Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Proč vypadávají vlasy?

Také se každé ráno při česání divíte, kolik vám zase vypadlo vlasů? Příčiny mohou být různé - jak ve svém článku píše zkušený praktický a alternativní lékař a spolupracovník Meduňky MUDr. Rudolf Zemek. Autor navrhuje také některé možnosti, jak tento nepříznivý stav změnit...

MUDr. Rudolf Zemek
Jaké jsou příčiny:

Vypadávání či špatná  kvalita  vlasů má  vždy vnitřní příčiny.
Podle názoru školské medicíny mohou být příčiny tohoto stavu následující: 

1. Pohlavní hormony
 
Kolísání hladin pohlavních hormonů  se může objevit  například  po porodu. I přechodný nadbytek hormonu prolaktinu způsobí vypadávání vlasů.  Většinou se však porucha sama od sebe upraví a kvalita vlasů se zase zlepší.
2. Hormony štítné žlázy 
Při jejich nedostatku jsou vlasy matné,  třepivé a rostou pomalu.  Při  nadbytku tenké a lehce se přetrhnou.  Podobně jsou postiženy i  nehty.
3. Hormony slinivky
Pokud jíme více sladkostí, může se stát že slinivku  přetížíme a ona nestačí cukr zpracovat. Onemocníme  cukrovkou s nedostatkem hormonu insulinu.   Právě vypadávání vlasů (či meziprstní plísně) může být jedním z prvních příznaků jejího vzniku.
4. Další vlivy
Psychický stres, anorexie, rozkolísané hladiny železa, mědi, zinku, vitaminu A a B2, dále panthenolu, biotinu, vápníku a chromu u cukrovky.
I zevní chemické prostředí se může nepříznivě uplatnit:  nadměrné hladiny těžkých kovů jako např. arsenu, kadmia, olova a také rtuti ze  zubních výplní.
5. Nemoci 
Sem patří především různé kožní choroby.

Oficiální léčení
Vždy jsou třeba  laboratorní vyšetření a  vyšetření u specialistů.
U žen léčebně, kromě náhrady chybějících hormonů,  často jde o odstranění  vlivu a hladin  mužských hormonů. Toho se dosáhne řadou léků.  Zároveň je třeba normalizovat hladinu  štítné žlázy.  Proto je vždy třeba  navštívit  endokrinologa a  diabetologa.
Ztráta vlasů  u mužů je geneticky podmíněna. Jeden z „chemických“ preparátů, které mohou pomoci,  je tzv. finasterid (např. Propecia tbl. po 1 mg),  což  je látka blokující tvorbu mužských hormonů.  Má ale vedlejší účinky! K dispozici je i řada roztoků,  které se vtírají do ovlasení.   Z nich je nejúčinnější  minoxidil.  Zkusit je možno také biotin, zinek,  panthenol – zpočátku nejlépe v injekcích, vitamin B2, B6, B 12 nebo i kyselinu listovou, opět  nejlépe formou injekčních kúr.

Možnosti alternativní léčby
1. Akupunktura
Má smysl jen u ohraničených výpadků vlasů (alopecia areata). Jehlují se body plic 7, žaludek 36, ledvina 3, játra 3, měchýř 39 a 23.
2. Pupence
Podél hranice ovlasení se 2--4x měsíčně udělají tenkou zubařskou jehličkou pupínky lokálním anestetikem. Tím se zlepší místní prokrvení pokožky kštice. Tato u nás skoro neznámá metoda (tzv. neuralterapie) má  své opodstatnění. Tou samou tenkou “zubařskou” jehličkou se mají takříkajíc “podstříknout” i případné jizvy na pokožce pod kšticí. Kolem jizev leckdy vznikají první okrsky vypadaných vlasů. Jizvy a jejich negativní vliv na sousední kůži se obecně podceňuje.
3. Léčba vlastní krví

1 až 5 ml (ve stoupajících dávkách) vlastní žilní krve se vstříknou do svalu asi 3x do měsíce. Ke  vstříknuté vlastní krvi lze přimíchat i vhodné injekční homeopatikum.   
4. Výtažky z (hovězího) brzlíku
U nás je  registrován  TP-Serono.  Nevýhodou je astronomická cena preparátů.  Proč uvádím „injekce“ v alternativní léčbě? Protože skolská (hrazená) medicína tyto metody neuznává a logicky také nehradí.
5. Homeopatie
Doporučuji  konstituční léčbu z rukou zkušeného homeopata.
6. Lidové léčení
Masáž ledovou  vodou  či čerstvě vylisovanou šťávou z kopřiv. Denně kštici jemně masírovat. Mechanická podpora prokrvení podkladu,  z něhož vlasy rostou,  je každopádně namístě.
Na závěr  upozorňuji,  že výsledek pokusu o ovlivnění růstu vlasů je nejistý. Třeba ohraničená, kroužkovitá plešatost je naprosto nevypočitatelná, někdy vlasy narostou, jindy zmizí i chlupy na těle. Ale ze stejně neznámých příčin zase  mohou  chlupy i vlasy dorůst. Doporučuji proto  nejdříve vyčerpat všechny možnosti školské medicíny. Protože se na vlasech často podepíší  hormony, není nabídka alternativních léčebných postupů,  až na homeopatii, příliš široká. Hormony lze totiž ovlivnit skoro vždy jen chemicky, přírodní léčby jsou jen doplňkové.


                                                             MUDr. Rudolf  Zemek