Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Jak může metoda EFT pomoci při porodu

Milí čtenáři, už jste četli červnovou Meduňku? Přináší řadu důležitých informací, rad a nápadů. Dáváme v ní opět prostor i vám, abyste se mohli podělit o své zkušenosti s ostatními. Nabízíme vám článek od naší čtenářky, paní Libuše, která píše o svých zkušenostech s využítím metody EFT ve své praxi porodní asistentky...   

Jak může metoda EFT pomoci při porodu

Naše čtenářka, paní Libuše, působí dlouhá léta jako porodní asistentka. V následujícím článku se s námi podělí o svou zkušenost s využitím metody EFT při předporodní přípravě a při porodu.  

 

Narodil se chlapeček…
…a na Matičce Zemi  přibyla další lidská bytost, zdravé miminko, malý človíček.
Na předporodní přípravě i na samotnému aktu rození jsem se jako porodní bába částečně podílela, a ráda bych tímto příběhem všem nastávajícím maminkám dodala odvahu a ujistila je, že při porodu hraje velmi důležitou roli jejich psychika. I když žena rodí poněkolikáté, každý porod je zcela originální a výjimečný a pokud má být pozitivním zážitkem, je rozhodující emoční stav rodičky. Při porodu se mohou otevřít a vyvolat nezpracované emoce a hluboko uložené nepříjemné zážitky, a porodní proces se tím může zkomplikovat.

 

Nejkrásnější den života ženy
Za 18 let mé soukromé praxe „porodní báby“ jsem se na mnoha příkladech přesvědčila, že  emočně vyrovnaná a na porod připravená žena je schopna vnímat svůj porod jako nejkrásnější událost ve svém životě. Fyzickou bolest prožije, ale nepřipisuje jí význam, nepotřebuje být tlumena léky nebo rodit v epidurální analgezii. Moje předporodní příprava je především založena na práci s psychikou, dále pracuji s vizualizací, barvami, kresbou a součástí přípravy je také intuitivní tanec. Maminky si nakreslí kartičky, kde si napíší datum porodu a s těmito kartičkami pak během těhotenství pracují. Ve většině případů jim skutečně porod na den vychází i přesto, že od  svého lékaře mají více termínů více. Ode mne dostávají i léčivý obrázek pro porod a také obrázky s otevíráním děložního hrdla nebo obrázek děložní kontrakce.

Nastávající maminka, o které chci psát, byla druhorodička, termín porodu byl stanoven na 27. srpen. Při předporodní přípravě jsem pracovala s metodou EFT, která patří mezi metody energetické psychologie a pomáhá odstraňovat různé strachy, stresy a psychické bloky, ale je účinná i při odstraňování neplodnosti, fyzických bolestí atd. Působení probíhá tak, že se jemným poklepem prstů aktivují body na těle (ruka-hlava-hrudník) v určitém pořadí a zároveň se pracuje s příslušnou negativní emocí či fyzickou bolestí. (Pro toto působení užívám výraz „ťukání“.) V tomto případě jsem metody EFT využila k odblokování strachu, zda miminko bude zdravé, žádné další vážnější psychické bloky tato žena neměla.
Přesto však své těhotenství přenášela. Její první porod proběhl velmi dobře a ani teď jsem u ní neshledávala žádný důvod k přenášení. Podle mých zkušeností je téměř ve všech případech přenášeného těhotenství důvodem určitý psychický blok rodičky, např. různé strachy, nepříjemná zkušenost se zdravotnickým personálem při předchozích porodech, potraty či jiné stíny, které na své ženské cestě nasbírá. Žena však může přenášet i z důvodů zcela banálních, zažila jsem případ, kdy nastávající maminka čekala, až manžel dodělá přebalovací stůl pro miminko, samozřejmě tyto vlivy působí na rodičku na úrovni duše a nikoli v racionální rovině. Tyto vlivy lze prostřednictvím metody EFT účinně odblokovat a zabránit tak umělému vyvolání porodu, které s sebou nese určitá rizika. U mé klientky po „odťukání“ strachu, že miminko nebude zdravé, jsme použily pozitivní afirmace a „naťukaly“ na všechny body, s nimiž se při metodě EFT pracuje, tato hesla: Moje miminko se narodí do 27.8., porod proběhne zcela fyziologicky, bez komplikací, v klidu, lásce a harmonii. Fyzickou bolest zvládnu, protože rozumím signálům svého těla, na děložní kontrakci se těším, protože napomáhá mému dítěti se narodit, vím, jak dýchat, vím, jak svoje tělo zrelaxovat, na porod se těším, přijímám se a mám se ráda...
Ve vizualizaci, na kterou kladu při přípravě na porod též velký důraz, si maminka ještě svoje porodní cesty „prošla“, v relaxaci navázala přes pocity kontakt s miminkem, vše bylo příjemné a v pořádku.
Termín porodu však uplynul, uplynuly i další dva dny a stále se nic nedělo. Maminka chtěla, abych jí poradila nějakou alternativní metodu na vyvolání porodu.
Otestovala jsem ji a zjistila jsem důvod, proč se porod stále nerozběhl – své těhotenství si užívala a vlastně nechtěla tento příjemný stav měnit. Tento důvod se nacházel v její duši, nikoli v hlavě. Když se nic nedělo ani pátý den po termínu porodu, aplikovala jsem opět metodu EFT. Základní nastavení znělo: I přestože jsem zatím neporodila, protože se mi líbí být těhotná, vím, že už by bylo dobré miminko pustit, přijímám se a mám se ráda.
Při „odťukávání“ na příslušných bodech jsme v prvním kole pracovaly s hesly: Líbí se mi být těhotná, mému miminku se v bříšku líbí, rodit se mi nechce, skončil by ten krásný pocit být těhotná. Hesla pro další kolo zněla: Nemohu být těhotná pořád, nastal čas na zrození miminka, na porod jsem fyzicky připravená... a v třetím kole „ťukání“ bylo důležité vyjádřit právo volby: Volím si právě teď ukončit svoje těhotenství porodem, své dítě uvolnit z lůna, přivést ho na tento svět.
Poradila jsem mamince, aby pracovala ještě s hesly: Volím si, aby porod nastal od této chvíle v co nejkratší době, už jsem skutečně připravena.
Moje pokyny dodržela, začala poklepávat na příslušné body – a do sedmi hodin do počátku aplikace porodila zcela fyziologicky a bez komplikací zdravého chlapečka. Pro mne byl tento případ zajímavou zkušeností, ověřila jsem si, že důvodem přenášení těhotenství mohou být i příjemné pocity. A spolu s maminkou jsem se radovala z narození zdravého dítěte…

                                                                                           Libuše Kotoučková

 Foto: archiv autorky