Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Oživte své rezervy energie pomocí chůze s řízeným dýcháním

Jógínská technika pro každého...
V následujícím článku nám spolupracovnice Meduňky DITA LYNER představuje zajímavou techniku, pocházející z Kundaliní jógy. Kundaliní józe se DITA už léta věnuje a napsala o ní také řadu příspěvků, s nimiž jste se už mohli v Meduňce a na webových stránkách Meduňky seznámit. Tentokrát se můžeme inspirovat k "chůzi s řízeným dýcháním" a vyrazit do jarní přírody...

Chůze s řízeným dýcháním
Kouzlo chůze s řízeným dýcháním spočívá v jednoduchosti, dostupnosti a zároveň silné efektivitě.

Chůze patří k našim nejzákladnějším pohybům
, je to zároveň pohyb přirozený a velmi zdravý. V dnešním uspěchaném světě plném automobilů na ni někdy zapomínáme a tím trpí nejen celé fyzické tělo, ale také naše mysl a duše. Věřte, že hodinou v posilovně deficit chybějící chůze nedoženete a pokud posilovna nemá přísun čerstvého vzduchu, vše ještě neblaze umocníte. Deficit čerstvého vzduchu se velmi rychle podepisuje na našem zdravotním stavu a celkové psychice. Zde je tedy návod, jak díky „obyčejné“ chůzi najít spojení sama se sebou.
Moje první osobní zkušenost s následujícím programem byla velmi pozitivní:
už po první takové procházce se mi nádherně narovnala záda. U ostatních účastníků bylo jednoznačně vidět a cítit pozvednutí energie a možnost „nadechnutí“ se do dalších úkolů pracovního týdne. Nejlepších výsledků samozřejmě dosáhnete denní pravidelností, ale zkuste si najít čas alespoň 1-2x týdně a sami poznáte, že taková procházka je dokonalý zázrak.
Obujte si pohodlnou obuv, přibalte stopky a můžete vyrazit!

Jak na to?

Základem všeho je správné dýchání.
Přečtěte si prosím nejprve pozorně tento návod na správné dýchání, je to velmi důležité.
Abychom měli opravdu jistotu správného postupu, začněte dýchat v leže.
1. Položte se na záda, nohy mějte natažené, špičky uvolněte do stran, případně je pokrčte je v kolenou.
2. Položte si obě ruce na břicho tak, aby se prostředníčky lehce dotýkaly. Nadechněte se do břicha a vnímejte, jak se prsty od sebe oddalují. Vydechněte a nechte břicho klesnout, prsty se k sobě opět přiblíží. Opakujte 10x.
3. Posuňte ruce na hrudník nad prsa a dýchejte do oblasti hrudníku. Ruce se pohybují stejným způsobem. Opakujte 10x.
4. Položte ruce pod klíční kosti, prsty jsou těsně pod krkem. Dýchejte do oblasti klíčních kostí, kde zapojíte pomocné dýchací svaly. Opakujte 10x.
5. Nyní se uvolněte, ruce položte podél těla a začněte dýchat plným jógovým dechem. Nadechněte se nejprve do břicha, následně do hrudníku a nakonec pod klíční kosti. Vydechujte prvně z oblasti klíčních kostí, hrudníku a nakonec z břicha. Opakujte tento dlouhý dech úplný dech alespoň 10x.
6. Jakmile jste si jisti, že dýcháte správně, můžete se posadit do sedu se zkříženýma nohama nebo na židli se zachováním rovné páteře a opět si vyzkoušejte tento plný jógový dech.
Jde o dech, který vás rychle zklidní a vrátí k sobě. Doporučuji jej alespoň na 3-5 minut zařadit do každodenní programu např. před spaním. Bude se vám dobře usínat.

Zkontrolujte, zda je vaše dýchání správné. Jedině tak můžete docílit správného a plného efektu. Vrácení se a kontrolu svého dechu můžete provádět kdykoliv během dne, získáte tak jistotu, že dýcháte opravdu správně.

Ožívte se...
Program, který bych vám ráda představila, se jmenuje „Oživte své rezervy energie.“
Všichni velmi dobře známe, jak namáhavé je zvládat rutinní úkoly po dlouhou dobu. Jde o věci, na které nám již mnohdy nezbývá čas a chuť. Můžeme najednou ztratit smysl, proč to či ono vlastně děláme. Hasíme pak jeden „požár“ za druhým a ztrácíme přehled o tom, co děláme. Důsledek? Jsme podráždění, stresovaní, neklidní.
Program chůze s řízeným dýcháním posiluje vnitřní energetické rezervy a dělá naši mysl klidnou a vyrovnanou. Vytváří tlak na záda, což působí na páteř a ta se stává víc ohebnou a pružnou.
(Mimo jiné věk se měří právě ohebností a pružností páteře). Tento program dokáže postupně proměnit naše  negativní pocity a pesimismus na klid, otevřenost a schopnost myslet jasně a efektivně. Je to přesný nástroj pro zvládnutí podzimní melancholie.

A. Rozcvička:
1.    Stoupněte si, srovnejte záda, hlavu, ramena a zhluboka dýchejte. Nádech i výdech je vždy nosem a jedná se úplný nádech a úplný výdech. 1-3 min.
Nakonec se zhluboka nadechněte zadržte na chvilku dech (5-10s), vydechněte a odpočiňte si (30s).
2.    Stůjte, dejte nohy na šířku ramen. Předpažte ruce, propleťte prsty, udělejte tzv. kladivo. Pohybujte nataženými pažemi nahoru a dolů tak, abyste vytvářeli úhel 60º. Slaďte dech s pohybem, nadechujte se, když jdou ruce nahoru, vydechujte s pohybem rukou dolů. 1-3 min.
Nakonec se zhluboka nadechněte zadržte na chvilku dech (5-10s), vydechněte a odpočiňte si (30s).
3.    Stůjte s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Položte ruce na ramena tak, aby prsty směřovaly dopředu a palec dozadu. Lokty jsou na úrovni ramen rovnoběžně se zemí. Začněte otáčet hlavu a trup doprava a doleva. Spojte pohyb s dechem, nadechujte se při pohybu doleva, vydechujte při pohybu doprava. 1-3 min.
Nakonec ve výchozí pozici udělejte hluboký nádech, zadržte na chvilku dech (5-10s), vydechněte, uvolněte ruce a odpočiňte si (30s).
4.    Stůjte s nohama u sebe a začněte rytmicky zvedat ramena k uším. nadechujte se, když jdou ramena nahoru, vydechujte s pohybem ramen dolů. 1-3 min
Nakonec s rameny nahoře udělejte hluboký nádech, zadržte na chvilku dech (5-10s), vydechněte, uvolněte ruce a odpočiňte si (30s).
B. Zkontrolujte držení těla při chůzi a postupně zrychlujte tempo. Podrobný postup pro kontrolu správného držení těla vám přinesu v příštím článku.
C. Nyní je čas přistoupit k chůzi s řízeným dýcháním. K programu na oživení energie se používá dech nazvaný „Orel“. Jde o jednoduché dechové schéma, které je zároveň velmi přirozeným rytmem dechu. U tohoto druhu je pak snadné sladit dech s rytmem chůze. Nádech i výdech je vždy nosem.
Návod: jde o tzv. segmentový dech, takže se nadechujeme na čtyři kroky a stejně vydechujeme. Při každém ze čtyř kroků se pokaždé trochu nadechujte a v průběhu dalších 4 kroků postupně vydechujte. Pokračujte v rytmu 3 minuty.
Po 3 minutách začněte dýchat normálně, ale udržujte stejné tempo chůze 5 minut. Stejnou sekvenci opakujte ještě 2x. (celkem 9 min. chůze s řízeným dýchání, 15 min. chůze s normálním dechem)
Pro lepší koordinaci dechu s krokem si můžete pro každý krok s nádechem nebo výdechem spojit palec + ukazováček, palec + prostředníček, palec + prsteníček, palec + malíček.  

D. Po ukončení 3 cyklů chůze, zpomalte své tempo a změňte svoji pozornost. Tato fáze by měla trvat 2 – 3 minuty. Podrobný popis k vyrovnání energií po chůzi taktéž přinesu v příštím článku. Během zpomalení tempa dojděte na klidné místo, kde budete moci dokončit celý proces.

E. Poslední část, kterou máte nyní před sebou je závěrečné protažení, které uvede do rovnováhy boky a páteř s krátkou závěrečnou meditací.
1.    Stoupněte si, srovnejte záda, hlavu, ramena a zhluboka dýchejte. Nádech i výdech je vždy nosem a jedná se úplný nádech a úplný výdech. 1-3 min.
Nakonec se zhluboka nadechněte zadržte na chvilku dech (5-10s), vydechněte a odpočiňte si (30s).
2.    Chůze na místě. Stůjte rovně, ohněte ruce v loktech, prsty směřují vzhůru a dlaně dopředu. Lokty zůstávají uvolněné podél těla. Spojte palec s ukazováčkem na obou rukou, ostatní prsty směřují vzhůru. S nádechem zdvihněte koleno k pasu a zároveň ramena k uším, s výdechem položte nohu a ramena zpět. Pokračujte ve střídavém zdvihání nohou a současně ramen. 1 – 3 min.
Nakonec se zhluboka nadechněte zadržte na chvilku dech (5-10s), vydechněte a odpočiňte si (30s).
3.    Stoupněte si do pohodlného stoje rozkročného, zachovejte tělo rovné. Upažte ruce rovnoběžně se zemí, dlaně jsou otočené dolů. Zhluboka se nadechněte. S výdechem se předkloňte a pravou rukou se dotkněte levé nohy, obě ruce zůstávají natažené. S nádechem se vracejte zpět do výchozí pozice. Opakujte k druhé noze. Pokračujte 1 – 3 min.
Nakonec se zhluboka nadechněte zadržte na chvilku dech (5-10s), vydechněte a odpočiňte si (30s).
4.    Stůjte rovně, nohy u sebe. Propleťte prsty u rukou a spojte špičky palců k sobě. Umístěte dlaně před sebe na úroveň bodu středu (pupík), dlaně směřují k zemi. S nádechem zdvihněte ruce před krk, s výdechem je vraťte zpět na bod středu. Pokračujte 1 – 3 min.
Nakonec se zhluboka nadechněte zadržte na chvilku dech (5-10s), vydechněte a odpočiňte si (30s).
5.    Vnitřní chůze – smyslová bublina:
Pohodlně se posaďte do sedu se zkříženýma nohama nebo zůstaňte stát.
Představte si okolo sebe obrovskou smyslovou bublinu. Má velmi citlivý povrch. Buďte v meditativním stavu. Nechte vše vejít dovnitř – každý zvuk, pocit, myšlenku, vůni a chuť. Spočiňte uvnitř svého srdce. Pozorujte vše, otevřete se, buďte vnímaví, všechny pocity a napětí nechte vejít a opět odejít. Jen mysl limituje realitu a smysl.  Nechte mysl ať vejde do bubliny a pomalu bublinu zvětšujte na metry, kilometry až nekonečno.
Nyní zaměřte pozornost na svůj dech. Pozorujte dech, jak vstupuje do této smyslové bubliny. S každým dechem stabilizujte svůj bod klidu, svůj střed. S každým nádechem zvyšujte svoji bdělost a s každým výdechem pouštějte vše čeho se držíte. Pociťte požehnání a pak všechno uvolněte. Jestliže necháte svoji bublinu rovnoměrně rozprostřít do všech směrů a budete čím dál tím více klidní, ucítíte jedno z největších radostí vnitřní procházky, jděte kousek po kousku do rozlehlého prostoru vašeho srdečního centra a v něm spočiňte.
Konec: 3x hluboký nádech, zádrž 5s, úplný výdech; natáhněte ruce vzhůru. Vraťte ruce zpět a chvilku zůstaňte.
6.    Konec. V sedě nebo ve stoje, spojte ruce do pozice motlitby a umístěte je doprostřed hrudníku. Oči nechte zavřené a zarecitujte si 3x Sat Nam.

Chůze s řízeným dýcháním má mnoho možností, toto je jen jedna z nich. Jde o aktivitu, kterou zvládne opravdu téměř každý. Vychutnejte si krásy jarní přírody a načerpejte novou energii.
Ať se vám krásně chodí a dýchá!


                                                              Dita Lyner