Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Podpora početí: co můžeme udělat?

Plánujete v blízké budoucnosti založit rodinu a přivést na svět miminko? Je to jedno z nejvýznamnějších rozhodnutí v našem životě. Co můžeme udělat pro zdravé, přirozené početí?

V naší uspěchané době chybí často mladým ženám a párům prostředí, ve kterém by mohly svoje radostné plány prodiskutovat, dostat kvalitní informace od odborníků, podělit se o své vnitřní otázky, radosti i obavy.
Ženská skupinová podpora, kterou dříve ženě poskytovaly její tety, sestry, babičky či blízké sousedky, patří bohužel většinou minulosti. Nejčastěji jsou to právě ženy, které se ptají: Jak se mám vlastně na těhotenství připravit? Jak se stravovat? Co mám cvičit? A opravdu chci dítě? Budu dobrou matkou? Co dělat když to dlouho nejde? Je normální čekat na dítě rok?
Obzvláště ženy a páry, které čekají na dítě déle, než by sami chtěly, páry po potratech apod. se v celé situaci jen obtížně orientují a velmi vítají lidskou podporu a účast od odborníků, kteří do věci vidí. Celospolečensky rozšířený problém neplodnosti ženské (a dnes se ví, že již ze 40 % i mužské), je velká emoční zátěž, na kterou ale páry nemusí být samy!
Podíváme se teď společně na různé roviny početí v případě, že „to prostě nejde“, v případě, kdy žena nebo muž odejdou z gynekologické ordinace s verdiktem, který slyšet nechtěli: Neplodnost. Špatný spermiogram. … Co dál? Umělé oplodnění? Zastavte se spolu se mnou na okamžik prosím!
Pojďme udělat jistý mezikrok. Dejte si odstup a rozhodněte se v tomto bodě vědomě a informovaní.
Prozkoumáme téma početí ze 4 různých rovin:

Rovina fyzického těla
Neplodnost můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny. Neplodnost primární a sekundární (funkční). Primární je z objektivních gynekologických příčin (například neprůchodnost vejcovodu). A neplodnost funkční– tam příčina není vlastně žádná. Pár je v pořádku, ale přesto „to nejde“. Co dělat?
Volba číslo jedna, je zde zcela jistě, dnes již snad všem známé cvičení proslulé pí Mojžíšové. Tedy fyzioterapie. Zharmonizuje tzv. kloubní blokády a svalové řetězce a tím pozitivně ovlivní vertebro – viscerální vztahy (dobrý stav kloubů, svalů a nervů se pozitivně promítne do dobrého fungování ženských orgánů – vaječníků, vejcovodů a dělohy).
Využít můžete i jiné techniky z oblasti fyzioterapie – léčbu tzv. kostrčového syndromu, lymfatické masáže pánve, kraniosacrální ošetření pulzu kolem křížové kosti, práci s pánevním dnem a jiné tělesné techniky. Hodně si můžeme pomoct také výživou, potravními doplňky, homeopatií atp.
Pokud se rozhodnete pro některou z alternativních medicín – například čínskou, ajurvédskou a zkombinujete ji s klasickou medicínou, jste k úspěchu blíž. To vše je důležité z hlediska dobrého fungování těla.
Ale lidské tělo není jen seskupení svalů a kostí, které když se „opraví“ a „dobře nakrmí“, tak potom dobře funguje. A tak často musíme jít o patro výš …

Rovina emocí – psychosomatická
Musíme si uklidit ve své duši. Víte, co je psychosomatika? Mechanismus, kdy se nám negativní emoce usídlí v těle a tělo onemocní. Jeho orgány přestanou správně fungovat, nebo máme nepodložené bolesti - například v kříži, břiše nebo kostrči. Psychosomatika je velmi mladý medicínský obor, který já vidím jako rozhraní klasické medicíny a psychoterapie. Pojďte se podívat, jaké emoce jsou uloženy ve Vaší pánvi? Je tam radost? Vitalita a chuť do života? Nebo strach a úzkost. Například strach z porodu může celou věc s otěhotněním velmi zkomplikovat. Pokud jste potratila, nebo byl Váš první porod těžký, může se tělo podvědomě bránit. Budu dobrou matkou? Nezkazí mi dítě kariéru?
No, a protože děti nenosí čáp - jaký máte vztah k sexualitě? Jedno z nejčastějších palčivých témat žen, kterým se nedaří otěhotnět. Pohlavní styk prostě přetrpíte, nebo jste schopná si jej užít. Máte svou sexualitu spojenou s láskou srdce? Pomoct jednotlivé oblasti prozkoumat Vám tady mohou například bioenergetická cvičení, nebo jiné psychosomatické techniky. Problém nerozebírají pouze hlavou, což je velmi užitečná fáze, ale mnohdy nestačí – cvičeními si jdeme pro jeho řešení přímo do těla.

Rovina energetická
Ženské a mužské rozmnožovací orgány jsou zdrojem naší životní energie. Ve vajíčku a spermatu je podle taoistů uložena životní síla, se kterou všechny východní cvičební systémy velmi dobře a uvážlivě hospodaří. Vidí tyto orgány a celou oblast pánve doslova jako posvátnou. Víte, že křížová kost, ve které spí naše energie, se jmenuje kost svatá? (latinsky os sacrum = kost svatá). Naše pohlavní orgány jsou žlázy a ty produkují hormony (estrogen a testosteron), tolik potřebné ke zdárnému početí. Můžete je „popohnat“ a zharmonizovat cvičením jógy, tao jógy, gyne-jógy.

Rovina duše a vědomého početí
Mnohé páry se dnes zabývají otázkami inkarnace a ptají se: jaké dítě (jaká duše) si nás vybere? A proč odešla například v pátém měsíci těhotenství? Jaký to mělo význam? Je tento muž/žena tím pravým karmickým, nebo osudovým otce/matkou mého budoucího dítěte? Jak se celkově díváte na tento proces právě Vy? A také je ve vás zakořeněno to typicky západní: „pořídíme si dítě“. Ale teď ještě ne...a teď zas ano …Jak hlubokou máte úctu k celému aktu a procesu? Do jaké míry ho „odevzdat“ a do jaké míry se „snažit“ je pro všechny páry těžkou otázkou.
Víte, co dělají Indky (a vlastně ženy všech všechny přírodních národů), když si přejí otěhotnět? Odejdou do vodního chrámu, kde slavnostně projdou rituálem prosby o dítě, celá bohoslužba je vedená knězem a podle potřeby opakovaná po roce znovu. Pomodlí se k typicky indickému oltáři – tím je socha lingamu v jóni (penisu v pochvě), jako k symbolu posvátného sňatku mezi mužem a ženou (posvátný sňatek ve smyslu chymické svatby).
Proč vlastně přírodní národy nemají problém s neplodností? Co dělají a my ne? V jaké úctě máme ženské a mužské orgány a celý akt plození? V jaké úctě má ženské a mužské orgány naše společnost jako celek? Hromadné vyoperovávání děloh jen proto, že již nechceme mít dítě? Je to naše energetické centrum! Kolikrát ještě uslyšíme od lékařů, že žena po padesátce již dělohu na nic nepotřebuje? Jak dlouho budeme funkci našich ženských orgánů řídit hormony a potom se např. po deseti letech užívaní pilulek divit, že nefungují, jak mají? Vždyť já si chci přece už teď pořídit dítě!?
Indie nám ale pouze zrcadlí to, co bylo běžné i v našich končinách, daleko v minulosti. Pohanské kulty plodnosti a rituály početí jsou součástí naší historie a my si je můžeme společně připomenout a vrátit tak početí jeho úctyhodné místo.

                                                                                                         Renata Skálová
(Autorka je fyzioterapeutka se specializací na pánevní dno a cvičení v gynekologii) www.acentrum.eu