Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Jak pečovat o ledviny?

Pozdně podzimní a zimní období a současné počasí s výkyvy teploty s sebou často nese problémy s ledvinami a močovými cestami - je snadné prochladnout a následné nepříjemné potíže na sebe nenechají dlouho čekat...  V následujícím článku nám jeho autorka Simona Procházková radí, jak o ledviny a močový měchýř pečovat.
A pamatujme, že nejlepší je prevence...

Zdravé ledviny jsou pro správný chod organismu naprosto nezbytné, protože bez jejich dostatečné funkce nemáme šanci vyléčit žádné závažné onemocnění. Právem si tak zaslouží každoroční regeneraci.  A jak si o ně můžeme pečovat?
Vylučovací soustava udržuje organismus v jemné rovnováze. Bez ustání kontroluje hladinu vody, soli a odpadních látek, filtruje krev a zajišťuje stálou tělesnou teplotu. Skládá se z ledvin, dvou močovodů, močového měchýře opatřeného svěračem a močové trubice.

Ledviny a močové ústrojí dobře pročistí melounová kúra.

Ledviny - ren

Ledviny mají tvar fazole, přitom vnitřní zakřivení vytváří prolákninu, konkávní vtažení.
V této části vyúsťují krevní a lymfatické cévy, nervy a ledvinná pánvička do vstupní části močovodu. Obě ledviny leží v krajině bederní, vždy jedna po straně páteře. Každá ledvina je 10 – 12 cm dlouhá, 3 – 4 cm tlustá a 5 – 6 cm široká a váží 120 – 300 g. Základní funkční jednotkou ledvin je nefron, který se skládá z glomerulů (klubíčka kapilár) a z tubulů (systém kanálků). V glomerulech se filtruje krev a v tubulech se koncentruje moč, která pak odtéká z ledvinové pánvičky močovodem do močového měchýře a pak je vypuzována močovou trubicí ven z těla.
Funkce ledvin je těsně spojena s cévním systémem. Během 1 minuty proteče ledvinou množství krve dvojnásobně převyšující její vlastní hmotnost. V klidovém stavu je prokrvena jen část ledvin.  
V ledvinách taky vznikají důležité hormony, které regulují krevní tlak, udržují náležité množství vápníku a stimulují kostní dřeň k tvorbě červených krvinek. Ledviny také produkují sekret zvaný renin, který přechází do krve a je dopravován tam, kde je nutné zúžit krevní cévy.  Alarmující je skutečnost, že funkce u zdravých lidí slábne už od 20 let.
Jak poznáme oslabené ledviny?
Nedostatečná činnost ledvin se projevuje hromaděním odpadových látek v krvi, které měly být odstraněny. Tento stav se nazývá urémií a projevuje se mnoha symptomy, jako jsou bolesti hlavy, závratě, zvracení, křeče, zrakové potíže, typicky zapáchající dech. Pokud máme častější angíny, problémy s vlasy, nehty, trpíme na záněty čelních dutin, bolesti kolen (pravé koleno – dysfunkční je levá ledvina, levé koleno – dysfunkční je pravá ledvina), celoplošné ekzémy, upozorňuje nás tělo, že s našimi ledvinami není něco v pořádku.

Prokazatelné souvislosti
Alternativní medicína dává do souvislosti mozek a močový systém, počínaje ledvinami. Po těžkých operacích ledvin dochází obvykle po 10 letech k onemocnění mozku, obvykle rakovině. Zkušenosti terapeutů neustále potvrzují fakt, že každé i sebemenší onemocnění močového systému se dříve či později projeví na určité mozkové činnosti. Například u záchvatů epilepsie bývají ve většině případů jakousi předzvěstí záněty močového měchýře bez zjevné příčiny. Při dlouhodobých komplikacích s močovým měchýřem zjišťujeme částečnou, někdy i větší ztrátu stability až po pády.  Problémy s močovými cestami a ledvinami se vyskytují i u pacientů s Parkinsonovou nebo Alzheimerovou nemocí.
Sousedy močového měchýře a ledvin jsou slezina a slinivka. Zejména dysfunkce slinivky, která doslova ovládá všechny sliznice v těle, zapříčiňuje to, že slizniční vazivo močového měchýře ztrácí pružnost.  Močový měchýř a ledviny mají také vazbu na plíce a tlusté střevo.

Onemocnění ledvin
Nefropatie
Onemocnění ledvin se také nazývá nefropatie. Při ní jsou ledviny nejprve přetíženy, pak začínají propouštět, přestávají vykonávat filtrovací funkci, až nakonec selhávají. Například lidé s cukrovkou mívají často zvýšenou hladinu krevního cukru, ta nutí ledviny filtrovat krev více, než je ve skutečnosti nutné. Tato práce navíc se obvykle na ledvinách do velké míry podepíše. Filtry jsou pod krajní zátěží. Přetížené filtry nestačí plnit svoji funkci a začínají prosakovat. Jednou z látek, která může prosakovat je bílkovina zvaná albumin. Ten přes filtry prosakuje do moče. Přítomnost malého množství albuminu v moči bývá vnějším signálem poškození ledvin. Když se následně dostává do krve stále větší množství albuminu, jeho hladina v krvi klesá.  Jednou z funkcí albuminu je zadržovat vodu v krvi. Jestliže se v krvi nevyskytuje dostatek albuminu, voda z krevních cév začne prosakovat. Voda nakonec může skončit v nohách, břiše či na plicích. Voda v oblasti kotníků způsobuje otoky. Voda v břišní oblasti zase nadmutí. Voda na plicích značně stěžuje dýchání. Po určité době přestávají některé přetížené filtry úplně fungovat. Tím přidají práci těm filtrům, které jsou ještě stále aktivní. Jelikož se jim přidá práce, jsou přetíženy a po čase přestanou fungovat i ony. V konečné fázi nezbývá žádný filtr, který by z krve odstraňoval odpadní látky a krev se těmito škodlivinami úplně zaplaví až na toxickou úroveň. O této poslední fázi mluvíme jako o selhání ledvin.

Ledvinový reflex
Jedná se o časté onemocnění malých dětí. Jde o zpětný chod moči z močového měchýře do ledvin, což je výrazně zatěžuje a dochází k zánětům, které se musejí řešit operativně. Účinnou léčivkou na tuto nemoc je brutnák lékařský.

Záněty ledvin
Výborně na ně působí lichořeřišnice, medvědice léčivá, brusinka.

Krvácení z ledvin
Blahodárně působí bukvice lékařská, řebříček, toten lékařský, rdesno krvavec.

Ledvinové a močové kameny
Ledvinové kameny (nefrolitiáza) mohou vznikat kdekoli v močovém ústrojí (v ledvinách, ledvinové pánvičce, v močovodech, měchýři či trubici), ale ledviny jsou nejčastějším místem. Vyskytují se mezi 30 až 60 rokem života, častěji u mužů. Kameny mohou ucpat močovou trubici a poranit stěny močových cest, močového měchýře nebo vyvolat zánět. Velikost kamenů se pohybuje od velikosti zrnka písku po velikost pomeranče. Podle chemického složení rozlišujeme kameny urátové (vznikají ze solí kyseliny močové), fosfátové (z fosforečnanových sloučenin), oxalátové (převažuje kalcium oxalát a amonium oxalát), karbonátové (hlavně z uhličitanu vápenatého), dále pak indigové, xantinové a cystinové. U pacientů se nejčastěji objevují kameny oxalátové a fosfátové.

Faktory podporující tvorbu kamenů
-    Tvorbu kamenů může vyvolávat zvýšená konzumace kravské bílkoviny. Vědecké výzkumy potvrdily, že laktóza i kalcium kravského mléka významně ovlivňují vznik kamenů.
-    Alkohol dráždí močové ústrojí a podporuje vznik kamínků.
-    Nadměrná konzumace masa je velkým nebezpečím pro tvorbu a růst kamenů. Čím více je masa v potravě, tím větší je riziko.
-    Bílý cukr vytváří velké předpoklady pro vznik vápenatých kamenů.
-    Káva, černý čaj, cola a ostatní komečně vyráběné přeslazené a přechemizované limonády čokoláda, kakao vytváří předpoklady pro vznik oxalátových kamenů.
-    Také vitamínové tabletky přispívají ke vzniku kamenů. Kyselina askorbová (vitamín C) ve velkých dávkách může zvýšit vylučování kyseliny oxálové, a tím také zvýšit sklon k tvorbě kamínků. Vitamín D stimuluje tvorbu hormonu, který ovlivňuje vylučování vápníku. Rovněž chemické složení šumivých léků a vitamínů zvyšuje pravděpodobnost kamenů.
-    Rovněž špenát, reveň, rajčata, citrusové plody, hroznové víno podporují vznik oxalátových sloučenin.
-    Analgetika velmi podporují vznik kamínků.
-    Pasivní způsob života zhoršuje vylučování moči a nepříznivě ovlivňuje látkovou výměnu vápníku. Proto bychom si měli dopřávat pravidelnou fyzickou aktivitu, což je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Co se stane, když se kamínek zaklíní?
Rytmickým smršťováním svaloviny stěn močovodů, které jsou asi 30 cm dlouhé, je moč (urina) z ledvin dopravována do močového měchýře. Plynulosti procesu někdy může zabránit kamínek, který může vyvolat koliku. Zadržování moči v části nad místem ucpání se ohlásí prudkými kolikovými bolestmi v oblasti ledvin. Vždy je lepší, když se kámen pomalu pohybuje směrem dolů, protože jeho delší zaseknutí se na jednom místě může mít dlouhodobé nepříznivé následky. Pokud je kámen ostrý nebo má drsnější povrch. Může být moč zbarvena krví z poraněné sliznice.

Několik jednoduchých receptů, jak odstranit močové kameny
Svízel syřišťový
Pomocí čaje z této bylinky se úžasně rozpouštějí močové kamínky. Potvrdily to i výzkumy, které vložily kameny do zkumavky a každý den je přelili čajem ze svízelu. Během 3 – 4 dnů se začaly kamínky pozvolna rozpouštět.

Melounová kúra
Po dobu 7 dnů konzumujeme pouze melouny a kvalitní tmavý chleba a to co hrdlo ráčí. Jestliže máme v močovém měchýři nebo ledvinách kameny, připravíme si 7 den mezi 2 – 3 hodinou ranní (biorytmus ledvin) horkou sedací koupel a sníme celý poslední meloun z týdenní kúry. Tuto proceduru opakujeme po 2 týdnech.

Nejlepší čaj na regeneraci ledvin – čaj Jiřího Janči
Abychom dokonale zregenerovali ledviny, je nutné 8 týdenní popíjení speciálně namíchaného čaje podle Ing. Jiřího Janči (dá se pod tímto názvem koupit v nálevových pytlících). Nesmí se ani 1 den vynechat. Čaj se popíjí 3 x denně, musí být vždy čerstvý!. Nejlepší doba pro regeneraci ledvin je leden až únor, ale můžeme si ji provést kdykoliv.
Potřebujeme:
3 díly natě celíku zlatobýlu (musí být použitý pouze tento druh celíku solidago virgaurea)
1 díl natě přesličky rolní
1 díl natě truskavce ptačího
1 díl natě rdesna blešníku
Postup: Léčivky smícháme dohromady, čaj si připravíme tak, že 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a popíjíme.

Ředění čaje pro děti:
Dětem do 3 let se dáváme 1 čajovou lžičku již hotového čaje do 2 dl čisté vody a dáváme jim popíjet.
Dětem od 3 do 5 let dáváme 2 čajové lžičky již hotového čaje do 2 dl vody.
Dětem od 5 let do 9 let dáváme 3 čajové lžičky již hotového čaje do 2 dl vody.
Starším dětem už nemusíme ředit.

Upozornění!
Ještě nesmím zapomenout zdůraznit, že ledviny se mají tendenci smršťovat a právě tyto bylinky je začnou nutit se opět roztáhnout a výkonně pracovat. Tak během ledvinové kúry někteří lidé mohou pociťovat bolestivost v oblasti ledvin, je to by nemělo být na překážku.

                                                                

                                                                    Simona Procházková