v těle ho cítíte? Jsem přesvědčená, že zjistíme velmi pozoruhodné věci.
Mnoho z nás je pod neustálým tlakem a stresem. Snažíme se to nějak uvolnit, protože to dlouhodobě není možné vydržet, ale kdy? Nemám čas odpočívat.
A pak jednoho dne tělo vypoví službu. A my se divíme, nemoc přijde v nejméně vhodnou chvíli. Když je to „jen“ nachlazení, tak si skočíme do lékárny pro nějakou zázračnou pilulku a za 2 hodiny jsme opět fit. Opravdu?

Důležitá relaxace
Dokud není naše tělo a mysl kompletně uvolněná a relaxovaná. Nemáme přístup ke své intuici. Intuice nekřičí, promlouvá velmi slabým hláskem, někdy je to jen sekundový záblesk nebo pocit. Mluva intuice a naší duše se mění, abychom jim mohli naslouchat musí být náš vnitřní svět v harmonii a klidu. Hlavně naše mysl musí být relaxovaná a klidná, abychom ji mohli používat pro to, co je pro nás potřebné a správné, nikoliv, aby nás ovládala svými strachy, neurózami a stresy.
Pokud ženy nevnímají svůj cyklický rytmus, přestávají být ženami. Žena je cyklická a její menstruační cyklus jí dává jistotu a vedení. Stres a napětí tento cyklus silně narušuje a žena je jakoby vnitřně zmatená a odpojená od svého vnitřního světa. Tento cyklus je díky antikoncepci téměř ztracený, ale pro zdraví ženy tolik potřebný. Všechno souvisí se vším. Pokud jsme ve stresu, nemůžeme vidět možnosti, příležitosti, ale také rady a varování. Podívejte se na silnice, každý někam spěchá a chce být první. Jaká pošetilost! Nechme spěchat záchranáře, kteří jedou zachraňovat životy, tam je každá vteřina rozhodující, ale jinak? Pokud nejde o život, nejde o nic!
Jak vypadá vaše práce, když pracujete v klidu a uvolněně? Nakonec máte vše hotové mnohem rychleji a hlavně kvalitně. Pod tlakem děláme spoustu chyb, které se musí opravit a opět to celé stojí čas a peníze. Proč? Protože neposloucháme sami sebe, nejsme důslední a nedodržujeme sliby, které jsme dali hlavně sami sobě.
Jakmile zapomenete na čas a začnete vnímat rytmus svého těla, okolní přírody, velmi se vám uleví. Když jsem v jednom období svého života řešila své „špeky“, dostala jsem radu. Začni 2x denně 11 minut relaxovat. Moje první reakce byla: to není možné, kdy, na to nemám ČAS, to je nějaká hloupost. Po 40 dnech této procedury jsem mohla začít sklízet úrodu. Každý den jsem si našla čas. Zjistila jsem, že zvládnu mnohem víc věcí, mám nové nápady, cítím své tělo, vím co, kolik a kdy mám jíst. Mé tělo se začalo měnit a já měla radost ze života. Dodnes je pro mne čas jen nějaká veličina, která mi pomáhá se orientovat, ale která není pro život podstatná a důležitá. Jakmile začínám mít pocit, že nestíhám, ihned se zastavím! Několikrát se zhluboka nadechnu a vydechnu, případně se jdu projít a uvolnit se. Pročistím si hlavu a najednou vím, jak věci poskládat, co je důležité, co počká a někdy se pár věcí vyřídí jakoby SAMO.

Nejsme na to sami...
Věřte, že je o každého z nás postaráno. Je úžasné vědět, že je něco většího nad námi, co nás opatruje a je nám nápomocno, když potřebujeme. Naučte se odevzdávat své starosti mimo sebe Bohu, Nekonečnu, Vesmíru, je jedno, jak to nazvete. Velmi se Vám uleví a vy se budete moci usmívat a užívat si život.
Není to nabádání k lenosti, ale naopak k veliké odpovědnosti k sobě sama. A převzít plnou a vědomou odpovědnost za svůj život chce někdy opravdu velikou odvahu.
Přeji vám kopec odvahy, relaxujte a buďte šťastni.

            S láskou

                                                                                 Dita Lyner