Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Jak na bolesti v krku a šetrné snížení horečky?

Opět nastává období, kdy se mnozí z nás budou potýkat s nachlazením, kašlem, rýmou, bolestmi v krku a dalšími podobnými nepříjemnými potížemi. Ke zlepšení stavu můžeme využít přírodní prostředky podle rad Simony Procházkové z knížky Podzimní čarování, která před časem vyšla v meduňkové edici.

Bolesti v krku
Při bolestech v krku jsou velmi účinná tato jednoduchá kloktadla:

  1. Do 2 dl teplé vody přidáme 2 čajové lžičky mořské soli. Promícháme a kloktáme.
  2. Do 2 dl teplé vody přimícháme 1 polévkovou lžíci citrónové šťávy.
  3. Do 2 dl teplé vody přidáme 1 čajovou lžičku propolisové tinktury. Pozor na alergii na včelí produkty!

Tipy na šetrné snížení teploty
Jestliže se dostaví teplota, nejlepším řešením je vypotit se, a nejlépe bez léků snižujících teplotu. Když necháme teplotu vyběhnout, tělo automaticky nastartuje imunitní systém a poradí si s bacily téměř samo a ještě organismus posílíme. Jestliže je tělesná teplota vyšší než 38,5 °C, jednoduše ji snížíme studenými zábaly nohou, popřípadě celého těla, a bylinkovým čajem (na pořádné vypocení) z lipového květu a černého bezu v poměru 1:1. Horečku pomůže snížit i inhalace éterického oleje z citrónu, eukalyptu či máty. Použijeme ho v aromalampě a místnost necháváme provonět 1 - 2 hodiny, dokud se nezačne teplota snižovat.
Tento postup je velmi vhodný již i u malých dětí. Protože když si ihned vezmeme prášek na snížení horečky, organismus nedostane šanci a imunita slábne.

Polévka posílí organismus
Výborným prostředkem na posílení nemocí oslabeného organismu a zároveň vynikající dezinfekcí je silná česneková polévka. Uvaříme ji pouze s bramborem, prohřeje a organismus  povzbudí.

Velkým pomocníkem jsou vitaminy
Vitamin C, A, E, skupiny B a další cenné látky obsahuje v přírodní formě a dostatečném množství rakytník řešetlákový. Je k dostání ve formě čaje, sirupu či šťávy.
Při chřipce doporučuji 2 x denně 1 čajovou lžičku šťávy či sirupu. V době rekonvalescence po nemoci stačí již 1x denně 1 čajová lžička.

Aromaterapie likviduje bacily a viry
Z aromaterapie je k prevenci i k podpoře léčby v případě, že již onemocnění propuklo, vhodný éterický olej z eukalyptu, máty peprné, cedru,  jedle, smrku, tymiánu, tea tree, borovice, kajeputu, levandule. Používáme buď do aromalampy (3 až 5 kapek éterického oleje do 2 lžic vody, zapálit čajovou svíčku a nechat 20 minut působit - tento postup provádíme 2 x denně), k provonění a zároveň dezinfekci místností, nebo do koupelí (4 až 5 kapek éterického oleje do 2 lžic olivového, mandlového, lněného či sezamového oleje nebo medu, mořské soli, mléka či smetany. Éterický olej musí být smíchán s některým z těchto emulgátorů, poněvadž se nerozpouští ve vodě, ale plave na povrchu a mohl by se dostat do očí, úst, uší a pohlavních orgánů a způsobit podráždění). Koupel by měla trvat 15 - 20 minut. Masážní přípravky si zhotovíme tak, že smícháme 1 lžíci kvalitního rostlinného oleje ( mandlový, olivový, sezamový..)  s  3 – 5 kapkami silice. Pro kojence, děti do 5 let jsou vhodné éterické oleje z levandule, eukalyptu, tea-tree, mícháme v polovičních dávkách, než jsou výše uvedené.