Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Jarní úklid aneb Uklízíme ekologicky

Milí čtenáři, ještě jste nestihli správný jarní úklid? Pokud ne, nepropadejte chmurám a nechte se při úklidu inspirovat radami od naší spolupracovnice Simony Procházkové - i jarní úklid může být ekologický...

Jarní úklid je důležitou přípravou na nové období roku – zbavujeme se všeho nepotřebného, co se už přežilo a co by nám v novém čase překáželo, ať jde o věci hmotné či nehmotné. Zkusme letos při úklidu bytu či domu přemýšlet ekologicky a nahradit klasické čisticí prostředky těmi přírodními, jako je např. citron či sůl.
Splní svůj účel stejně dobře, provoní nám domov a navíc neškodí životnímu prostředí.


Jedlá soda
Soda bicarbona je velmi účinným čisticím prostředkem využitelným v celé domácnosti. Soda funguje také jako spolehlivý pohlcovač nepříjemných pachů. Univerzální čistící pastu získáme smícháním 5 lžic teplé vody a 5 lžic jedlé sody.


Sporák, dřez, umyvadlo, záchod, vana, sprchový kout, bidet
Plochu potřeme pastou z jedlé sody a vše vydrhneme a opláchneme.


Hrnky na kávu a čaj

Hrnky s usazeninami od čaje a kávy naplníme horkou vodou a 1 lžící sody a necháme 2 hodiny působit.

Připálené hrnce, plechy, grilovací náčiní
Mastné skvrny na grilovacím nádobí odstraníme pomocí vlhkého kartáče namočeného do sody.


Čalouněný nábytek, koberce

Nasypeme sodu na zatuchlý koberec, čalouněné křeslo či sedačku a necháme hodinu působit, poté dobře vysajeme.


Garážové podlahy a betonové povrchy
Nasypeme sodu na olejové a mastné skvrny, postříkáme vodou a necháme působit přes noc. Druhý den podlahy vydrhneme mokrým kartáčem a hadicí.

 

Citron
Citron obsahuje kyselinu, která si snadno poradí se špínou i rezem, navíc provoní byt a má dezinfekční účinky. Citronová šťáva je obzvláště účinná, když se smíchá se solí. Vzniklá pasta poslouží všude tam, kde je potřeba něco vydrhnout.

 
Kuchyňská linka

Rozkrojíme citron, každou půlku namočíme v jedlé sodě a otíráme s ní linku, pracovní plochu, sporák, dřez, zbytky sody pak setřeme vlhkou houbičkou. Tato čistící metoda se nehodí na mramor a na nerezovou ocel.


Dřez, sporák, umyvadlo, vany, sprchový kout, záchod, bidet

Na vyčištění a zároveň dezinfekci těchto míst je výborná citronová pasta. Šťávu z jednoho citronu smícháme se solí a vzniklou pastu použijeme k čištění.


Kuchyňské prkénko

Pomocí citronové šťávy se zbavíme odolných skvrn od jídla na dřevěných i plastových destičkách. Stačí vymačkat šťávu z citronu na znečištěnou plochu a nechat 20 minut působit a pak opláchnout.


Měděné nádobí

Vnější části měděného nádobí vydrhneme polovinou citronu namočenou do soli.


Plastové nádobky

Skvrny od červené řepy, rajčat nebo jiných kyselých jídel potřeme citronovou šťávou, necháme půl hodiny působit a pak opláchneme.


Vodovodní baterie

Citron si dokáže poradit i s vodním kamenem na vodovodní baterii. Potřeme baterii citronovou šťávou a necháme ji působit přes noc. Ráno utřeme vlhkým hadříkem.


Spáry mezi kachličkami

Na zašpiněné spáry naneseme kaši z citronové šťávy a jedlé sody a zubním kartáčkem spáry pořádně vydrhneme.

                                             Simona Procházková, DiS.